Waldemar se vyučil sklářem, ale vždycky ho to táhlo k hudbě. Svůj talůent pravděpodobně zdědil po  mamince, která byla operní zpěvačkou. Zpíval a hrál na mnoho hudebních nástrojů - kytaru, banjo, harmoniku, kontrabas, a trochu i na klavír.
Svou kariéru započal v divadle Reduta, kde se seznámil s dvojicí Suchý a Šliter. Později se začal objevovat v divadle Semafor. Tehdy s Evou Pilarovou nazpívali hit Ach, ta láska nebeská. Toto angažmá ho vyneslo na vrchol české hudební scény. Walda se stal slavným a obdivovaným nejen mnoha ženami.


 
V roce 1962 přešel do divadla Rokoko, kde účinkoval vedle dalších velkých hvězd. V Rokoku ve stejnou chvíli byli také Karel Gott, Marta Kubišová, Helena Vondráčková nebo Václav Neckář.
 
Kromě hudebgního nadání měl Waldemar také herecký talent. Zahrál si hned v několika filmech a seriálech. Darek Vostřel ho obsadil do hudební komedie Píseň pro Rudolfa III. V době účinkování v Semaforu si zahrál také v muzikálním filmu Kdyby tisíc klarinetů, kde zpíval píseň Glory, Tereza nebo Tak abyste to věděla s Hanou Hegerovou. Objevil se také ve filmech Fantom Morisvillu, Noc na Karlštějně, Všichni dobří rodáci, Talíře nad Velkým Malíkovem nebo Trhák. Česká televize ho zase obsazovala do mnoha hudebně-zábavných revue.


 
V roce 1972 začal Matuška vystupovat se skupinou K. T. O. Čtyři roky na to si vzal za manželku zpěvačku Olgu Blechovou, s kterou má druhého syna Waldemara. V roce 1986 pak společně odjeli na turné do USA, kde nakonec zůstali. Zprávy o Matuškově emigraci tehdy šokovaly nejen jeho fanoušky, ale i kolegy z branže. V USA na Floridě pak Matuška s rodinou strávil zbytek života. Do vlasti se po revoluci od února 1990 vracel pravidelně. Vystupoval zde a oslavil ve své vlasti i několik kulatin. Zemřel 30. května 2009 v St. Petersburgu na Floridě na zápal plic a následné selhání srdce. Po sobě zanechal řadu úžasných nesmrtelných písní, kterým dodal pomyslnou korunu svým nezaměnitelným hlasem.

Reklama