1. Udělejte si seznam
Sice to chvilku čas zabere, ale projděte si byt a zapište si vše, co potřebujete uklidit. Následně si splněné položky jen odškrtáte, aniž byste na cokoliv zapomněli. Zběsilé pobíhání po bytě vás akorát vystresuje a výsledek nebude nic moc. Podle seznamu se navíc rychleji zorientujete v tom, co má vyšší prioritu a přednost.

2. Vysajte
Můžete mít dokonalé uklizené stoly a skříně, ale pokud se po zemi válí chuchvalce prachu a drobků, nikdy to nevynikne. Prvně tedy nastartujte vysavač a vysajte. Skvělé je, že díky tomu špínu neroznesete do jiných místností na pantoflích. Nezapomeňte vysát ani pod nebo okolo rohové pohovky.

61f7d90d38c66blobid0.jpg

3. Utřete prach a fleky
Pokračujeme dál. Předchozí bod můžete s tímto libovolně zaměnit. Pokud máte hodně zaprášený stůl a vnitřní parapety, začněte prvně stírat povrchy a vysajte až pak. Většinou se totiž část prachu snese na zem, a to po maratonu s vysavačem opravdu nechcete.

Nesmíme zapomenout ani na koupelnu. Umyvadlo a zrcadlo zbavte všech fleků a zaschlé pasty. Koupelna vypadá nejlépe, když se nikde nic neválí.

Tip: Pořiďte si kvalitní koupelnový nábytek, do kterého vše naskládáte. Na očích (a k úklidu) tak budete mít jen čisté umyvadlo s vanou či sprchou.

4. Nepotřebné věci vyhoďte nebo ukliďte do skříně
Všechno, co nepotřebujete, nekompromisně vyhoďte. Plastové obaly, přečtené časopisy a další zbytečnosti. Věci, které vyhodit nejdou, ukliďte na předem určené místo, například do šatní skříně. Skvělé jsou třeba úložné boxy a košíky, v kterých vše najdete, ale zároveň nikde nestraší na očích. To oceníte hlavně v případě hraček, knížek, papíru a pastelek vašich dětí.

ko2.jpg

5. Botník je základ uklizené chodby
Obuv volně položená na zemi vyvolává pocit neuklizené chodby. I když jsou boty srovnané do latě podle pravítka, nikdy to nebude vypadat tak dobře, jako v botníku. Na výběr máte jak z uzavřených a otevřených botníků, tak i těch teleskopických, které zaberou poměrně málo místa a hodí se například do skříně nebo ke zdi. Pokud si vybere otevřenou variantu, dejte pozor, aby boty nebyly špinavé od bahna. Pak nepomůže ani krásný botník.

kos.jpg

6. Špinavé oblečení patří do koše na praní
Nenechte válet oblečení po stolech, židlích, posteli a zrcadle. Všechno, co už zavání, hoďte do koše na praní. Zpocené oblečení vydává nepříjemný zápach, který nepřerazíte ani vůní do zásuvky. Navíc je pot hodně agresivní a oblečení po dlouhodobém kontaktu odbarví nebo jinak znehodnotí.

7. Čisté oblečení pověste nebo poskládejte
A oblečení, které je vyprané či párkrát použité, složte nebo pověste na ramínko a uložte do skříně. Uvidíte, jak místnost nádherně prokoukne a vás už nebudou hromady prádla stresovat. Tip: Při přechodu na zimní šatník, letní oblečení vložte do úložného boxu pod postel, pohovku nebo na skříň. Enormně si tak uvolníte místo na huňaté svetry a teplé bundy.

8. Minimalismus na stole
Udržujte čistý i pracovní stůl. Kreativní nepořádek nevyhovuje každému. Snažte se na něm mít pouze pár potřebných věcí jako je balzám na rty, sklenici a kalendář. Uvidíte, že se vám bude mnohem lépe pracovat a případně i utírat stůl.

9. Umýt a uklidit nádobí
Přetékající dřez je opak uklizené kuchyně. Pokud má přijít návštěva, rychle nádobí umyjte, utřete a ukliďte. Stejně jako u špinavého oblečení i tady se po kuchyni line nepříjemný odér ze směsky jídel. Nakonec jen linku a dřez zbavte bublinek a vody a máte hotovo.

ko1.jpg

10. Bez ustlané postele to nepůjde
Poslední bod by mohl jednoduše přeskočit na úplný začátek našeho seznamu. Po probuzení by mělo automaticky následovat ustlání postele, ale přiznejme si, že návštěva vám asi v ložnici šmejdit nebude. Ale pro dobrý pocit polštáře a peřinu urovnejte.

A jsme na konci. Teď už víte, jak byt uklidit, aniž by to moc bolelo. Jaké tipy využijete a co už děláte?