Chcete se dozvědět co nejvíce o jedné z největších světových metropolí, kterou bezesporu San Francisco je? Pak jste u nás správně. Naše čtenářka Bára, která zde již 8 let žije, si pro nás přichystala tipy, jak si San Fransisco co nejvíce užít…

San Francisco, město, o kterém si s pravděpodobností hraničící s jistou ještě přečtete mnohé. My vám ale přinášíme ověřené informace přímo z místa určení. Chystáte se jej navštívit? Pak neváhejte a pojďte se nenechat s námi inspirovat! Naše čtenářka Bára, která v San Franciscu už několik let žije, se opět hlásí na Ženě-in o své slovo…


Po delší odmlce vás, Ženy-in, opět zdravím. V SF máme nyní nádherný podzim (toto období je zde totiž nejkrásnější v celém roce) a já jsem se rozhodla, že se s vámi zase ráda podělím o pár zajímavostí, které jsem díky svému zdejšímu pobytu odhalila. Pojďte se tedy, milé čtenářky, nechat překvapit zajímavostmi, které jste nejspíše o tomto městě nevěděly…

vvv

Světové číslo jedna tolerance a respektu

San Francisco je známo svojí tolerancí a respektem vůči homosexuálům, tím to ale nekončí. Při procházce městem totiž uvidíte mnoho různých národností a ras. Mnoho z těchto exoticky vyhlížejících lidi se už ale povazuje za Američany. Za celých 8 let co žiji v SF, jsem se nesetkala s rasově motivovaným násilím, či s jakýmkoliv zesměšňováním, a už vůbec ne s útokem na rozdílnou barvu pleti, národnost, přízvuk či sexuální orientaci. Lidé se zde opravdu naučili respektu a sdílejí toto multikulturní město v míru. 

Farmářské trhy na každém rohu

Lidé v SF rádi jedí zdravě a takzvaně lokálně. Jen v SF je 20 různých farmářských trhů, kde si můžete nakoupit kalifornskou zeleninu a ovoce, květiny, mléčné produkty a někdy i maso z tamních farem. Na farmářský trh je však potřeba zajít již ráno, po poledni už je totiž často vyprodáno. 

vvv

Dobrá zpráva? Éra hippies neskončila!

Známá čtvrť Haight-Ashbury se zapříčinila o vznik celého hnutí hippies v 60. letech. Drogy, hudba a nekonformní ideály spojovaly a i dodnes spojují všechny „hipíky“, kteří už zestárli, a jejich rozhodnutí nezačlenit se do společnosti je dostalo do role bezdomovců, žebráků a zoufale drogově závislých. Osobně jsem se setkala s příznivcem hippies, který ve svých 70 letech opečovává městské zahrady a učí veřejnost, jak pěstovat ovoce a zeleninu.

vvv

SF loves Fitness & wellness

SF je rájem sportovců a lidí, co fandí zdravému životnímu stylu. Je tu mnoho běžeckých a cyklistických stezek, kde se sportovec kochá překrásnými výhledy. Na každém rohu je posilovna, bazén či jógové studio. Mezi nejčastější obchody patří takzvané „džusárny“, kde vám naservírují čerstvě vymačkaný džus. Na oceánské pláži navíc za každého počasí narazíte na surfaře. No řekněte, není to ráj?

Neříkejte městu Frisco!

Jak jsem už měla možnost mnohokrát zjistit, tamní obyvatelé nemají rádi, když se městu říká zkráceně, a to Frisco. Jsou na to alergičtí a každého neznalého tak opravují.  

Mlha i v létě? V SF zaručeně!

Měsíci srpenu, který patří v Česku mezi nejteplejší, se zde přezdívá „fogust“ (august+fog). Mlha se v tento měsíc valí od Pacifického oceánu, a často pokrývá celé město. Letního počasí se v SF dočkáme nejčastěji v září, kdy je největší pravděpodobnost z celého roku, že se vám podaří zachytit známý Golden Gate bridge celý bez mlhy.

vvv

Na auto zapomeňte!

Ačkoliv vám valná většina Američanů řekne, že k přežití potřebujete jednoznačně auto, v SF se dá jednodušše cestovat autobusem, vlakem, podzemní obdobou metra BARTem, cable car nebo na kole. Parkování je zde totiž noční můra a tak všem potencionálním návštěvníkům doporučuji, aby na auto zapomněli a vychutnali si krásy města jiným způsobem – cestování veřejnou dopravou vám ušetří neskutečné množství času a starostí.

Cable car jedině ráno nebo večer

Pokud se chcete vyhnout frontám a „visení“ z kultovního cable car a spíše byste si rádi užily pěkného výhledu a klidné jízdy, naskočte na cable car hned po ránu anebo až večer. To bývá nejprázdnější. Cable car jezdí od 6:00 do 22:00.

vvv

Jste vegetariánkou či vegankou? Pak si SF zamilujete!

Jestli máte rády vegetariánskou i veganskou stravu, pak je SF tím pravým městem pro vás. V restauracích a obchodech narazíte na velký výběr bezmasé stravy inspirované světovou kuchyní, která vás zanese do gurmánského vegetariánského nebe.

SF = ráj všech pejskařů

Před pár lety byly zveřejněny statistické údaje, ve kterých vyšlo najevo, že v San Franciscu žije přibližně 120 000 psů a asi 104 000 dětí. Najdete tady tedy nejen parky a pláže, kde se pejsci můžou pořádně vyřádit, ale i hotely a kosmetické salóny pro vaše psí mazlíčky.

vvv

Čtete také:

Reklama