Nezávislý odborný publicista a největší světová kapacita na hodnocení whisky - Jim Murray přiznal v letošním vydání publikace Whisky Bible nejvyšší ocenění „Nejlepší světová whisky roku 2011“ (2011 World Whisky of the Year) super-prémiové míchané skotské Ballantine's 17 Years Old! Ve světě whisky znamená tento titul to, co Nobelova cena ve světě vědy. Slavte s námi!

BallantineKromě nejvyššího ocenění Nejlepší světová whisky roku byla Ballantine's 17 Years Old oceněna ještě v těchto kategoriích:

  • Nejlepší skotská whisky roku
  • Nejlepší míchaná skotská whisky roku
  • Nejlepší skotská whisky roku v kategorii 13 - 18 let

Také Ballantine's Finest byla ve Whisky Bible 2011 oceněna, a to jako Nejlepší míchaná skotská whisky roku v kategorii „Standardní whisky“.Pro Ballantine's je to tak již třetí úspěšný rok za sebou v publikaci Whisky Bible, protože v roce 2009 a 2010 získala ocenění „Nejlepší světová whisky roku 2011“ dvakrát za sebou whisky Ballantine's Finest.

A jak okomentoval Jim Murray naši 17letou Ballantine's? I když nejste třeba úplní odborníci, jeho popis je tak šťavnatý, že whisky skoro cítíte na jazyku: „97,5; (rozuměj bodů - pozn. autora) Vůně (24,5) zručně ovlivněná obilím a medem plus dráždivou naslaněnou rašelinou; ultravysoká kvalita s kapkou bourbonu a hrušky důrazně táhne na bránu; téměř neuvěřitelné zapojení angreštové šťávy nabízející osten otupený zlatým sirupem. Chuť (24) člověku se sbíhají sliny ze sladových tónů, které zní přes elegantní chuť obilí obohacenou kakaem; stupeň sladkosti se mění, ale je stále blízka perfektnosti; tu a tam stopa kouře. Závěr (24) útok vanilky a kakaa se vytrácí; sušší a kořenitý; matné náznaky kouře; je delší než v nedávných plněních a s tím nejjemnějším olejnatým závojem, jaký si dovedete představit. Vyváženost (25) nyní jen o něco málo lehčí než původní směs. Jedna z nejkrásnějších, dokonale komplexních a fantasticky strukturovaných whisky, jaké kdy byly stvořeny. Skutečný prototyp vynikající skotské whisky. Jednoduše jsem nebyl schopen najít kdekoli na celém světě něco lepšího.“ No, nemáte chuť nalít si sklenku a poválet 17letou Ballantine's na jazyku?

O Ballantine's whisky

Blended Scotch Whisky neboli míchaná skotská whisky Ballantine's pochází z Glasgow a její historie se datuje od roku 1869. V současnosti je nejprodávanější skotskou whisky v Evropě. Nezaměnitelná chuť Ballantine's se stopami single malt whisky Miltonduff a Glenburgie je velmi vyvážená, takže žádná z jejích složek nemá dominantní postavení. Značka Ballantine's nabízí jednu z nejrozmanitějších řad míchaných skotských whisky na světě.

O Ballantine's 17 Years Old

Základní receptura pro sedmnáctiletou Ballantine's 17 Years Old je stará asi 80 let a během té doby se nijak podstatně nezměnila. Zahrnuje více než čtyřicet sladových a obilných whisky ze všech světových stran Skotska. Získala řadu cen v kategorii sedmnáctiletých míchaných skotských whisky na světových soutěžích destilátů.

Degustátorské poznámky
Barva: jasná, zlatavě jantarová
Vůně: výrazná stopa zrání ve vypáleném dubovém sudu a vanilce
Chuť: komplexní, živá, medová sladkost s náznaky dřeva a rašelinného kouře
Doznívání: dlouhé, mírně kouřové, sladové, vanilka

O Whisky Bible

Whisky Bible je nejrozsáhlejším a velice důkladným průvodcem po světě whisky. Je jedinou skutečně globální příručkou o whisky, která je jedinečná svou autoritou, kredibilitou a užitečností jako neocenitelný zdroj informací jak pro konzumenty, tak i výrobce a obchodníky s whisky. Letos vychází poosmé. Příručka, jejíž autor každým rokem ochutnává téměř čtyři tisíce vzorků whisky, popisuje jedinečné vlastnosti obilných zrajících destilátů z různých koutů světa.

Autorem Whisky Bible je přední světová kapacita v oboru whisky - slavný Jim Murray. Jim Murray je stálý spolupracovník The Whisky Magazine a autor řady odborných knih. Nelze se divit, že je to čtyřnásobný laureát Glenfiddich Award pro spisovatele o whisky roku.

Ballantine

Více info najdete na www.ballantines.cz.

 

Reklama