Přírodní park Biokovo
Tento divoký skalnatý park je vhodný pro pěší turistiku díky mnoha dostupným stezkám. Z dominantního pohoří se vám otevře úchvatný pohled na Jadran, a to hlavně z vrcholků dosahujících výšky přes 1500 metrů. Obdivovat zde můžete také nepřeberné množství druhů flóry.

Přírodní park Učka
Dominantou parku Učka je bezpochyby vrchol Vojak, který dává prostor pro shlédnutí na mnoho malebných památek a přírodních krás. Na pobřeží Istrijského poloostrova dotváří působivou kulisu s plážemi a útesy.

Národní park Kornati
Jedná se o nedotčené souostroví, které je zcela neobydlené. Můžete zde ale podniknout mnoho plaveb. Na více než 140 velkých i malých ostrovech je prozkoumávání odlehlých pláží a zátok naprosto fascinující. Pokud máte rádi šnorchlování, je tento park ideální volbou k probádání podmořských památek. Objevit můžete římské mozaiky i pozůstatky lidských sídel původních obyvatelů, jejichž historie sahá až do období neolitu.

d1.jpg
Zdroj foto: xbrchx / Shutterstock.com

Národní park Sjeverni Velebit
Bujné a stále zelené lesy, které se mírně svažují do údolí, jsou největším lákadlem tohoto parku. Pohoří Velebit je největší v celém Chorvatsku a spousta jeho částí je zřídka navštěvovaných. Najdete zde mnoho možností pro horolezectví a turistiku. Při procházce malebnou krajinou narazíte na zříceniny a pozůstatky starých domů a chat. Prozkoumat můžete i místní jeskyně.

Národní park Paklenica
Největším lákadlem parku Paklenica jsou dva obrovské kaňony, pobřežní kanály a bohatá flóra. Budete uchváceni rozsáhlými útesy, které tyto kaňony lemují, i malými potůčky stékajícími po nich. Jedná se o cenné místo biodiverzity díky více než tisícovce rostlinných druhů. Zároveň je park domovem ohrožených ptáků, kteří sídlí mezi skalami. Každý průvodce po Chorvatsku by vám návštěvu tohoto parku jistě doporučil.

Národní park Risnjak
Národní park Risnjak je domovem hor a divokých lesů, v nichž se ukrývá bohatá fauna, jako jsou jeleni, medvědi hnědí, vlci či divoká prasata. Výhodou je, že park není moc turisticky navštěvovaný, takže pokud sem vyrazíte, budete se potkávat s minimem lidí, zato můžete narazit na zvířata. Dominantou je hora Veliki Risnjak, podle níž je park pojmenovaný. Hora vysoká 1528 metrů součástí Dinárských Alp a je jako stvořená pro výšlapy.

Národní park Krka
Stejnojmenná řeka, která tento park obtéká, je úchvatná svými vodopády a je také domovem pro více než 850 druhů rostlin. Nicméně turisty nejvíce láká rozlehlý vodopád Skradinski Buk, jenž je lemovaný množstvím divoké flóry. Dalším lákadlem je ostrov Visovac, v jehož centru můžete navštívit starobylý klášter. Mnoho turistů využívá do Chorvatska vlastní dopravu autem, proto byste neměli zapomínat na pojištění vozidla do zahraničí.

d2.jpg
Zdroj foto: Zdenek Matyas Photography / Shutterstock.com

Národní park Mljet
Park se rozkládá na stejnojmenném ostrově a pyšní se pobřežními ostrovy a řadou malých ostrůvků. Pod jejich svahy je průzračně modrá voda obklopená písčitými plážemi a skalnatými výběžky. Již v 6. století před naším letopočtem se o tomto parku zmiňovali staří Řekové.

Národní park Brijuni
I tento ostrov dříve patřil Řekům, nicméně dělili se o něj společně s Rakušany a Benátčany – má opravdu pestrou historii. Je tak jasné, že zde najdete mnoho archeologických a historických památek, jako třeba hradiště ze 14. století před n. l., římské ruiny a dokonce i stopy dinosaurů.

Národní park Plitvická jezera
To nejlepší na konec. Národní park Plitvická jezera je bezesporu nejznámějším parkem v celém Chorvatsku, natáčely se zde například příběhy legendárního Vinnetou. Park je propletený tyrkysově modrými jezery s kaskádami a vodopády. Díky své proslulosti se sem ročně vydá více než milion turistů, kteří obdivují dřevěné chodníčky mezi tůněmi. Pokud se vydáváte na dovolenou do Chorvatska, rozhodně byste tuto přírodní krásu neměli minout!
 

Reklama