Helena Bedrnová (na malém snímku vpravo) je návrhářka a stylistka. Jistě si ji pamatujete z pořadu Vypadáš skvěle, kde dva roky pomáhala ženám najít svůj styl. Modely Heleny Bedrnové jsou k dostání v síti jejích značkových prodejen po celé republice.

 

Jak poznáte, který styl je pro vás ten správný? Kterou z celebrit si vzít v oblékání za vzor? Podle čeho se má žena, která nemá čas sledovat módní trendy, orientovat, aby se oblékala moderně? Čtěte náš rozhovor. 

 

1. Jaký je rozdíl mezi kolekcí, která se prodává v obchodech, a kolekcí autorskou?

Autorská kolekce obsahuje nové trendové prvky, je jakousi vizí do budoucna, objevuje se v ní řada nových nápadů, barevných kombinací a originálních prvků.

 

Při tvorbě autorské kolekce pracuji jen s myšlenkou, nápadem, který prostřednictvím materiálu, barvy, tvaru a detailu ztvárňuji do reality. Z takové kolekce pak čerpám při sestavování výrobního programu. Použiji jednotlivé prvky, detaily nebo nápady a zpracuji je tak, aby oděv splňoval kritéria trhu. Jinými slovy vytvořím nositelné oblečení, které si zákaznice žádají a je dobře prodejné.


V módě je totiž velký rozdíl v tom, co je trendy a co se prodává. Ne vždy to, co je krásné na přehlídkovém mole na ultraštíhlé modelce, je nositelné v běžném životě a s normálními proporcemi těla.

 

2. Které ze současných celebrit bychom si mohli vzít v oblékání za vzor?

Perfektní styl má u nás řada známých osobností, třeba modelka Simona Krainová, Diana Kobzanová, zpěvačka Dara Rolins, herečka Mahulena Bočanová, Alice Bendová, ale vždy skvěle oblečená je i Helena Vondráčková, Jiří Korn a určitě řada dalších.

 

3. Co všechno si máme představit pod pojmem vlastní styl?

Osobní styl je kombinace vlastního vkusu a módy. Mít vlastní styl znamená cítit se v oblečení a zvolené image dobře, umět respektovat svůj vlastní barevný typ, to znamená pokud jsem světlý typ, volit světlejší barvy a nižší kontrasty barev, vyvarovat se vysokých kontrastů například černé s bílou a naopak.

 

Mít vlastní styl také znamená umět zvýraznit svou osobnost a docílit harmonie celkového vzhledu, využít svých předností a znát své nedostatky, přiznat je a umět je prezentovat ve svůj prospěch. Velký nos může být osobitý, široké boky ženské a asymetrie v obličeji zajímavá, pokud jsme se svými nedostatky v souladu.

 

4. Jaké styly existují a jak mám poznat, který je pro mne ten správný?

Základní styl je klasický, naturální, dramatický a delikátní. Styl je odrazem osobnosti člověka, takže pro jeho správnou volbu je důležité, jaké máme zaměstnání, koníčky, záliby, zda máme rádi společnost, nebo jsme spíše uzavřenější povahy, zda jsme rádi středem pozornosti, nebo naopak. Důležité je také, jaký máme tvar postavy a také to, jak jsme energičtí.

 

 

Z jednotlivých kritérií zjistíme, který styl je pro nás nejvhodnější. Většinou jeden člověk může mít i více různých stylů, které s ním harmonizují.

Klasický styl je jednoduchý, funkční a formální, takže se hodí k profesím jako například úředník, advokát apod. Hodí se k lidem, kteří mají rádi pořádek, systém a preciznost.

Naturální styl se vyznačuje pohodlností, sportovními prvky a přírodními materiály. Hodí se k osobnostem lidí, které rády sportují, dávají přednost svobodě a pohodlí.

Dramatický styl se vyznačuje výraznými prvky jako je přiléhavá silueta, výrazné barvy, vysoké kontrasty barev, hodí se k lidem, kteří jsou rádi středem pozornosti.

A delikátní styl zvýrazňuje ženskost a jemnost. Charakteristické pro delikátní styl jsou měkké, poddajné, často splývavé materiály a zdobné prvky jako například látkové květiny, sametové stuhy, korálky apod.  

 

5. Podle čeho se má současná žena, která nemá čas sledovat módní trendy, orientovat, aby se oblékala moderně?

Módní časopisy a internetové portály dnes přinášejí spoustu informací a módních fotografií, podle kterých se může žena inspirovat, a vytvořit si tak svůj osobitý styl. Styl je o harmonii, která se vytvoří za pomoci jednotlivých oděvů a doplňků v souladu s podstatou člověka, jeho energií, duší, typologií, mentalitou atd. Pokud máme vkus a talent, postačí nám oblékat se podle pocitů, pokud nám ale kreativita a vkus chybí, je lépe vybrat si dobrého stylistu a nechat si poradit.

