Chyby ve výživě a krmení štěněte mohou způsobit dalekosáhlé a mnohdy nezvratné změny, například zvýraznění alergických stavů či poruchy funkce jeho vnitřních orgánů. Trh s krmivy přitom v dnešní době nabízí širokou škálu produktů, díky kterým i méně zkušení chovatelé snadno vytvoří ideální podmínky pro bezproblémový vývoj svého pejska. Stačí dodržet několik základních kroků.

„V prvních dnech života štěněte zajistí dostatečnou výživu mléko feny. Je nejenom bohaté na živiny, ale obsahuje navíc látky ochraňující před různými onemocněními. Výživnou hodnotou zajišťuje mléko feny zhruba do věku 3–4 týdnů. V této době přichází řada na chovatele, protože je čas začít přikrmovat,“ říká Lucie Applová, výživářská specialistka značky Fitmin.

1. Postup je jednoduchý: mléko, kaše, granule
Přechodu štěněte z mateřského mléka na kompletní stravu není třeba se obávat. Využít lze například profesionálně sestavené mléčné náhražky, jako jsou sušená mléka a kaše pro štěňata. Kromě kvalitních surovin obsahují také například probiotika pro podporu trávení. „S růstem štěňat je třeba postupně obohacovat krmnou dávku pevnou stravou (granulemi). Aby si na pevnou stravu lépe zvykla, podávejte jim zpočátku granule máčené. Od 6. až 7. týdne věku by již měla spolehlivě přijímat kompletní stravu pro štěňata,“ upozorňuje Lucie Applová.

2. Se změnami velmi opatrně
Štěně, které si bere nový majitel od chovatele, bývá obvykle staré 810 týdnů, je již tedy zvyklé na určitý druh kompletního krmiva pro štěňata. Pokud se z jakéhokoliv důvodu rozhodnete změnit stávající typ krmiva, proveďte převod na jiný druh velmi opatrně. Nový druh granulí postupně přimíchávejte do granulí, na které je pejsek zvyklý, přičemž první den je dávka nových granulí velmi malá. K přechodu na nové granule by mělo dojít v průběhu přibližně dvou týdnů.

3. Krmivo volte dle velikosti rasy

Psi menších plemen dospívají rychleji než psi plemen větších. Vlivem chyb v krmení může u psů docházet k nerovnoměrnému, nedostatečnému nebo zpomalenému růstu. Například krmiva značky Fitmin jsou proto uzpůsobena různým nárokům rostoucích psů podle plemen v kategoriích MINI, MEDIUM a MAXI. Kategorie MAXI je ještě rozšířena o krmivo Junior, které zohledňuje jiný průběh růstu štěňat velkých a hlavně obřích plemen psů a je obohaceno o kloubní výživu.

4. Vytvořte štěněti rutinu
Stejně důležitý jako typ krmiva je i způsob, jakým jej štěněti podáváte. Krmení by mělo mít řád. Vytvořte z něj proto jakýsi rituál – dodržujte stejný postup ve stejném prostředí, se stejnou miskou a dbejte i na to, co u krmení děláte a říkáte.

Fitmin

5. Krmte až 5krát denně
Štěňata je potřeba krmit během dne mnohem častěji, protože mají ještě poměrně malý žaludek. Doporučení, jaká frekvence je nejlepší, se často liší. Zástupce společnosti Fitmin radí: „Intenzita krmení ve věku 3–5 měsíců bývá 4krát denně, 5–8 měsíců 3krát denně a 8–12 měsíců 2krát denně.“ Myslete také na to, aby si pes hned po jídle nehrál. Hrozí přetočení žaludku!

6. Nezapomeňte na odstátou vlažnou vodu
Vedle misky s krmivem štěněte by měla být vždy miska s vlažnou, alespoň jednu hodinu odstátou vodou, ne čerstvě natočenou z kohoutku.

7. Předejděte nadváze štěněte
U štěňat je nadváha zvlášť nebezpečná, protože hrozí, že vyvíjející se kosti neunesou nadměrnou hmotnost. Častými následky jsou tak problémy pohybového aparátu. U velikých jedlíků byste proto měli doporučenou denní dávku výrobcem odměřovat a hlídat. U ostatních štěňat můžete podávat větší množství krmiva a asi po 20 minutách odebrat zbytky.

