Máme pro vás nejžhavější tipy letošní letní sezony. Jak si nejlépe a nejsnáze zkazíte léto? Čtěte dál...

 

O víkendu se vrátila kamarádka z dovolené. Strávila ji na pronajaté chatě kdesi na Třeboňsku a celou dovolenou si parádně neužila. Plánovala, jak budou chodit s mamkou po lese, zajedou do Třeboně, navštíví nějaké památky... jenže plány udělaly prudký kotrmelec. Na dovolenou s nimi na poslední chvíli vyrazila i sestra jejich maminky se synem. Tedy, syn dorazil až druhý den, ale i to bohatě stačilo.

 

„Jirka se na tebe děsně těší,“ oznámila hotovou věc Janě její teta, „vždyť jste se tři roky neviděli.“

 

Jirka přijel a celou dovolenou měl na háku. Rozhodně se nedá říct, že by se na někoho těšil. Každé ráno vypadl pryč, přišel na oběd, potom zase zmizel a vrátil se až v noci. Když chtěla Jana s maminkou někam vyrazit, tak se jim dostalo jen výčitek: „To chcete jít bez Jiříčka?“ nebo velice teatrální: „No, já tady počkám, kdyby se Jirka ukázal, ale klidně jděte samy. Mně to přece nevadí...“

 

Jana nakonec přijela krásně opálená, protože celou dovolenou pronudila venku před chatou na dece...

 

Tahle příhoda nás přiměla k sestavení deseti nejspolehlivějších způsobů, jak si zkazit léto. Tady jsou naše tipy!

 

Tip 1. – Není nad morouse a škarohlída, s ním jeďte dovolenou


K tomuhle tipu snad není co dodávat. Úvodní příhoda mluví za vše. Když souhlasíte s podmínkami dovolené jinak, než jste si je plánovali, protože váš kamarád, známý, partner chtějí dovolenou jinak, raději dovolenou zrušte nebo naplánujte jinou.


Jak se bránit?
Když už se něco takového stane, vybavte se zásobou kvalitní literatury.

 

Tip 2. – Piercing pupíku je sexy, a co teprve v létě v plavkách...


Fousage ze salonu Hell.cz nám vysvětlil, proč lepší salony odmítají před letní sezonou provádět piercing pupíku. Jde totiž o to, že „doba hojení jednotlivých piercingů záleží na individuální hojivosti majitele a pohybuje se v rozmezí od několika týdnů po několik měsíců. Například piercing pupíku se hojí (při dobré hojivosti a pečlivé péči) asi 3 měsíce a do jeho úplného zahojení po této době představuje nezahojený piercing vstupní bránu do těla pro různé infekce. Jediné vykoupání se v rybníku může být problém.

Ale nejde jen o koupání. Do hry vstupuje fakt, že hojivost je v důsledku veder snížená a také pot, vedle toho, že obsahuje odpadní látky z organismu, piercing dráždí – občas se kvůli potu objevují komplikace i u piercingů zahojených.“


Jak se bránit?
Když toužíte po piercingu, posečkejte raději do podzimu.

 

Tip 3. – Toužíte po plastické operaci poprsí? Tak hurá na to!


Jak nám řekl plastický chirurg David Tomášek z Centra estetické plastické chirurgie v Praze 4, při plastice poprsí se nadzvedává tkáň a dělá se dutina, celý prostor se potom hojí. Jedny z buněk, které se účastní hojivého procesu, jsou i buňky sbírající v těle pigment. Při přílišném opalování může dojít k tomu, že se na pokožce prsou vytvoří fleky. Přitom nehraje roli, jestli se opalujete na prsou nebo ne, buňky s pigmentem totiž putují po celém těle. Do jizvy se navíc ve vodě může se dostat infekce.


Jak se bránit?
Nedoporučuje se nechat si operovat poprsí asi měsíc před letní sezonou, lépe dva. Když všechno proběhne bez problémů, jizva se uzavře do 14 dnů, ale...

 

Tip 4. – Zajeďte si k moři do Chorvatska


Zpráv ohledně změn v chorvatských zákonech se nám od Asociace českých cestovních kanceláří dostává víc než dost. Do Chorvatska nesmí děti, pokud s sebou nemají svého zákonného zástupce, nebo jeho svolení. Nesmíte si tam vzít více než jedno kilo masa a některých dalších potravin, aniž by toto jídlo prošlo veterinární kontrolou. Nesmíte, nesmíte, nesmíte... I když podle našich informací jsou zatím kontroly na hranicích spíš namátkové. Navíc na pláži slyšíte pomalu jen češtinu. Proto:


Jak se bránit?
Můžete-li, jeďte za sluníčkem raději jinam.

 

Tip 5. – Zapomněli jste na očkování, a co má být?


V zahraničí nám hrozí množství chorob, se kterými se v domácím prostředí příliš často nesetkáte. Proti některým, jako je třeba břišní tyfus, se dá očkovat, proti jiným ne...