 

6. Můžete poradit ženám, které nemají vrozený vkus a nemají peníze na to, aby si zaplatily poradenství, přesto by se ale chtěly oblékat moderně a vkusně, jak to udělat?

Nejdůležitější je vytvořit si fungující šatník. Pokud nemáme na to, abychom si zaplatily poradenství, je dobré vybrat si ze svého okolí někoho, o kom víme, že má vkus, a jeho styl se nám líbí. Takový člověk nám pak může s oblékáním poradit.


Poté, co ze šatníku vyřadíme vše, co už nenosíme, zůstane nám v něm jen oblečení, které budeme doplňovat dalšími, novými módními kousky. Než ale začneme nakupovat, je dobré si přesně naplánovat, co nám v šatníku konkrétně chybí. Doporučuji postupovat podle jednotlivých outfitů, tedy kompletního oblečení, které nosíme, včetně šperků, kabelky a bot.

 

 

Poté, co provedeme revizi šatníku tak, že kombinujeme jednotlivé oděvy a doplňky a vytváříme z nich celkové outfity, zjistíme, co je třeba dokoupit. Pro snadnější orientaci je možné si vždy k jednotlivě zkombinovanému outfitu přidat poznámku s chybějící součástí a celý komplet i s poznámkou vyfotit. Až budeme nakupovat, postačí nám vzít si sebou fotoaparát, abychom se mohli podívat, co konkrétního budeme nakupovat, co nám chybí.

 

Když pak nové kousky přineseme domů zapadnou nám do předem naplánovaných kombinací. S kamarádkou, která nám poslouží místo poradce, pak všechny kombinace, které nám šatník umožňuje, vyzkoušíme. V každém outfitu se necháme od kamarádky vyfotit, abychom pak kombinace, které jsme si vytvořily, nezapomněly.

 

7. Kolik kusů oblečení by měl obsahovat šatník tak, aby byl funkční?

Jako základ postačí pět spodních, oděvních součástí. Ke každé spodní oděvní součásti, tedy ke kalhotám nebo sukni, bychom měli mít v šatníku tři až pět vrchních součástí.

 

8. Podle čeho se má žena orientovat při výběru barev svého oblečení?

Takovou jednoduchou pomůckou pro určení našich osobních barev jsou barvy v našem obličeji, tedy barva očí, pleti, úst, vlasů. Tyto odstíny barev pak jako by „opisujeme“ do barev oblečení. Například máme-li zelenomodré oči, tak nám určitě budou slušet zelené a modré odstíny barev apod.

 

 

9. Co plánujete v nejbližší době?

Před několika dny jsem otevřela další svůj obchod, tentokrát v centru Prahy 1 v pasáži ve Štěpánské ulici. Připravila jsem pro letošní sezonu dvacet nových kolekcí, jejichž společným jmenovatelem je především ženskost a mladistvý styl. Pokusila jsem se propojit prvky trendové originální módy s osvědčenou klasikou. Hlavní důraz ve svých kolekcích jsem kladla na padnoucí střih, který postavu opticky zeštíhluje, kvalitní materiály a originální detaily.


10. Co byste poradila začínajícím návrhářům? A čím se v životě řídíte vy sama?

Řídit se rčením: Chtěj dělat, co musíš, a brzy budeš moci dělat to, co chceš.

Protože život je neustálé hledání správné míry věcí, myšlenek a činností, dospěla jsem k tomu, že harmonie je dobrý základ ke všemu, je to zlatá střední cesta, která vede k vytouženému cíli bez rizika bloudění. A tak pro mě, stejně jako v lásce, tak i v životě, platí: Znej proto míru v lásce, ať je stálá, chybí ten, kdo otálí, i ten, kdo cválá.

 

Tipy pro jaro/léto 2009 od Heleny Bedrnové

 

V nové sezoně vsaďte na zajímavé potisky. Nosí se pop-art, pruhy, proužky, velké obrazce nebo exotické vzory inspirované divokými šelmami.

+ Pořiďte si nové, objemné doplňky. Módní jsou extravagantní tvary a čím víc zdobené kousky, tím lépe.

+ Módní je letos asymetrie, aktuální jsou topy a tuniky na jedno rameno nebo sukně s asymetrickou délkami.

+ Módním hitem jsou kombinézy, nosí se sportovní i společenské.

 

Modelky: Lucie Váchová, Jana Doleželová, Veronika Kašáková
Make-up: Ivo Špes, Ivana Tokárská
Foto: Hugo Vítámvás, Milada Čistínová