Po nedávné erupci islandské sopky Eyjafjallajökull, kdy byla během šesti dnů sopečné aktivity ochromena letecká doprava a letecké společnosti přišly téměř o 2 miliardy dolarů a desítky tisíc cestujících uvízly na letištích po celém světě, jsme si uvědomili, jak nebezpečná může být příroda, proto zasíláme přehled těch nejnebezpečnějších sopek světa, které v současnosti ovlivňují více či méně životy mnoha lidí po celém světě.

1. Sakura-jima - JAPONSKO

sopka

Od roku 1955 Sakurajima (čti Sakuradžima), vulkán na ostrově Kjúšú, velmi často nazýván Vesuvem východu, vybuchuje téměř neustále. Vzhledem ke své poloze v hustě osídlené oblasti je sopka považována za jednu z nejnebezpečnějších na světě. Město Kagošima, které leží v těsné blízkosti sopky, má téměř 700 tis. obyvatel. Ve městě jsou vybudovány speciální přístřešky, kam se lidé mohou ukrýt před padajícími troskami. Poslední erupce sopky proběhla v březnu 2009 a rozmetala suť až do vzdálenosti 2 km.

2. Etna - ITÁLIE

sopka

Tato sopka je nejvyšší a nejaktivnější vulkán v Evropě. Potenciál hrozby je tedy obrovský. Její permanentní aktivita je vážným ohrožením pro obyvatele Sicílie. K nejhorší erupci došlo v roce 1669, kdy láva zničila mnoho okolních vesnic a částečně pohřbila i část starobylého města Katánie ležícím na východním pobřeží Sicílie.

3. Kilauea - Hawaii - USA

sopka

Kilauea, nejaktivnější sopka světa, se nachází na ostrově Big Island na Havaji. Po mnoho let byla považována za poměrně mírný vulkán, protože po jeho explozi přišlo o život relativně málo lidí. Nedávno však vědci odhalili její smrtící tvář. Zdá se, že sopka má rozsáhlou vrstvu popela a hornin zvané tephra, které při erupci vyletí vysoko do vzduchu, a můžou tak být přímou hrozbou pro leteckou dopravu. Kameny o velikosti golfových míčků mohou vylétávat až do výšky okolo 17 km. Tato sopka naposledy vybuchla před 200 lety.

4. Cotopaxi - EKVÁDOR

sopka

Cotopaxi, jedna z nejvyšších aktivních sopek na světě, dosahující výšky 5897 m, je součástí „pacifického ohnivého kruhu“, jak bývá nazýván řetěz sopek kolem Pacifické desky. Od roku 1783 se hora rozhořela více než 50krát, což představuje vážnou hrozbu pro obyvatele blízkých měst a vesnic. Quito, hlavní město Ekvádoru s 1 milionem obyvatel, se nachází 60 km jižně, a Latacunga, historické město, které již bylo zničeno čtyřikrát zemětřesením, je 25 km severovýchodně odtud.

5. Vesuv - ITÁLIE

sopka

Legendární Vesuv se nachází na krásném pobřeží zálivu Neapol v Itálii a již dokázal, že jeho destruktivní schopnosti jsou obrovské. Roku 79 před Kristem obrovská exploze zničila římské město Pompeje a Herculaneum a zabila až 25 tis. lidí. Sopka Vesuv je velmi nebezpečná nejen proto, že v její blízkosti žijí téměř 3 miliony lidí, ale také vzhledem k tomu, že její poklidné období trvá již velmi dlouho.
V minulosti byly erupce sopky tak silné, že celá jižní Evropa byla pokryta sopečným popelem.

6. Merapi - INDONÉSIE

sopka

V Indonésii je nazývaná Ohnivá hora a sopka Merapi je nejnebezpečnější sopkou v Indonésii. Aktivní je přibližně jednou za 10 let. Od 16. století vybuchuje pravidelně a představuje vážné ohrožení pro okolní obyvatele. V důsledku erupce v roce 2006 a následným zemětřesením přišlo o život 5 tis. lidí a dalších 200 tis. zůstalo bez přístřeší.

7. Nyiragongo - KONGO

sopka

Nyiragongo a blízká Nyamuragira v Kongu v Africe si připisují přes 40 % sopečných výbuchů na africkém kontinentu. Zdá se, že nikde jinde na světě žádný vulkán nemá tak obrovské jezero plné lávy jako Nyiragongo. V roce 1977, při erupci sopky, tekla láva po úbočí hory a připravila o život tisíce lidí. V roce 2002 vybuchla sopka znovu, láva dosahovala až k městu Goma, ve kterém bylo zničeno 15 % budov, čímž se na 120 tis. lidí ocitlo bez domova, a připravila o život asi 45 lidí.

8. Popocatepetl - MEXIKO

sopka

Dalším přírodním zabijákem je Popokatepetl. Ledovcem pokrytá sopka se nachází pouhých 70 km od Mexico City. Sopka se tyčí do výšky 5400 metrů nad mořem a její erupce může být vážnou hrozbou nejen pro hlavní město, které obývá na 9 milionů obyvatel, ale i pro další města a vesničky, která se nacházejí v její blízkosti. Popocatepetl je jednou z nejnebezpečnějších sopek na zemi. Od 16. století měla asi 20 obrovských erupcí. V roce 2000, těsně před explozí, byly desítky tisíc lidí evakuovány a výbuch způsobil obrovské ledovcové tání.

9. Mount Teide - ŠPANĚLSKO

sopka

Třetí nejvyšší sopka světa Mount Teide se nachází na ostrově Tenerife na Kanárských ostrovech. Ačkoli Teide je v současné době v klidu, další erupci je možné očekávat v budoucnosti.
Vzhledem k blízkosti sopky Teide k velkým městům a letoviskům byla sopka Mezinárodní asociací vulkanologie a chemie vyhlášena ze velmi nebezpečnou a ohrožující.

10. Mount Rainier - USA

sopka

Mírumilovně vypadající vulkán Mount Rainer je ve skutečnosti aktivní sopka, která má potenciál zdevastovat prakticky všechny oblasti v okolí své základny. Nachází se přibližně 87 km jihovýchodně od Seattlu, velkého města na západním pobřeží USA. Přes skutečnost, že poslední zaznamenaná erupce proběhla na konci 19. století, představuje vážné riziko pro mnohé obce, které leží v blízkosti.
Proudy bahna a lávy mohou v případě erupce dokonce dosáhnout části centra města Seattle a způsobit také tsunami na pobřeží.

Zdroj fotografií: Autor článku

Reklama