sk.jpg
Věc 1.
Začněme od základu: sklo je úplně a donekonečna recyklovatelné. To znamená, že neexistuje žádný limit, kolikrát může být recyklované bez toho, aby ztratilo některou ze svých původních vlastností. Vaše praprapravnoučata by mohla pít vodu ze stejného materiálu, který jste kdysi použili na marmeládu, na zavařování třešní, nebo z kterého jste jedli jogurt. Sklo je prostě jedinečné!

Věc 2. Třídění skla je snadný způsob, jak zvýšit svůj „zelený přínos“: pokaždé, když lahev nebo sklenici hodíte do kontejneru na tříděný odpad, ušetříte energie, suroviny a CO2 oproti tomu, když se vyrábí skleněná lahev od nuly. A to není všechno: když třídíte, pomáháte udržet životní prostředí čisté tím, že váš domovní odpad neskončí někde v přírodě nebo na skládkách.

Věc 3. Díky recyklaci skla se každoročně ušetří více než 12 milionů tun základních surovin, které by se jinak musely použít na výrobu skla. 

Věc 4. Tady v Evropě nejsme v třídění skla žádná béčka: nejnovější údaje ukazují, že 7 z 10 lahví je využito pro recyklaci. Pomáhá nám k tomu vypracovaný systém umístění kontejnerů po celém kontinentu. Tak neváhejte, ještě zbývají 3 lahve.

Věc 5. Ne každý výrobek ze skla je vhodný k recyklaci. Například některé skleněné nádoby z varného skla, předměty vyrobené z křišťálu a zrcadel, plexisklo, žárovky, autoskla nelze recyklovat spolu s běžnými skleněnými obaly, protože obsahují přísady, které mohou zkazit kvalitu celé dávky recyklovaného skla.

Věc 6. Asi víte, že můžete třídit sklenice od jogurtů, pivní lahve nebo sklenice na džem, ale napadlo vás, že i vaše parfémy a kosmetické nádoby jsou také recyklovatelné (tedy samozřejmě pokud jsou ze skla). Všechny skleněné flakony na parfémy, kosmetiku a léky tedy patří také do kontejneru na sklo.

Věc 7. Proč by se mělo házet sklo zvlášť do bílého nebo zeleného kontejneru? Pokud jsou rozdělené kontejnery k dispozici, je to ideální situace. Protože pro výrobu čirého skla lze použít jen střepy z čirého skla. Naštěstí existují moderní třídicí linky, které pomocí čidel rozeznají a pak oddělí bílé sklo od toho barevného.

Věc 8. Možná jste viděli logo „Zelený bod“ na řadě obalů. Ale víte, co to vlastně znamená? Odráží to skutečnost, že za označený obal byl uhrazen finanční příspěvek organizaci zajišťující sběr, třídění a recyklaci obalového odpadu. Pozor! Nemusí to nutně znamenat, že obal je recyklovatelný.

Věc 9. Úspora energie recyklací jedné láhve odpovídá době svícení zářivkové žárovky po dobu 7 hodin a 8 minut.

Věc 10. Sklo koluje ve stoprocentně uzavřeném látkovém cyklu. Skleněný obal se může z kontejneru na tříděný odpad dostat zpět do regálu v obchodě už za 70 dní!

sk2.jpg
Z pohledu přírody a našeho zdraví je sklo materiálem minulosti, současnosti a budoucnosti. Čím více použitého skla sesbíráme, tím více ušetříme surovin, energie a emisí. Pohodlnost už není na místě. Ani ta, co ovlivňuje náš výběr, a ani ta, co omezuje náš způsob třídění.

Více o skle a jeho třídění najdete na:  Facebook.com/friendsofglasscesko/
60bf6d7525b99obrazek.png


 

Reklama