skincare.jpg
Foto: Shutterstock

1. Příliš časté čištění pleti
Lidé si myslí, že čím častěji si čistí obličej, tím méně budou mít akné. Ale většinou tomu tak není. „Když si obličej čistíte moc často, odstraňujete z kůže horní vrstvu mazu a způsobujete tím uvolňování dalšího mazu, čímž může dojít k ucpávání pórů, akné a černým tečkám,“ říká Vivian Shi, dermatoložka a odborná asistentka z arizonské univerzity. Doporučuje nečistit pleť více, než dvakrát denně a poté ji dobře hydratovat. Použít můžete hydratační krémy a výživná séra.
 
2. Tahání kolem očí
Vrásky kolem očí bývají často způsobeny smíchem, ale nejen tím. Při nanášení krému nebo odličování v oblasti očí, mnoho žen za jemnou kůži kolem očí zbytečně moc tahá. I díky tomu se časem mohou objevit a prohlubovat vrásky. Chcete-li tedy například sundat make-up z očí bez intenzivního tření, přidržte na očích přibližně 30 sekund odličovací tampón nasáklý odličovacím přípravkem. Pak oko jemně otřete.

Lehké doteky jsou doporučeny i při nanášení očního krému. Stačí jej bříšky prstů vťukat do kůže. Dobré jsou také oční krémy s aplikační hlavicí, díky kterým krém krásně rozetřete a nemusíte se očního okolí prsty ani dotýkat.

5e4d1a7b73217oci.jpgOční sérum Kiehl’s, vyhlazující sérum proti vráskám s retinolem Avon, oční krém s revitalizačním účinkem pro vyhlazení, otevření a projasnění očního okolí Sisley Paris

3. Výběr nesprávných produktů
Mnoho žen rádo testuje nejrůznější produkty a dají se strhnout reklamou či recenzí. Důležité je však najít kvalitní produkty, které budou dobře vyhovovat typu vaší pleti. Pokud máte suchou pleť, zvolte produkty, které hodně hydratují a dodávají pleti živiny. Pokud máte problémy s akné, používejte produkty, které jsou určeny v boji proti akné, například kyselina salicylová.
 
V závislosti na typu pleti se také liší ideální struktura produktu. Mastnější pleť je například dobré odličovat pěnou, zatímco jemné krémové čistící produkty jsou nejlepší, pokud je vaše pokožka citlivá. Máte-li citlivou pleť, měly byste se také vyhnout produktům s velkou parfemací či dráždivými látkami.
 
4. Používání příliš velkého množství produktů
Méně je někdy více, a to platí i v péči o pleť. Někdo si myslí, že pokud použije na pleť velké množství produktů, dodá pleti také hodně živin a prospěje jí, ale tak to nefunguje. Množství krému o velikosti hrášku většinou vystačí na pokrytí celého obličeje. Stačí si trochu nanést na čelo, každou tvář a bradu. Pak hezky rozetřít do všech stran.

Kolik čeho nanášet?
Velikost hrášku: Pleťové vody, pleťové krémy
Velikost hroznů: Čisticí produkty, tonery, masky
Velikost zrnka rýže: Oční krémy, séra a produkty pro ošetření 
face.jpg

5. Nesprávné vrstvení
Vědět, jak správně vrstvit výrovky, je další zásadní dovedností v péči o pleť. Pokud je nanesete nesprávně, můžete zabránit správnému vstřebání receptury a aktivních složek do pokožky. Obecně platí, že by se měly nejprve aplikovat nejlehčí receptury, aby je neblokovaly hutnější krémy. Mezi aplikací každého produktu je také dobré několik minut počkat, aby se stačil vstřebat.  

6. Spaní s make-upem
Ano, stává se to i těm nejlepším, ale to neznamená, že je to v pořádku. Make-up může dočasně blokovat pot a mazové žlázy. Pokud se v noci potíte nebo máte větší produkci mazu, mohou se vám ucpat póry. Oční make-up se vám zase může dostat přes noc do očí, což může způsobit zánět spojivek či dermatitidu víček. Pokud jste natolik unavené, abyste absolvovaly celou svou večerní rutinu, použijte alespoň jeden odličovací tampón.

nocni.jpgNoční krém Distillery, noční dvoufázový koncentrát pro rozjasnění pleti Lancôme, intenzivní noční sérum pro obnovu pleti Estée Lauder

7. Večerní péče těsně před spaním
Přípravky pro péči o pleť nebo léčivé produkty proti akné byste měly aplikovat nejméně hodinu před spaním, aby se měly šanci absorbovat a pracovat. Pokud to tak nepraktikujete, jsou to vyhozené peníze. Produkty se totiž místo vaší pleti vsáknou do polštáře či vlasů. Užijte si tedy před spaním ještě nějaký čas se svými produkty na pleti. Relaxujte, přečtěte si dobrou knihu nebo koukněte na oblíbený seriál.
 
8. Zanedbávání krku
Mnoho žen se snaží pečlivě starat o obličej, ale zapomínají na oblast krku. Měly byste o něj ale pečovat také, a to až po klíční kosti. Nezanedbávejte čištění, tonizaci ani hydrataci. Důležité je, abyste byly při péči o krk a dekolt šetrné, protože pokožka je zde velmi citlivá. Vždy používejte pohyb směrem nahoru, abyste netahaly za kůži.

peceee.jpg

Ochranné regenerační sérum Biotherm Life Plaknton Elixír, Lancôme zpevňující a liftingový krém, Kiehl’s Powerful-Strength Line-Reducing Concentrate sérum

9. Zanedbávání horního rtu
Často při aplikaci pleťových vod, krémů či sér zapomínají ženy na jednu oblast – horní ret. Přesněji jde tedy o oblast nad rtem, která si také zaslouží zvýšenou pozornost. Doporučuje se sem nanášet oční krémy, protože obsahují přísady pro zvýšení produkce kolagenu a posílení a tónování pleti. Rty a jejich okolí totiž stárnou rychleji než zbytek tváře.
 
10. Absence SPF
Mnoho lidí se neuvědomuje, že pokožku z 90 % ovlivňuje slunce. Je nutné používat opalovací krémy. Kroěm SPF potřebujete opalovací krémy se čtyřmi nebo pěti hvězdičkami UVA, které chrání pokožku před UVA a UVB paprsky. Paprsky UVB jsou přímo odpovědné za spálení kůže, zabarvení kůže, zarudnutí. UVB záření také přispívají k rakovině kůže. Zatímco UVA paprsky, které jsou ve skutečnosti považovány za nebezpečnější než UVB. Mohou proniknout hlouběji a jsou hlavní příčinou dlouhodobého poškození kůže, jako jsou vrásky a ničení kolagenu, jež vede k ochabnutí kůže. Opalovací krémy byste měly nanášet po režimu péče o pleť, avšak před nanesením make-upu. Také nezapomínejte, že aktivace opalovacího přípravku trvá kolem 20 minut.

oplaovani.jpg

Voděodolný opalovací krém na obličej SPF 50+ Sisley, opalovací krém na obličej SPF 50 Elizabeth Arden, tónující ochranný krém pro suchou a citlivou pleť SPF 50+ Avène Sun Sensitive

 

Reklama