Jak se bránit?
V Očkovacím centru Brno jsme se dozvěděli, že člověk by se měl nechat očkovat dva až tři měsíce před odjezdem, aby byl vakcinace účinná. Každému turistovi by měl být vytvořen individuální očkovací plán, podle místa, kam vyráží, a jak dlouho se v dané oblasti bude zdržovat. Nejčastěji jsou lidé očkováni proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu, vzteklině a také proti žluté zimnici, pokud turista plánuje navštívit tropy. Proti malárii očkováni neexistuje, takže při cestě do tzv. malarické oblasti, dostávají turisti tabletky – antimalarika.

 

Tip 6. – Nechte se před dovolenou potento... potetovat


„Na rozdíl od piercingu je tetování zákrok povrchovější, nicméně i tak mu léto nesvědčí,“ tvrdí Fousage. Tetovací barva se vnáší do vrchní vrstvy kůže, která se po zákroku začíná obnovovat, a tato regenerace doprovázená stroupky trvá zhruba týden až deset dní. Poté je již rána zhojena, takže riziko vniknutí infekce je minimální, do té doby ale platí riziko infekce stejně jako u jakéhokoli jiného narušení pokožky. Nová vrstva kůže je však první měsíc slabá a funkci ochrany před sluncem plní jen částečně. „Tetovací barvy vystavené slunci rychle blednou a ztrácí na kvalitě,“ dodává Fousage.


Jak se bránit?
Zvažte, zdali se u tetování, které budete nosit do konce života, skutečně vyplatí trvat na tom mít ho teď hned na léto, a nebo zdali je lepší vyčkat na období, které je pro jeho aplikaci příhodnější.

 

Tip 7. – Pořádně se sluňte


Že přílišné množství sluníčka může mít neblahé následky na vaši pokožku, to je stará vesta. Odborníci často hovoří o paměti kůže, která léta střádá paprsek k paprsku. Andrea Pliščinská z Pražského dermatologického centra říká, že: „ …je rakovina asi nejhorší strašák, ale hrozí i jiné obtíže, většinou estetického charakteru, například hyperpigmentace, tedy tmavé skvrny, nebo předčasné stárnutí kůže.“


Jak se bránit?
Doporučená doba strávená na přímém slunci je pro každý fototyp jiná, ale rozhodně se nedoporučuje vystavovat se přímému slunci od jedenácti hodin dopoledne asi do tří odpoledne.

 

Tip 8. – Milujte se bez ochrany


Podle Státního zdravotní ústavu, Národní referenční laboratoře pro diagnostiku syfilis, si například syfilis a kapavku přivezlo v loňském roce ze zahraničí cca 30–40 lidí s trvalým pobytem v České republice. Výrazně vyšší je jistě počet importovaných sexuálně přenosných chlamydiových infekcí, což odpovídá i jejich celosvětově vysoké incidenci. Zároveň existuje v posledních letech riziko zavlečení exotických pohlavních nemocí, jako jsou ulcus molle a lymphogranuloma venereum, jak z endemických oblastí tropů a subtropů, tak i z vyspělých zemí EU.


Jak se bránit?
I když to nutně neplánujete, není nad prezervativ v každé kabelce.

 

Tip 9. – Vyrazte za hranice v plechovce


Tahle příhoda se stal přímo mně. Vyráželi jsme s tatínkem, blahé paměti, do Rakouska. Měli jsme tam strávit nádherný týden všelijakým cestováním, ale naše „nové“ auto z druhé ruky se ukázalo přesně dvacet kilometrů za hranicemi jako nespolehlivá hromada plechu. Udělalo to – ŠKYT! – a zastavilo. Půlnoc na krku a opuštěná silnice kdesi u našich jižních sousedů... Ještě, že jsme nevyrazili někam do pouště. Nakonec jsme měli kliku, že nás kdosi odtáhl ke svému známému mechanikovi, ale taková klika být vždycky nemusí.


Jak se bránit?
Celkem snadno, nechte si těsně před výjezdem do zahraničí prověřit vozidlo, vozte s sebou Zelenou kartu a zjistěte si možnost asistenční služby do zahraničí. A pro všechny případy počítejte s variantou, že budete muset auto nechat odvézt a dál pokračovat po svých, čili – záložní pohodlné zavazadlo to jistí. Také je dobré myslet na to, že v zahraničí jsou jiné dopravní předpisy (viz ZDE).

 

Tip 10. – Nechte si dva dny před dovolenou odstranit bradavici

Podle doktora Tomáška jde v podstatě o podobný problém jako u operace prsou. Ženy, které si nechávají předělat část těla, se kterou nejsou příliš spokojené, musí počítat s tím, že sluníčko může v průběhu hojivého procesu na místě bývalé pihy vytvořit podobně nevzhledný flek, který sám už nezmizí.

Jak se bránit? Pihy a bradavice si nechte odstranit nejdéle měsíc před letní sezonou, lépe dva. Stejně jako u plastiky poprsí.

 

 

Zkazilo vám někdy něco dovolenou?
Reklama