Foto: Shutterstock
- První důkazy o používání rtěnky pro zvýraznění rtů se datují přibližně do doby před 5 000 let v Mezopotámii. O zbarvené rty se postaral například drcený prášek z různých hornin či drahokamů.
- Dámy ve starověkém Egyptě si míchaly barvy na rty z více ingrediencí přírodního původu. Třeba rtěnka královny Kleopatry obsahovala drcené karmínové brouky, mravenčí vajíčka, vosk a také rybí šupiny pro lesk. Barevná směs ale nebyla jen pro krásné rty, měla je chránit před nepříznivými slunečními podmínkami.
- Ve středověku byly rudě nalíčené rty spojovány s ďáblem a bylo na ně nahlíženo jako na „doplněk“ prostitutek a žen nižších tříd.
- Používání rtěnky nebyly jen výsadou žen, ale i mužů, obzvlášť v období renesance. Rty si malovali údajně pro zvýraznění kontur rtů oproti knírku a bradce.
- Velkého rozvoje se dočkala v 16. století za vlády královny Alžběty I., ale její moderní podoba se objevuje teprve na konci 19. století a to přesněji v roce 1883, kde zazářila na světové výstavě v Amsterdamu. Byla vyrobena ze směsi jeleního loje, vosku, červené barvy, bergamotového a mandlového oleje. Od té doby je rtěnka téměř nepřetržitě na výsluní.
- Královna Alžběta I. dokonce věřila v léčivé a uzdravující účinky rtěnek. Proto si ji vždy v době nemoci nanášela na rty v několika vrstvách.
- Největší boom zaznamenaly rtěnky ve zlaté éře Hollywoodu a k nejslavnějším ženám, které je rády nosily, patřily Greta Garbo, Marilyn Monroe a Elizabeth Taylor.
- První vysouvací rtěnka v tubě spatřila světlo světa v roce 1923.
- Den rtěnek se slaví 29. července.
- 280x se dá v průměru použít jedna rtěnka.
- Víte, co znamená tzv. Efekt rtěnky? Tak je nazývaný fenomén, kterého si v roce 2001 všimnul Leonard Lauder, tehdejší šéf kosmetického impéria Estée Lauder. Ženy si podle tohoto principu nakupují rtěnky více v období krize. Jeho společnost například zaznamenala prudký nárůst prodeje rtěnek po teroristických útocích z 11. září a poté i v roce 2008, kdy v USA vypukla finanční krize. Důvodem je prostá touha udělat si v těžkých časech nějakou radost. A místo velkého luxusu si dopřát alespoň malý pocit výjimečnosti.
- Doporučuje se nepoužívat rtěnku po více než dvou letech. Trvanlivé ztrácejí své vlastnosti už po roce, tekuté bychom měli vyměnit už jednou za půl toku. Pokud se rteňky roztékají a mají nahořklou chuť, vyměňte ji dříve.
Zdroj: Alcina.cz, fashionzoom.cz, wikipedie, theweightshecarries.com, iglanc.cz
Nový komentář