Opalování je pro většinu z nás příjemnou záležitostí, ať už se jedná o opalování u moře, v přírodě nebo na chatě. Ale má i svá negativa. Při nadměrném opalování a nedostatečné ochraně pokožky před UV zářením může dojít k jejímu poškození, spálení, a tím i k rychlejšímu stárnutí.

Jak je možné, že pokožka vlivem UV záření stárne? Právě vlivem záření dochází k porušení kolagenových a elastinových vláken a celkové kožní struktury. Tím nejhorším následkem může být při nedostatečné ochraně pokožky, tvorba kožního melanomu, rakoviny kůže.

Ryor

1)      Hodnota SPF (Sun Protect Filtre)

Volte výši ochranného faktoru vždy dle typu pleti a destinace. Lidé, kteří se špatně opalují, by měli volit spíše vyšší ochranný faktor a postupně po adaptaci přestoupit na faktor nižší. Snědí jedinci, kteří se opalují bez problémů, mohou naopak ihned zvolit opalovací přípravky s nižším faktorem.

2)      Fotostabilní? Co to je?

Využívejte fotostabilní opalovací přípravky, kde se nesnižuje hodnota SPF po dobu trvanlivosti přípravku, a tedy ochrana pleti je stále na očekávané úrovni. Vybrat si můžete například z opalovacích přípravků RYOR, které tuto vlastnost mají.

Ryor

3)      Opalování u dětí

Děti mají velmi jemnou a citlivou pokožku, proto by se slunci měly vyhýbat. Pokud je to ale vzhledem k situaci nevyhnutelné, volte vždy maximální ochranný faktor.

4)      V poledne omezte slunění

Mezi 11. a 15. hodinou UV dosahuje záření svého maxima, omezte přímé slunění na minimum.

5)      Chraňte se i pod mraky

90 % UV záření prochází i přes mraky. Pokud se vám tedy zdá, že slunce nesvítí a je zataženo, nenechte se zmást a aplikujte přípravek s ochranným faktorem. V opačném případě může mít tato situace nepříjemné následky.

6)      Mažte, mažte, mažte!

Klidně i přípravkem s nižším faktorem, pokud Vám vyhovuje, ale o to častěji. I voděodolný produkt má svoji životnost, především pokud dochází k mechanickým otěrům např. ručníkem, otáčením se na lehátku či třením o oblečení. Přípravek je tedy nutné aplikovat opakovaně.

7)      Odraz UV paprsků

Písek, sníh nebo třeba i tráva odráží sluneční paprsky od země. Opět může dojít ke spálení pokožky, přestože se může zdát, že ve stínu žádné riziko nehrozí.

8)      Po opalování vždy regenerujte

Po každém slunění by měla přijít regenerace, nejen po spálení.  Pro pokožku je to nepřiměřená situace a je potřeba ji zklidnit a dodat hydrataci (např. kyselinou hyaluronovou). Díky tomu i opalování vydrží déle. Skvělé je Regenerační mléko po opalování doporučená cena 135,-.

ryor

9)      Konec lepivého pocitu

Možná si ještě pamatujete opalovací přípravky, které kůži velmi lepily, zanechávaly na ní bílý film a obarvily většinu oblečení. Dnešní opalovací přípravky s moderním složením jsou daleko lehčí, krásně se roztírají. A pokud chcete i osvěžující a chladivý efekt, doporučujeme např. Opalovací emulzi SPF 30 doporučená cena 264,-.

Ryor

10)  Denní krém s UV filtry a opalovací přípravek není to stejné

Denní krémy s UV filtry vás ochrání pouze před určitým typem UV záření v rámci běžného denního fungování (cesta do práce, venčení psa, nákupy). Opalovací přípravky vás budou bezpečně chránit po dobu slunění, kdy se dlouhodobě vystavujete slunci.

A na závěr si pamatujte, že všeho moc škodí. Sluníčko nám pomáhá vytvářet vitamin D, ale vždy bychom měli vědět, kde je naše míra a včas se ze slunce stáhnout. Opalujte se s rozumem.

Kompletní sortiment výrobků, e-shop a poradnu najdete na www.ryor.cz