ud.jpg
Jak se tedy vydat udržitelným směrem?

 1. Používejte materiály, které se rozloží nebo aspoň recyklují. Plastové pytlíky, krabičky apod. zatěžují přírodu a jsou v dnešní době zapovězené!
 2. Vyřaďte vše jednorázové. Brčka můžete mít kovová, nádoby skleněné, sáčky plátěné.
 3. Než něco vyhodíte do koše, promyslete, jestli by se pro věc nenašlo další využití. Plastové krabičky můžete použít místo talířku pod kytky, ruličky od toaletního papíru se hodí na sazeničky, ze starého oblečení naděláte hadříky na úklid.
 4. V oblasti kosmetiky a hygieny vybírejte ekologické přípravky, zrušte jednorázové žiletky a nahraďte je depilačními strojky, gumičky na vlasy si vyrobte ze starých silonek.
 5. Pořiďte si kompost a kompostujte zbytky z kuchyně. Kdo nemá zahradu, může využít třeba komunitního kompostování.
 6. Zrušte chemické čistící prostředky. Většinou bohatě stačí používat ocet a jedlou sodu.
 7. Přejděte do online světa a přestaňte tisknout na papír. Většina dokumentů stačí v dnešní době v elektronické podobě.
 8.  Šetřete vodu. Na zahradě využívejte dešťovku, vyvařenou vodou z rýže a zeleniny můžete zalévat pokojové kytky. Nenapouštějte si plnou vanu, ale upřednostněte rychlou sprchu.
 9. Šetřete energie. Energii můžete šetřit pomocí chytrých technologií, které umí regulovat světlo, teplotu apod. pomocí aplikace. Používejte ekologické žárovky.
 10. Otužujte se, ať v zimě neprotopíte majlant. Je to zdravé a zároveň ekologické.
 11. Omezte jízdy autem a využívejte víc hromadnou dopravu nebo sdílené jízdy.
 12. Nakupujte udržitelnou módu – je kvalitní a vydrží. Staré oblečení recyklujte přešitím, swapněte (vyměňte) s někým jiným nebo obrážejte secondhandy. V obchodech s oblečením z druhé ruky většinou najdete zajímavější a kvalitnější kousky než v takzvané rychlé módě z klasických řetězců.
 13. Omezte maso a živočišné potraviny. Chov zvířat nesmírně percentuálně zatěžuje životní prostředí a každý den bez masa, mléka a vajec se počítá.
 14. Zajímejte se, od jakých firem nakupujete produkty. Některé drancují pralesy kvůli palmovému oleji, jiné kácejí české lesy pro dřevo. Nepodporujte giganty ničící planetu ve velkém.
 15. Uskromněte se. Celkově zhodnoťte, co opravdu potřebujete a co je jen rozmazlenost. Když si projdete své osobní potřeby, zjistíte, že ke spokojenému životu stačí málo – pár kousků oblečení, základní lokální a sezónní potraviny, dovolená v Česku a dobrý pocit, že svým žitím nepřispíváte k likvidaci přírody.
Reklama