Každý používáme kosmetiku, abychom byli krásnější. Víte ale o tom, že nám kosmetika může způsobit značné problémy? Někteří její výrobci používají k její výrobě zdraví škodlivé chemické látky. Alespoň dle názoru některých odborníků. Ve světle těchto informací vypadají některé firmy jako karikatury vykořisťovatelů z Dikobrazu 80. let. Vaše zdraví je nám fuk, dejte nám svoje prachy.
Minulý týden v pátek jsme dostali zprávu o uvažovaném trestním oznámení na organizaci Greenpeace, kvůli demonstraci před prodejnou Rossmann v Praze. Říkali jsme si, co se děje, proč nebrání velryby nebo se nepolívají naftou. Naše externí redaktorka Mufly pro nás a potažmo i pro vás zjistila, o co jde.

Krize

Dne 18. března 2004

Ekologické hnutí Greenpeace protestovalo před prodejnou firmy Rossmann, spol. s r. o. v Praze, proti prodeji rizikové kosmetiky značky ROSSMANN a EURO-PROFIT, které obsahují zakázanou látku methyldibromo glutaronitril (MDGN).

Tato látka je silný kontaktní alergen, který se v kosmetice používá jako konzervační látka. U člověka může způsobit alergickou reakci. Zákaz používat MDGN v kosmetických přípravcích, které po určitou dobu zůstávají na těle, byl doporučen Evropským vědeckým výborem pro kosmetické a nepotravinářské výrobky firmám vyrábějícím kosmetiku již v červnu v roce 2002.

V září roku 2003 přijala Evropská Unie direktivu č. 203/15/EC, která používání této látky jako konzervantu v kosmetickém průmyslu zakazuje. Avšak silná lobby výrobců kosmetiky si prosadila dlouhé přechodné období, a tak na území Evropské Unie mohou beztrestně tuto látku používat nadále až do září 2005.

Hnutí Greenpeace tak tímto happeningem, před prodejnou firmy Rossmann na Václavském náměstí v Praze, reagovalo na současný prodej kosmetiky obsahující tuto látku a na nezájem hlavního hygienika ČR zabývat se jejich dopisy z října a prosince roku 2003.

„Přestože jsme od října loňského roku několikrát vyzvali firmu Rossmann, spol. s r. o.  ke stažení rizikové kosmetiky z prodeje a obrátili jsme se také s několika podněty na hlavního hygienika ČR, zůstává tato kosmetika nadále v prodeji. Tato alergenní látka se dokonce objevuje v Rossmannově kosmetice pro děti a v celé škále kosmetiky označované jako údajně hypolargenní.“  To nám sdělil MUDr. Miroslav Šuta, odborný konzultant Greenpeace ČR pro toxické látky.

Na kosmetiku obsahující MDGN upozorňuje Greenpeace systematicky již od září 2003 nejen v ČR ale i na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku.

Pátek 19. března 2004

Zástupci firmy Rossmann zvažují podání trestního oznámení na ekologické hnutí Greenpeace za výše uvedenou akci.

Na vedení společnosti Rossmann, spol. s r. o. nám sdělili: "Naše kosmetika, všech sedm tisíc výrobků, které naše firma prodává, odpovídá vyhlášce ČR, která upravuje používání chemických látek v kosmetických přípravcích." 

 Vyhláška Ministerstva zdravotnictví ČR (používání chemických látek v kosmetických výrobcích v naší republice upravuje vyhláška č. 26/2001.) povoluje přidávat tuto látku (MDGN) pro potlačení mikroorganismů pro přípravky leave-on (pozn. po určitou dobu zůstávají na těle) až do výše 0,1%, pro opalovací přípravky je tato hodnota čtyřikrát nižší (0,025%). Pro zajímavost: na Slovensku je tato látka v opalovacích přípravcích úplně zakázána.

Společnost Rossmann, spol. s r. o.  a ani další firmy (např. Amia, Astrid, Balea, Dermacol, Palmolive, Hansaplast atd.) tedy zákon neporušují, nicméně jejich počínání je podivné. Česká Republika se v květnu t. r.  stane členem EU, a tak pro ni budou platit stejné normy jako v EU. Ano, kosmetické společnosti si vymohly přechodné období až do září 2005. Co ale toto přechodné období přinese zákazníkům, když se tato látka vyskytuje i v přípravcích pro citlivou pleť a některé přípravky jsou označeny jako hypoalergenní? Zarážející je zvláště výskyt MDGN v kosmetických přípravcích pro děti, které mají ještě velmi citlivou pokožku (TESCO, Delice Solaire atd.) Neměly by alespoň upozorňovat na to, že tento přípravek tuto látku obsahuje a tato látka může způsobit alergickou reakci?

Přehled všech firem a přípravků, které MDGN obsahují najdete tady. Vy sami můžete pomoci tento seznam doplnit.

Reklama