m1.jpg

Víte ale, jak si ruce umýt správně, aby na nich nezůstaly žádné nečistoty a bakterie? Možná to znáte z filmů. Chirurg si před operací myje ruce až k loktům, drhne kartáčkem nehty a snaží se, aby jeho ruce byly čisté, než se vrhne na náročnou operaci. Vy do takových extrémů zacházet nemusíte, přesto ale má mytí rukou více kroků, než jen ruce ošplíchnout vodou, pošolíchat mýdlem a utřít do ručníku. A jaké prostředky byste k mytí měli používat?

Klasikou jsou samozřejmě mýdla, ať už obyčejná, parfemovaná nebo desinfekční. Ti, kteří pracují rukama přísahají na klasiku všech klasik, na Solvinu, ale nabídka je mnohem barvitější. Čím vším si tedy můžete mýt ruce? Nejrozšířenější typ dezinfekce na ruce je klasický gel v nádobce s pumpičkou, aby stačilo jen krátce zmáčknout a dostali jste přesnou dávku dezinfekce, která k umytí rukou stačí.

61517d70baf2eblobid0.jpg

Zároveň tak odbouráte i případné ušpinění nádobky v případě, že byste ji brali do rukou a vytlačovali z ní čistící prostředek. Nicméně můžete často také narazit na dezinfekci ve spreji. Další možností, jak si efektivně umýt ruce je klasické tekuté mýdlo, které bývá obvykle parfemované a vy si tak můžete zvolit svou oblíbenou vůni. Nicméně i tekutá mýdla mají dvé varianty, jako třeba mýdlo ve formě pěny.

Jak si ale ruce správně umýt? Máme pro vás deset tipů, jak na to.

m3.jpg

  1. Ruce si řádně navlhčete pod tekoucí vodou. Ani sebelepší mýdlo nezabere, pokud nejsou ruce dostatečně mokré.
  2. Naneste mýdlo do dlaně, ideálně z dávkovače, abyste neušpinili nádobku. Dávkovač je také vhodný, pokud máte děti, které ještě nemusí poznat správné množství mýdla k umytí rukou.
  3. Krouživým pohybem třete dlaně o sebe – asi jako když si mnete ruce, jak se vám něco opravdu povedlo.
  4. Pak položte dlaň ruky na hřbet druhé, roztáhněte prsty a umyjte hřbet ruky. Díky roztaženým prstům kvalitně vyčistíte i prostor mezi nimi. Následně ruce vyměňte a umyjte i druhou ruku.
  5. Pak obraťte dlaně k sobě, a s roztaženými prsty třete dlaně o sebe. Postaráte se tak o vnitřní strany prstů.
  6. Abyste vyčistili i nehty, zaklesněte prsty dlaněmi proti sobě a navzájem je třete. Vyčistíte tak konečky prstů a špínu, která se vám mohla dostat k nehtové kůžičce.
  7. Z prstů nám zbývají ještě palce. Ty umyjete tak, že sevřete palec do dlaně druhé ruky a točivým pohybem jej umyjete kolem dokola.
  8. Špíny za nehty a na bříšcích prstů se zbavíte tak, že dáte prsty jedné ruky k sobě, a kroužíte jimi po dlani druhé ruky. Ano, může to lechtat, ale vaše nehty budou čisté.
  9. Následně ruce opět opláchněte pod tekoucí vodou a zbavte je mýdla i zbylých nečistot.
  10. Ruce si utřete do ručníku nebo jednorázového ubrousku. Ten pak můžete použít i k zastavení vody, aniž byste se dotýkali vodovodní baterie.

m4.jpg

Co když ale nemáte tekutou dezinfekci nebo mýdlo z dávkovače? Posloužit může samozřejmě i kostka mýdla, která by ale po použití měla zůstat čistá, a ne s nánosem špíny z rukou. Cestovní variantou jsou pak dezinfekční ubrousky, které zbaví ruce i nečistit. Pokud vám jde ale jen o dezinfekci a ruce nemáte na první pohled špinavé, východiskem z nouze pak může být kapesní gelová dezinfekce, nebo čistě jen dezinfekční roztok.