Dnešní téma není veselé, ale bohužel jsem si jistý, že se týká většiny lidí. Se šikanou, která prý neexistuje, se setkal nějakým způsobem každý z nás. Zatím mi přišel příběh od Pajdy, který popisuje jednu z těch hodně těžkých forem šikany a vystupuje zde dokonce i autor skvělé knihy Bolest šikanování Michal Kolář.

 

Když jsem téma vymýšlel, měl jsem trochu obavy a pochyby, ale už pro ten příběh od Pajdy to má cenu. Velkou cenu. Když o šikaně budeme mlčet, nebude to, jako by neexistovala. Jediné, co se stane, budou další zmrzačené životy.

 

Pochopitelně mi můžete psát i o šikaně ne školní, ale třeba úřednické, muži můžou zavzpomínat na to, co se dělo na vojně... Ale ústřední téma asi přece jen zůstane ve škole, kde je šikana daleko častější, než byste se vůbec nadáli. U nás se o ní ale „neví“, natož aby se napravovaly škody.

 

Podle výzkumu z roku 1996 bylo v té době v USA šikanováno 2,7 (!!!) milionu žáků. Zjistili také, že denně nejde v Americe do školy 160 tisíc žáků z obavy z šikanování. A nemyslete si, že u nás by to bylo lepší. Není nás sice 250 milionů jako Američanů, ale procentuálně za Amerikou nezaostáváme. Kéž by to nebylo jen v šikanování...

 

Jsem zvědav, milé ženy-in, co se dnes dozvím. Téma je choulostivé a je na vás, jak se jej chopíme. Hezký den a těším se na vaše maily na adrese redakce@zena-in.cz