Zaměstnanci přepravní kontroly to nemají lehké a množí se případy jejich napadení ze strany pasažérů. Holt riziko povolání. Jsou ale revizoři opravdu takoví chudáci?

Černý pasažér versus revizor. Dva nesmiřitelní nepřátelé. Souboj nervů, vtipu a odhodlanosti dosáhnout svého. Na tohle téma koluje nesčetně historek. Věc je ale jasná. Když zazní ono známé „Dobrý den, kontrola jízdních dokladů“, jsou jen dvě možnosti. Buď máte lístek či legitimaci, a tím se prokážete, nebo se ukáže, kdo s koho. Je-li zaměstnanec dopravního podniku člověk na správném místě, donutí cestujícího zaplatit nemalou pokutu, nebo alespoň vypíše blok, případně ho dotáhne za límec na služebnu policie. V opačném případě nastává triumf černého pasažéra v podobě plejády triků, díky kterým z nepříjemného setkání vyklouzne.

 

Víte, co si revizor může dovolit?

Revizor dopravního podniku je zpravidla přísný pán, se kterým se už od pohledu smlouvat nedá. Dokonce se tváří, že má ještě větší pravomoci, než tomu ve skutečnosti je. Proto je dobré vědět, kam až může osoba v tmavomodré uniformě zajít. Je jasné, že se o svou provizi z pokuty provinilce bude udatně bít. A bohužel častokrát i za hranici svých zákonných možností.

 

Petr z Prahy k tomu říká:

Jeli jsme s kamarádem tramvají, a ani jeden jsme neměli lístek. Přistoupili dva celkem mladí chlapi a každý šel z jedné strany vozu. Kámoše vyhmátli jako prvního. Bránil se, že nic nemá – ani peníze, ani občanku, a že si vystoupí. A jak chtěl vstát ze sedadla, tak ten revizor na něj: „Zůstaneš sedět, kreténe!“ Potom do něj celkem surově strčil, až druhou chytil o sklo. Lidi kolem jenom koukali a nikdo jim nic neřekl…

 

 

Proč bijí revizory?

Nejen na základě takových zkušeností je revizor jako zaměstnání obecně opovrhované. Pochopitelně, na takovou konfrontační práci se každý nehodí. Naproti tomu v něm černý pasažér vidí něco jako „fízla“, a tak se k němu také chová. Není se čemu divit, že když svalnatý mladík zjistí svou fyzickou převahu nad kontrolorem, tak si s chutí bouchne. Ony vůbec snahy, jak se revizorům dostat z dosahu, jsou kuriózní. Známý je případ pokousaného zaměstnance DP z Ostravy nebo pokus o únik tunelem v metru v podání jisté slečny.

 

Rozdílné metody, jak revizora vypéct, se dají uplatňovat v tramvaji, autobusu, trolejbusu, a jiné zase v metru. Prostory metra na rozdíl od uzavřeného vozu nabízejí širší paletu možností.

 

Tady je deset „zaručených" rad, které na internetu doporučují černí pasažéři, a které vás prý v případě akutního nedostatku platných jízdních dokladů mohou dostat z nepříjemností. Redakce je však silně nedoporučuje zkoušet.

 

1. V prvé řadě buďte obezřetní a dávejte pozor, kdo do dopravního prostředku nastupuje. Kdo uteče, vyhraje, a to i v případě, že mezi vámi a revizorem ke kontaktu ještě nedošlo. V metru je vždy dost času na přestupu včas změnit směr chůze. Že by za vámi někdo běžel, je nepravděpodobné.

 

2. Když už, nedej bože, ke kontaktu s kontrolorem dojde, zkuste ho nejdříve obměkčit báchorkou. Právě vás okradli nebo jste před chvílí zaplatili jeho kolegovi na druhé straně nástupiště a chystáte se opustit přepravní prostor. Navíc hrozně spěcháte.

 

3. Pokud není vyhnutí, jděte kolem revizora dál, ignorujte nataženou placku s odznakem. Dělejte, že vůbec není. To samé se dá praktikovat i v tramvaji, ale je to pro silnější nátury. Nakonec vůz stejně zastaví a nikdo vám nesmí bránit ve vystupování. Tzn., že pokud se vás revizor jen dotkne, můžete na něj podat trestní oznámení pro omezování osobní svobody nebo i napadení.

 

4. Prokažte se neoznačenou jízdenkou s tvrzením, že jste ji ve strojku označovali. Když bude chtít revizor způsob označení předvést, tak si před ním cvakněte, a má smůlu.

 

5. Základním tvrzením je, že nemáte ani peníze, ani doklad totožnosti. Trvejte na tom, i když je to nepříjemné. Většinou revizor nemá nervy na to, aby vás odvedl na policii. Navíc po výstupu můžete opět odejít a nikdo nemá nárok vás zastavit.

 

6. Když vás budou chtít kontrolovat na ostrůvku nebo za turnikety, vůbec se s pracovníkem dopravce nebavte. Ať si říká, co chce, v tu chvíli jste mimo placený prostor a neexistuje žádná vyhláška, že je tomu jinak. To je časté tvrzení.

 

7.V metru se bez jízdenky zdržujte v bezprostřední blízkosti přerušovaného pásu u kolejiště. Tam revizor kontrolovat nesmí z důvodu možné paniky černého pasažéra a nebezpečí pádu do kolejiště. Zkrátka nepostávejte na ploše ve středu prostoru.

 

8. V přítomnosti strážníků městské policie mají strážníci pravomoc zkontrolovat vaši totožnost, ale nesmí údaje o ní předat revizorům. Zapište si proto čísla strážníků, abyste si případně mohli stěžovat.

 

9. Pokud vás strážník městské policie kontroluje, musí vám oznámit zákonný důvod kontroly. V opačném případě se dopouští zneužití pravomoci veřejného činitele a můžete na něj podat trestní oznámení.

 

10. Neplaťte na místě! Když už to neustojíte a revizorovi se legitimujete, nic nepodepisujte a bloček s pokutou v žádném případě nepřebírejte. U soudu vám pak těžko dokáží, že si vás DP nevyhledaly jen v některé databázi.

 

Jaké máte s revizory zkušenosti vy? Platíte jízdné, nebo ne? Jaké jsou další způsoby, jak revizora doběhnout?

 

Reklama