Kdo by se těšil, že bude vstávat zase o hodinu dřív? Nikdo. Jako každý rok, tak i letos se změní čas. Přechod na ten letní se odehraje v noci na 27. března. Změna času je pokaždé zdrojem vášnivých debat. Mnozí mluví o tom, jak je škodlivá. My vám přinášíme 10 zajímavostí a faktů, které se těch 60 minut týkají.

sleep

1.       Historie sahá až do 18. století

První, kdo přišel s principem letního času, byl Benjamin Franklin v roce 1784. Ano, je to přesně ten americký státník, kterému patřila i věta: „Čas jsou peníze“. Není to náhoda. Podle něho měli lidé chodit dříve spát, aby mohli dříve vstávat a víc toho stihli, než se setmí. Trvalo však ještě řadu let, než byl letní čas zaveden. Stalo se tak v Evropě za první světové války v roce 1916, kdy jej přijalo za svůj i Rakousko-Uherko, jehož bylo Česko součástí.

2.       Letní čas po celý rok

Ač většina zemí považuje za standardní čas ten zimní, najdou se i výjimky. V Rusku slavili vítězství odpůrci jeho posunu v roce 2011, kdy byl zaveden jednotný čas a to ten letní.

3.       Změna nastane vždy poslední neděli v březnu

Na letní čas si posuneme hodinky vždy poslední neděli v březnu, kdy po 01:59:59 následuje 03:00:00. Zpět se čas vrátí poslední neděli v říjnu, kdy se přechází na zimní a po 02:59:59 následuje 02:00:00.

4.       Letní čas nepřináší úspory energií

Jedním z nejčastějších argumentů pro posun času je úspora energií. Ovšem podle výrobců a distributorů elektřiny je tento důvod nepodložený. Podle nich nemá letní čas na odběr a spotřebu energie žádný vliv.

5.       Týden, abyste si na změnu zvykla

Někomu změna nevadí a „chybějící“ hodinu spánku ani nepocítí. Podle odborníků trvá zhruba týden, než se zdravý člověk se změnou času vyrovná a tělo si na ni zvykne.

6.       Čtvrtina lidí má se změnou vážnější potíže

Ovšem téměř čtvrtina z nás snáší přechod na letní čas hůře. Ač se to nezdá, tak těch 60 minut je dokáže pořádně rozhodit. Na vinně je biorytmus. Tělo je navyklé na svůj režim a tomu odpovídá řada procesů včetně hladin hormonů. Změna času pak pro tyto lidi představuje narušení zažitého biorytmu.

7.       Nejčastější jsou potíže se spánkem a soustředěním

sleepNejvíce lidé trpí poruchami spánku. Jeho nedostatek může poměrně snadno přejít v nespavost. Ta s sebou přináší únavu, bolest hlavy, nesoustředěnost a může vyústit v další závažnější potíže. Abyste se s letním časem popasovali bez potíží, musíte se dobře vyspat. Pomoci vám mohou bylinky, které používaly už naše babičky. K dostání jsou v  lékárně v podobě přípravku Swiss Sleepnox Forte, který obsahuje účinnou kombinaci extra silných extraktů z kozlíku, mučenky, chmelu a meduňky. Je nenávykový a zcela bezpečný pro dlouhodobé užívání. Takže vám může změnu snadno zvládnout.

8.       Roste počet dopravních nehod

Nesoustředěnost, způsobená nedostatečným odpočinkem a spánkem, může stát podle odborníků za zvýšeným počtem dopravních nehod, ke kterým dochází bezprostředně po změně času. 

9.       Roste počet infarktů

Podle studie, která vyšla v magazínu The New England of Journal, se během prvních tří týdnů po změně zimního času na letní zvyšuje výskyt srdečních infarktů a to o šest až 10 procent.

10.   Roste počet sebevražd

Další číslo, které se dle některých expertů a jejich bádání zvyšuje, je počet sebevražd. I když mnozí odborníci poukazují na to, že tuto spojitost nelze zcela jasně prokázat, jelikož psychiku lidí ovlivňuje celá řada věcí a faktorů a nelze tedy jednoznačně určit příčinu. 

Zdroj: www.sleepnox.cz

Reklama