Na Velikonoce se někdo těší, někdo je nesnáší. Ať tak nebo tak, musíme se řádně připravit a přežít je bez újmy na zdraví.

Tady je našich deset rad na přežití:

1. Vybrat čerstvá vejce
Tak tohle by měla být brnkačka, ale pozor. Před svátky jako jsou Velikonoce je po vejcích zvýšená poptávka a někteří obchodníci jsou v honbě za penězi ochotní prodat cokoliv. Pokud nemáte slepice a nemůžete se spolehnout na jiný zdroj domácích, zaručeně čerstvých vajec, pečlivě hlídejte data uvedená na balení v obchodě. V Číně by ocenili i vajíčka prošlá, ale koledníci určitě ne.

2. Nespálit beránka
Kraslice k Velikonocům patříK velikonočním svátkům patří spousta dobrot a co by určitě na svátečním stole nemělo chybět je beránek máčený v čokoládě, nebo alespoň mazanec. Jenom dejte pozor, aby se vám při té vší práci a úklidu pochoutka nespálila, to by byla věčná škoda. Tady je jeden osvědčený recept na beránka:

300 g polohrubé mouky, 300 g moučkového cukru, 4 žloutky, dvě celá vejce, sníh z 5 bílků, vanilkový cukr, rozinky, mandle, 30 g másla, citronová kůra, tuk a mouka na formu

Poleva:
1 bílek, 100 g cukru, 1 lžíce citronové šťávy - moučkový cukr, bílek a citronovou šťávu třeme až do zhoustnutí.

Mňam, beránek!V míse pečlivě utřeme žloutky s cukrem, přidáme vanilkový cukr, trochu nastrouhané citronové kůry, nasekané mandle a rozinky. Pak vmícháme mouku, promícháme a nakonec přidáme tuhý sníh z bílků. Formu na beránka vymažeme tukem, vysypeme moukou, vložíme těsto a upečeme ve středně vyhřáté troubě. Hotového beránka pocukrujeme nebo jej přelijeme polevou.

3. Zamknout se a v pondělí ráno neotevírat
Nejlepší řešení, jak se vyhnout velikonočnímu výprasku, je dělat mrtvého brouka. Totiž tvářit se, jako že nejste doma. I ti nejotrlejší koledníci, kteří se těšili, jak si na vás pěkně smlsnou po několika marných vyzváněcích pokusech odejdou s nepořízenou.

4. Schovat pomlázku
Pomlázka je metlou ženstvaJenže někteří se oblafnout nedají a buď máte záškodníky přímo doma anebo si vás prostě pohlídají. V některých případech se vyplatí trochu slídit a den předem vypátrat, kde je přichystaná pomlázka na ranní výplatu. Pak už je otázka chvilky pomlázku chytře „zašantročit“.

5. Obléknout silné punčocháče
Někdy ale všechny pokusy uniknout zlomyslné tradici selžou a vyhnout se mužské pomlázkové ofenzívě nelze. Potom nezbývá než doporučit natáhnout pod kalhoty tlusté vlněné punčochy anebo podvlíkačky po dědovi. Uvidíte, že modřiny nebudou tak velké. Víte, co pomáhá na jelita? Mast z arniky, obklady z odvaru třezalky tečkované nebo měsíčku lékařského. V nejhorším pomůže i ledování.

6. Neohluchnout z řehtaček
Další nepostradatelnou součástí velikonočních (zlo)zvyků je řehtačka, nástroj to nepříjemně hlučný a rušivý. Nepřibližujte se k ní moc blízko, buď by vás mohla klepnout a co hůř, mohly by vám zalehnout uši. Špunty do uší ale snad nebudou třeba.

7. Připravit dostatek alkoholu pro koledníky
Zásoby alkoholu musí být řádnéKromě přirozené mužské krvelačnosti je hlavní motivací pomlázkového výprasku nějaká ta odměna. Vajíčka jistě potěší, zvlášť když jsou pěkně malovaná, ale chlapi si žádají ohnivé vody. Nezapomeňte se proto dobře zásobit dobrým pitím, protože i vidina nalitého panáka dokáže koledníka usměrnit a oslabit jeho horlivost s pomlázkou.

8. Nepřejíst se vajíčkového salátu
Máte-li doma muže, určitě přinesou domů spoustu vykoledovaných vajec. Většinou je nejlepší všechna spotřebovat do salátu, protože tak se vyhnete vymýšlení dvaceti různých jídel s vejci natvrdo. Nepříjemným vedlejším efektem je nadměrné nadýmání. Zásobte se fenyklem na čaj, ten zaručeně pomůže. Nebo můžete udělat jemnou a zaručeně dietní vaječnou pomazánku s křenem:

200 g sýra Lučina, 100 g majolky, 3 vejce natvrdo, 50 g cibule, 1 lžíce strouhaného křenu, sůl

Lučinu utřeme s majolkou, přidáme nastrouhaná vejce, jemně krájenou cibuli, strouhaný křen, sůl a vše promícháme. Mažeme na bílé pečivo nebo topinky, zdobíme čerstvou zeleninou.

9. Mít po ruce naplněné kbelíky s vodou
Nezapomeňte na kbelík s vodouV některých krajích je zvykem i sladká ženská odplata za utržené rány nenechavou pomlázkou. Studená vodní sprcha zaručeně probere odpoledne i nejopilejšího koledníka. Mazaný chlapík by ale mohl zavřít vodu v domě, aby pomstě nebylo učiněno zadost. Doporučujeme tedy, zásobit se vodou dopředu.

10. Vyhnout se pondělním zácpám na silnicích
Velikonoce tráví řada rodin na venkově. Proto berte v úvahu, že se v pondělí navečer všichni zblázní a příjezdové komunikace k větším městům budou velmi frekventované. O hlavním městě ani nemluvě. Zácpám se raději vyhněte včasným návratem domů nebo zůstanete trčet na dálnici a velikonoční pohoda bude tatam.

Máte ráda Velikonoce a zvyky s nimi spojené? Jaký je váš nejhorší velikonoční zážitek? Máte nějaké zajímavé tipy na sváteční stůl?

 

Reklama