Ovlivňovat pozitivně životní prostředí se Centrum Černý Most snaží řadou aktivit už od svého vzniku, proto zde kromě obchodů a služeb zákazníci najdou i širokou nabídku projektů na podporu udržitelnosti. Do mnohých z nich se mohou dokonce i zapojit, a to nejen na Den Země, ale celoročně.

e1.jpg

Druhá šance nepotřebným věcem
O nejednu změnu k lepšímu se mohou zákazníci zasadit přímo v Centru, kde je zřízeno hned několik sběrných míst pro zdánlivě nepotřebné hračky, knihy nebo oblečení. Tímto způsobem návštěvníci snadno vdechnou věcem druhý život a nevznikne tak zbytečný odpad. Jen v loňském roce se podařilo v Centru Černý Most vysbírat 9 598 kg textilu pro neziskové organizace.

e3.jpg

Udržitelnost, která nevyjde z módy
Centrum Černý Most chce své zákazníky také inspirovat k ohleduplnějšímu přístupu k nakupování. K tomu slouží speciální microsite www.nakupyudrzitelne.cz, která je plná praktických návodů a tipů nejen na udržitelnější nakupování. Čtenáři se mohou dozvědět, jak se na nákupy dopravit co možná nejekologičtěji, do čeho nákup zabalit, kde hledat konkrétní udržitelnější produkty a kolekce nebo jak recyklovat netradiční odpad. Pro nejmenší je v Centru zřízen ECO POINT. Tam se rodiny s dětmi dozví, co do jakého koše patří a jak se s odpadem nakládá.

e4.jpg

„Svátek Den Země vnímáme jako hezkou příležitost, jak zákazníkům připomenout, že každý malý krůček, který ve svém životním stylu uděláme, se počítá. Není to však o jednom dni v roce, což si uvědomujeme i my v Centru. Zákazníky se proto snažíme edukovat nejen o udržitelnějších možnostech nákupů, ale i o službách, které v Centru mohou využít a do oběhu naopak něco vrátit, recyklovat,“ popisuje Barbora Sádlová, marketingová manažerka Centra Černý Most.

Příroda v městské džungli
Ve spojení s odborníky připravilo Centrum také program na podporu lokálně specifické fauny a flóry. Proto se v jeho zázemí skrývá například hmyzí hotel, netopýři a dokonce i 10 včelstev. O ty pečuje zkušený včelař a jsou domovem pro zhruba 650 tisíc včel, které ročně vyprodukují až 400 kg vlastního medu. Zajímavostí je, že městský med je často kvalitnější než ten lesní, jelikož květiny v okolí Centra nejsou vystaveny agresivním chemickým postřikům a hnojivům. Své využití zde najde i včelí vosk, ze kterého se vyrábí tzv. včelobal, který je kompostovatelný a je tak ideální ekologickou alternativou k jednorázovým plastovým obalům na potraviny.

e8.jpg

I nákupní centrum se může zelenat
Centrum Černý Most je držitelem certifikace zelených budov BREEAM, která reflektuje velmi nízkou ekologickou zátěž provozu budovy. Veškerá využitá energie v Centru Černý Most pochází z obnovitelných zdrojů, Centrum také ekologicky topí i chladí, a to především díky systému řízeného větrání a znovuvyužití odpadního tepla. V Centru Černý Most se třídí 18 druhů odpadu od klasického plastu, skla a papíru až po kov nebo bioodpad. V roce 2021 se zde podařilo zrecyklovat celkem 272,5 tun odpadu, což je 81 % veškerého odpadu, který vznikl při provozu Centra.

e6.jpg

Tak trochu jiná návštěva Centra Černý Most:

Jarní čistka v šatníku
Spojte jarní detox šatníku s dobrým skutkem. Kousky, které vám už delší dobu jen visí na ramínku odložte do kontejneru POTEX přímo v Centru. S oblečením dále pracují organizace LINKA BEZPEČÍ, KLOKÁNEK nebo POMOCNÉ TLAPKY.

Hračkobudka
Do jarního úklidu zapojte i děti a vytříděné funkční hračky darujte do místní Hračkobudky. Udělají radost dalším dětem, které si je zde mohou vyzvednout.

Od skla až po plechovku
Navštivte s dětmi koutek ECO POINT, ve kterém se o recyklaci mohou dozvědět více i ti nejmenší. A bude je to bavit!

Sdílejte svou knihovnu
Knihy, na které se ve vaší domácí knihovně už jen práší, věnujte do Knihobudky, kde potěší další čtenáře. Na oplátku si vyberte nové čtení.

Zkuste to na kole
Nešetřete své nohy, ale ovzduší. Využijte hezkého jarního počasí a dopravte se do Centra na kole díky bikesharingu Nextbike, který najdete v blízkém okolí.