Zdravím všechny "babky" kořenářky.
Já osobně se mezi ně taky počítám. Hojně sbírám bylinky a léčivky a doma z nich vyrábím masti, olejíčky a pod. Pár rad, které se mi v domácnosti osvědčily, si dovoluji zaslat. Některé jsem zdědila po své babičce Elišce a některé mi poradily kolegyně kořenářky. Některé na první pohled vyvolávají úsměv a údiv, ale opravdu se lety osvědčily.
1. Pro kojící matky:
Na bradavkách se objevují velmi bolestivé trhlinky. Proto si je namažte po kojení sádlem. Jsou pak vláčnější. Sádlem také můžeme namazat i miminko po koupání, ale jen do dvou měsíců věku dítěte.
2. Proti komárům:
Tady se také osvědčilo vepřové sádlo. Tím se namažte u táboráku a můžete zpívat až do rána.
3. Plíseň na nohou:
Té se zbavíte olejíčkem z přesličky. Do kastrolu dáte asi 15 lodyh přesličky, zalijete slunečnicovým olejem a 6x necháte přejít varem. Nevařit. Za 24 hodin přeceďte a namažte nohy.
4. Pro zlámané vlasy poničené trvalou:
Vlasy namočíme, ulomíme list z kaktusu Aloe vera a šťávu naneseme na vlhké vlasy. Necháme asi 45 minut působit a opláchneme.
5. Při bolestivé menstruaci:
Dáme do hrnečku 2 lžičky majoránky, zalijeme vroucí vodou a necháme asi 15 minut odstát. Pijeme vlažné, stačí 2 šálky denně.
6. Ječné zrno na oku:
Uvaříme brambor, ještě horký ho rozmačkáme a smícháme se syrovým žloutkem na kaši, naneseme ji na kousek látky a přiložíme na postižené místo. Tak opakujeme 2-3x denně.
7. Při bolestech zad:
Třeba při dlouhém sezení u počítače nemusíte hned utíkat k masérovi. Pomůže bramborový zábal. Uvaříme asi 6 brambor a ještě horké je zabalíme do tenké látky. Rozmačkáme a přiložíme na bolestivé místo tak, aby bylo celé zakryté. Necháme působit, dokud zábal nevychladne.
8. Křenový ocet:
Působí proti bolesti hlavy, zánětům nervů a na ischias. Do láhve nastrouháme oloupaný křen, zalijeme octem až na 2 cm pod povrch a necháme stát ve tmě. Po 8 dnech prolisujeme, slijeme do lahvičky a dobře uzavřeme. Postižená místa tímto potíráme.
9. Pro posílení imunity a upevnění zdraví:
Připravíme si česnekové víno. Rozdrtíme 20 stroužků česneku, přidáme šťávu ze 3 citronů a zalijeme 1 l studené vody. Po 3 dnech pijeme 1 skleničku před jídlem 2x denně.
10. Noční křeče v nohou:
Do lihu (třeba Alpa, Lesana) naložíme kaštanový květ, na podzim k tomu můžeme přidat pokrájené kaštany a vše necháme vylouhovat. Pak každý den natíráme a je po křečích. Zaručeně!
Den bez bolestí přeje
Januše.
Milá Januše,
děkujeme za moudré rady a doufám, že je některé čtenářky vyzkouší.
Mě zaujaly brambory na bolest v zádech
Reklama