Na začátku dubna jsem se s vámi podělila o moji zbytečnou snahu přimět manžela k tomu, aby přestal kouřit (článek Co s tím kuřákem??? ). I když nikdy nekouřil doma, jako nekuřačce mi vadilo, že jsem z něj cigarety cítila. Manžel mi vždycky tvrdil, že chce přestat, ale že to nejde. Že je na cigaretách natolik závislý, že si nemůže říct: ode dneška nebudu kouřit.

Až jsme se nedávno doslechli o antinikotinové terapii. Nejdříve jsme se na tenhle způsob odnaučení kouření dívali dost skepticky. Přiznám, že jsme moc nevěřili tomu, že vás někdo za dvacet minut a za "lidový" poplatek šest set korun, může odnaučit zlozvyk, který si léta pěstujete. 

Když jsme si ale začali zjišťovat podrobnosti o terapii a začali jsme se zajímat o úspěšnost prodělané odvykací kúry, naše pochybnosti se postupně rozplynuly. Téměř všichni, kteří ji podstoupili, nezačali kouřit ani po roce, a tím pádem bylo rozhodnuto. Za zkoušku to stojí.

K manželovi se přidala také moje maminka, která kouří už přes dvacet let. Když byla těhotná nebo kojila, cigarety jí nechyběly, ale poté se ke kouření vždycky vrátila.
Zavolali proto na bezplatnou linku, kde jim pomohli vybrat nejbližší centrum, které terapii provádí. Ač čekali nával a dlouhé čekací doby, byli objednáni hned na další týden.

Nebudu vás napínat. Můj muž a moje maminka už tři týdny nekouří. Nemají chuť na cigaretu, nikotin jim nechybí. Jak se cítí?

"Nejvíce mi ze začátku pomohl fakt, že jsem neměla chuť na cigaretu. Nechyběla mi. Potom se vrátil z práce manžel, uvařili jsme si kafe a on si zapálil. Ani potom, co jsem cigaretu ucítila, mi kouření nic neříkalo. Byla jsem opravdu překvapená.

Nejhorší bylo a ještě pořád je, odbourat své zaběhané zvyky a rituály. Třeba kafe jsem si bez cigarety dříve nedovedla představit. Chuť na kafe šla vlastně ruku v ruce s chutí na cigaretu. Takže když si dnes uvařím kafe, někdy mám pocit, že to není ono, že mi něco chybí," říká maminka.

"Nemůžu na stoprocent zaručit, že nikdy nezačnu kouřit, ale určitě se budu snažit. Nemám na cigarety chuť a je to opravdu jen o tom odbourat své zvyky. Cigarety mi nechybí, je mi bez nich líp," říká můj manžel.

Co to vlastně antinikotinová terapie je? Jak funguje?
Jde o počítačovou metodu, která pracuje pomocí terapeutického přístroje. Ten pomocí elektromagnetického působení odstraní tzv. nikotinový hlad. Nemusíte mít strach, zákrok je bezbolestný a nemá negativní účinky na organismus. Může se mu podrobit každý kuřák, výjimkou jsou těhotné ženy, osoby s kardiostimulátorem, osoby užívající inzulin a epileptici.

Úspěšnost terapie je až 80%.

Zájemci se telefonicky objednají a přinesou sebou nedopalek poslední cigarety. Ten je vložen do detekční elektrody  elektromagnetického rehabilitačního přístroje pro provedení analýzy. Na základě této analýzy vysílá přístroj zrcadlově obrácenou elektromagnetickou vlnu, která působí na okolí chuťových buněk.
Chuť na nikotin mizí ihned nebo za několik hodin po zákroku.

Samozřejmě, účinek terapie musíte podpořit také vaší sebekázní a musíte se postupně zbavit veškerých návyků, které vaše kouření doprovázely. Je dobré odstranit zbylé cigarety, stejně tak popelníky a zapalovače, zvýšit přísun tekutin (nealkoholických). Nezkoušejte, jak bude vaše tělo reagovat, pokud si zkusíte zapálit cigaretu. Je pravděpodobné, že po několika takových pokusech se nikotinový hlad vrátí.

Přechodně se můžou objevit některé reakce, jako je kovová příchuť v ústech, sucho v ústech, zvětšená ospalost a pocení, podráždění, špatná koncentrace. Vznikají následkem omezení přísunu nikotinu do organismu a vylučování toxických látek. Tyto reakce jsou přechodné a měly by vymizet do dvou týdnů po terapii.

Tuto tereapii poprvé provedl jako léčebný zákrok německý lékař Franz Morell. Počítačová zařízení, s jejichž pomocí se zákrok provádí, jsou vyráběna od roku 1977 v Německu. Tam je také tato metoda využívána s velikým úspěchem.

Doufám, že jsem kuřákům přiblížila způsob, jak přestat se svým zlozvykem. Zkuste to, a můžete jen získat. Nejen pevnější zdraví, ale také nemalé finanční úspory. A také nezanedbatelný pocit, že jste zvítězili a porazili jste sami sebe.

Tip Ženy-in: Nebyl by to hezký dárek k Vánocům pro lidi, kterým vaše kouření vadí???

Stránky proti kouření
http://www.kurakovaplice.cz
 - stránky, které informují o následcích kouření, a o tom, jak od kouření odvyknout.
http://www.koureni.com/ - stránky protinikotinové terapie, seznam center.
http://www.nekurak.cz - vynikající stránky pro ty, kteří chtějí povzbudit při své odvykací kúře. Můžete se zde zaregistrovat a sledovat, kolik peněz jste svým nekouřením ušetřili a kolik dní života máte "navíc". 

Chcete se na něco zeptat? Ptejte se, ráda odpovím nebo předám vaši otázku našim čerstvým nekuřákům!

                                     
Reklama