shutterstock-1403485859.jpg

Foto: Shutterstock

1. pravidlo: Nepodcenit přípravu na břehu

„Rodiče bývají překvapeni nejistotou mladších dětí, které byly zvyklé chodit plavat do bazénu, a najednou se zalekly tmavé hladiny rybníka, kamenitého dna řeky či mořských vln. Takové reakce jsou ale pochopitelné a je jen na nás dospělých, abychom jim tyto obavy pomohli překonat,“ říká Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík, dětského centra, které je od roku 1988 průkopníkem ve výuce kojeneckého a dětského plavání.
 
2. pravidlo: Do vody jen s dospělákem

Vlastně je to podobné, jako když děti učíme, že nesmí samy na silnici a musí se zastavit na konci chodníku a počkat na nás…
 
3. pravidlo: Vždy vědět, kdo právě hlídá 

„Když je rodič sám s dítětem u vody, je si vědom velké zodpovědnosti a nespustí jej z očí. Jiná situace ale nastává, pokud trávíme dovolenou třeba s dalšími rodinami přátel a je nás tak na hlídání dětí víc. Paradoxně může vzniknout iluze, že hlídají všichni, a přitom nehlídá nikdo,“ říká Štěpánka Štrougalová, která je sama čtyřnásobnou maminkou.    

shutterstock-144302092.jpg

Foto: Shutterstock

4. pravidlo: Nejprve se osmělit, až potom ponořit

 
5. pravidlo: Domluvená hlášení

 
6. pravidlo: Do neznámé vody se neskáče, ale vstupuje

„Dospělý doprovod by měl před koupáním v neznámé vodě předem zjistit, jaká je kde hloubka a dětem to sdělit. Skok do neznámé vody je sice součástí výuky plavání, ale mimo kurz ho rozhodně nedělejme. Vždy je bezpečnější vstup,“ připomíná Štěpánka Štrougalová.

7. pravidlo: Hloubka vyžaduje jistotu

I mnohým dospělým nedělá plavání v hloubce radost. A tak není divu, že mnohé děti znejistí, když si uvědomí, jaká je pod nimi hloubka.

shutterstock-2126899430.jpg

Foto: Shutterstock

8. pravidlo: Sledujte hry s matrací

Nafukovací matrace dnes mají nekonečně vtipných podob a děti se s nimi opravdu vyřádí – skáčou z nich, shazují se, podplouvají je… Právě proto ale mohou být i záludné.
 
9. pravidlo: Polední siesta ochrání před spálením

„Naši jižní sousedé dobře vědí, proč drží siestu a přes poledne jsou většinou schovaní před žhavým sluncem doma a odpočívají. Je dobré se jimi inspirovat a především při pobytu u moře s nejmladšími dětmi zůstávat mezi 11 až 16 hodinou mimo dosah slunečních paprsků,“ upozorňuje Štěpánka Štrougalová.
 
10. pravidlo: Lékárnička vždy po ruce

Pro větší klid je dobré mít s sebou u vody základní zdravotnickou výbavu.

Zdroje: Štěpánka Štrougalová, tiskové materiály Baby Clubu Juklík

Reklama