8. Množství upravujte dle kondice štěněte – odchylka 20 % je v normě
Při stanovení denní dávky krmiva však vždy přihlédněte ke kondici štěněte, aby nejen nemělo nadváhu, ale nebylo také vyhublé (rychlý test se provádí pohmatem na žebra a pod žebra). V normě je odchylka 20 % od množství doporučeného výrobcem. Když je štěně vyhublé, má mnoho pohybu nebo trpí nedostatkem živin, může to způsobovat menší vzrůst i možné zdravotní problémy.

9. Dospívání je individuální
„Vhodný věk pro přechod na  krmivo pro dospělé psy bývá u malých plemen 9–10 měsíců, u středních 12 měsíců a u velkých a obřích plemen 15–18 měsíců,“ doporučuje Lucie Applová

10. Správná krmiva „stárnou“ se psem
Superprémiová kompletní krmiva v dnešní době umožňují plnohodnotný přechod na krmiva odpovídající věku psa, aniž by došlo k zatížení jeho trávení. Všechna krmiva Fitmin v dané řadě dle velikosti rasy jsou sestavena ze stejných komponentů, jen v různém poměru. Přechod z jednoho krmiva na druhé tak bývá snazší, navíc lze dvě krmiva dobře kombinovat. V rámci každé řady výživového programu značky Fitmin si také můžete vybrat ze tří energetických úrovní – se středním, sníženým nebo zvýšeným obsahem energie podle toho, v jaké kondici se váš pes právě nachází. Součástí každé řady je také krmivo speciálně přizpůsobené i pro potřeby psích seniorů.

Tipy pro ty nejmenší:

Fitmin MEDIUM PUPPY
Superprémiové krmivo Fitmin MEDIUM PUPPY je určené štěňatům ve věku od 2 do 12 měsíců. Má vysoký obsah masa a vajec, které blahodárně působí na jejich růst a vitalitu. Krmivo neobsahuje sóju, pšeničný lepek či jiné geneticky modifikované suroviny, což snižuje riziko alergických reakcí. Krmivo je navíc obohaceno o probiotika na podporu střevní mikroflóry, látky pro zdravý vývoj nervových buněk nebo rozmarýnový extrakt pro podporu činnosti jater a lepší trávení. Doporučená maloobchodní cena 3kg balení Fitmin MEDIUM PUPPY je 299 Kč s DPH.

Superprémiové krmivo pro štěňata z výživového programu Fitmin je dostupné dle velikosti plemene ve velikostech MINI, MEDIUM, MAXI a MAXI JUNIOR.

Fitmin Puppy Mléko
Fitmin dog puppy mléko - 2 kgInstantní mléko Fitmin Puppy Mléko je speciálně určeno jako náhrada nebo doplnění mateřského mléka pro nejmenší štěňata všech plemen. Obsahuje vysoce stravitelné syrovátkové bílkoviny, vyvážený poměr biologicky účinných látek či lecitin pro správnou funkci nervové tkáně a ochranu jaterních buněk. Přírodní antioxidanty zajišťují ochranu rychle rostoucích tkání a nukleotidy podporují imunitní systém štěněte. Doporučená maloobchodní cena 400g balení Fitmin Puppy Mléko je 218 Kč s DPH.

Fitmin

Fitmin Puppy Kaše
Fitmin dog puppy kaše - 850 gPro odstavovaná štěňata všech plemen ve stáří 4–8 týdnů je ideální volbou instantní doplňkové krmivo Fitmin Puppy Kaše. Díky vaječným bílkovinám zabezpečuje plnohodnotnou výživu i v období nižšího příjmu potravy, současně usnadňuje následný přechod na pevnou stravu prostřednictvím vysoce stravitelných obilovin a přírodních bakterií v jogurtové kultuře, které podporují trávení a osazení střeva prospěšnou mikroflórou. Stravitelnost a chutnost podporují také mléčné produkty (sušené mléko, sušená syrovátka). Pro zdravý růst a vývoj štěněte je kaše obohacená inositolem, nukleotidy a přírodními antioxidanty. Doporučená maloobchodní cena balení Fitmin Puppy Kaše o hmotnosti 850 g je 219 Kč s DPH.

Více informací najdete na stránkách www.fitmin.cz/

Reklama