Možná, že máte ve svém blízkém okolí ženu, která je vystavena fyzickému či psychickému týrání ze strany svého partnera. Možná, že i vy sama máte s tímto druhem násilí své osobní zkušenosti…

Každé čtyři z deseti žen tyto otřesné zkušenosti mají. Čtyři z deseti žen každý den trpí pod psychickým či fyzickým násilím svého partnera – manžela, druha, přítele, ať již stávajícího, či bývalého…

Určitě každá z nás nějakou takto nešťastnou ženu zná, i když mnohdy o jejím trápení nic netušíme. Mnoho týraných žen si totiž svá trápení nechává pro sebe. Stud, strach a obavy jim brání svěřit se i osobám jinak blízkým. Bojí se nepochopení a odsouzení, nebo chtějí zachovat svá manželství kvůli dětem. Kdo něco takového na vlastní kůži nezažil, těžko dokáže do všech důsledků pochopit, co všechno tyto ženy cítí a s čím se potýkají.

V následujícím týdnu bychom chtěli zde, na Ženě–in, alespoň symbolicky podat těmto ženám pomocnou ruku. Seznámit je s případy týraných žen, které se dokázaly odrazit ode dna a začít znovu. S ženami, které se vzepřely svému osudu a v zájmu svém a svých dětí se vymanily z nesnesitelného života s násilnickým partnerem.

Po celý týden budete moci sledovat Zpověď jedné naší čtenářky, která se rozhodla svěřit se vám se svým příběhem. Budete moci pozorovat vývoj jejího vztahu od počáteční oboustranné lásky přes postupně stupňované násilí až po konečné rozhodnutí k tajnému útěku. Každý den vám přineseme jednu část tohoto velmi sugestivního příběhu.

Pozveme vás do Azylového domu a představíme vám paní Markétu, která se sem musela se svými dvěma dětmi uchýlit. Ve svém vyprávění vám odkryje svůj život s agresivním partnerem. Dozvíte se, jak se žije v Azylovém domě a jaké mají zdejší ženy vyhlídky do budoucna. Zároveň vám přineseme i rozhovor s ředitelkou tohoto zařízení.

Podíváme se i na to, jaký vliv má domácí násilí na děti, jak je prožívají, s čím se potýkají a jaké následky mají prožitá traumata na jejich psychiku.

Podrobně se podíváme na různé druhy násilí – psychické, fyzické, sociální … ženy, které některým druhem tohoto týrání prošly se s vámi podělí o své zkušenosti, svěří se vám se svým trápením, a třeba tím pomohou někomu, kdo v takovém vztahu žije a stále sbírá odvahu k tomu zásadnímu kroku.

Probereme legislativu a zjistíme, jak je v dnešní době žena proti tomuto druhu násilí chráněna. Dozvíme se, jaké se v tomto směru chystají legislativní změny a podíváme se i do Rakouska, kde zjistíme, jak jsou proti týrání ze strany partnera chráněny ženy zde.

Věříme, že vás naše Téma týdne zaujme a že se nad touto závažnou problematikou všichni zamyslíme a pozorněji se rozhlédneme po svém okolí, zda se někde blízko nás nenachází žena, která žije v takovém vztahu.

 

Reklama