Základní chyby, které děláme při úpravě vlasů. Předsudky přetrvávají. Pořád si je myjeme, sušíme špatně, včetně chybného výběru stylingových přípravků. Ve spolupráci s Blankou Haškovou, přední českou kadeřnicí, vyvrátíme předsudky o vlasech.

 

1. Když se vlasy často myjí, rychleji se mastí.

Zdá se to logické, ale je to jen předsudek. Zvláště když už dnes existují přípravky, které jsou určeny pro každodenní použití.

 

2. Vlasy stačí zběžně namočit při sprchování.

Bohužel ne. Je třeba je máčet nejméně minutu proudem teplé vody, aby se jejich struktura dostatečně otevřela a uvolnila nečistoty jako smog, zbytky stylingových přípravků a podobně.

 

3. Čím víc šamponu a delší doba působení, tím lépe.

Dlouhé působení šamponu může natropit pěknou rotyku. Vysušuje pokožku hlavy, o vlasech nemluvě.

 

4. Regenerační kůru necháváme na vlasech co nejdéle, účinek se tak násobí.

Kdepak. Dodržujte pokyny na obalech. Dlouhé působení balzámů způsobuje jejich ulpívání na pokožce hlavy, maštění a tvorbu lupů.

 

5. Šampon pro všechny druhy vlasů aneb Šampon jako šampon.

Dnes už je známo, že každý typ vlasu potřebuje přípravek, který je pro něj určen. Je načase, abyste to vzali na vědomí a neodbývali rodinu jedním druhem.

 

6. 2 problémy = 2 šampony

Pokud vás trápí dva problémy současně (například máte vlasy padající a barevné), nestřídejte různé šampony. Stanovte si prioritní problém  a volte odpovídající péči. Stylingové přípravky naopak můžete zaměřit na problém druhý.

 

7. Šampon 2 v 1 ušetří peníze a vy zabijete dvě mouchy jednou ranou.

Nezabijete, jen vlasy zmatete. Šampon totiž strukturu vlasů otevírá a čistí, kondicionér zase zavírá a uhlazuje. A teď si představte, že začnou působit oba najednou… Variantu 2 v 1 proto volte jen v bazénech nebo na dovolené.

 

8. Špína se musí vydrbat.

Zapomeňte na zpěněné chuchvalce vlasů v reklamách. Budete-li vlasy mýt silou, budou se lámat a po vysušení mít matný vzhled. Pokožku proto jemně masírujete konečky prstů pro lepší prokrvení a vlasy samotné jen mněte v dlaních.

 

9. Kvalitní šampón musí hodně pěnit.

Kdepak! Existují kvalitní šampony, které nepění dokonce vůbec. Spíše než objem pěny je důležitá velikost bublin. Čím menší bublinky, tím lépe odstraní mastnotu a nečistotu z vlasů a z pokožky na hlavě.

 

10. Studená voda podpoří lesk.

A tak trpíme a sprchujeme hlavu nepříjemnou studenou vodou. Vlasy se pak ale nelesknou, zato se špatně rozčesávají. Až poslední opláchnutí provádějte vlažnou (!) vodou. Struktura vlasu se uzavře a vlasy se budou po usušení lesknout.

 

11. Pořádně vyfrotýrovat

Dělaly to tak naše maminky a my jsme si na to prostě zvykly. Drbeme dosucha a vlasy se lámou a cuchají. Zkuste je raději zabalit do turbanu z ručníku, který nenásilně odsaje přebytečnou vodu.

 

12. Čím silnější tužidlo, tím lépe budou vlasy držet.

U jemných vlasů nepoužívejte přípravky s ultra silným zpevněním. Mají totiž velké molekuly, které vlasy ještě více zatíží, takže efekt je opačný. Vhodné jsou naopak lehké pěny, objemové emulze a laky na vlasy s přirozeným fixačním účinkem.

 

13. S fixačními prostředky se nešetří.

Pokud použijete příliš mnoho pěny, gelu nebo laku, účes se postupně zdeformuje. U stylingových přípravků totiž obecně neplatí, že čím větší množství, tím vlasy lépe drží. Je dobré dodržovat doporučené množství (např. velikost ping-pongového míčku).

 

14. Fénujeme hned po umytí.

Věděli jste, že vlasy se dají tvarovat až v poslední třetině svého schnutí? Delší vlasy se doporučuje vysoušet v předklonu od kořínků téměř dosucha a pak jim teprve dodat kartáčem finální tvar. Využívejte tzv. studený stupeň foukání – zafixuje a vytvrdí keratin, který je v teplém stavu tvarovatelný. Až zchladne, vlas si zapamatuje žádaný tvar.

 

15. Časté stříhání posiluje vlasy.

Bohužel ne. Síla vlasů je zakódovaná v našich genech a kadeřnické nůžky s ní nic nesvedou. Je sice pravda, že po návratu ze salonu působí vlasy opticky hustěji, to ale jen proto, že bývají vyfoukané a zkrácené o roztřepené konečky.

   
Reklama