Tipem na zítřejší výlet jistě způsobíme radost především čtenářkám na jihu Čech.

V kraji Vysočina, ve městě Pacov je 12. února připraven výlet pro pěší i běžkaře nazvaný Zimní Sovova stezka. Projděte se stejnou cestou, kudy rád chodíval známý básník Antonín Sova. Vzdáte tímto hold jeho dílu, neb 26. února oslavíme jeho 141. výročí narození.

Odkud se vydáte?
Vychází se od městského úřadu v Pacově mezi osmou a devátou hodinou. Od města Pacov zamíříte na sever. Cesta je dlouhá 13 kilometrů a končí v Lukavci, odkud odveze všechny turisty zpátky do Pacova autobus.

Kudy půjdete?
Trasa vede přes nejvyšší vrch kraje Strážiště, 744 m. Pod jeho vrcholem je barokní kaple s pověstmi opředeným zázračným vodním pramenem. Pak čeká turisty, tedy Vás, cesta dolů pod kopec do Lukavce, kde v zámeckém parku stojí pavilon zvaný Hříbek. Interiér této stavby, která zvenčí skutečně připomíná houbu, je od loňska zařízen jako památník Antonína Sovy.

Víte, čím je město Pacov zajímavé?
Vznikla zde myšlenka na založení mezinárodní motocyklové federace, která pak byla uskutečněna v Paříži na prvním kongresu FIM 22. prosince 1904. O dva roky později (8. 7. 1906) se jely první mezinárodní závody na pacovském okruhu.
Na hradě Kámen si též můžete prohlédnout výstavu jednostopých vozidel, a když se Vám bude chtít, můžete se do Pacova v létě zajet podívat na Veteran Rallye.

Jak se do Pacova dostanete?
Autem ze spojnice mezi Táborem a Pelhřimovem, nebo od severu po dálnici. Sjedete na výjezdu Loket a dále přes Čechtice, Čáslavsko a Lukavec dojedete za 20 minut do Pacova.

Básník Antonín Sova
V Pacově zřel světlo světa 26. února 1864 a zemřel tamtéž 16. 8. 1928. Antonín Sova vykresloval ve své literární tvorbě impresionismus, tzn. zaměřoval se tedy především na přírodní lyriku a snažil se o vyjádření pocitů.

 

S Klubem českých turistů se Vám výlet určitě podaří a za redakci přejeme všem chodcům i lyžařům příjemné počasí a plno sil.  

 

Více informací o městě Pacov najdete na www.mestopacov.cz

 
Reklama