Swappie je rychle rostoucí finský startup, který vykupuje, repasuje a prodává iPhony. Od svého založení v roce 2016 expandoval už do 15 evropských zemí včetně Česka, kde působí od srpna 2021.

Nabízené modely, které prochází kompletní technologickou kontrolou skládající se z 52 kroků, tak můžete u Swappie sehnat až o 40 % levněji než kolik stály původně a nákupem kromě peněz šetříte i přírodu. Elektronika je nejrychleji rostoucím zdrojem odpadu a Swappie tak klade důraz na dlouhodobé prodlužování životnosti telefonů i efektivní práci s dostupnými materiály. Prodloužení doby používání telefonů už jen o jeden rok totiž dokáže zabránit tvorbě 2 milionů tun emisí CO2 ročně. Na všechny telefony platí 12měsíční záruka a možnost vrácení zdarma do 14 dnů.

sw1.jpg
 
1. Breathwrk ráno pomůže se vstáváním
62582591f29aaobrazek.jpgSpousta z nás ihned po probuzení sahá po svém iPhonu, ať už je to kvůli budíku, sociálním sítím nebo třeba e-mailům. Pokud svůj den ale chcete nastartovat víc v klidu, vyzkoušejte aplikaci Breathwrk, která nabízí různé druhy vědecky podložených dechových cvičení. Pomáhat umí při probouzení či usínání, ale i při zmírňování stresu či úzkostí. Dechová cvičení mají nastavitelnou délku a trvají zhruba 1–10 minut, dělat je tak můžete kdykoli během dne. Pokud chcete, aby vám aplikace pomáhala v konkrétních každodenních situacích, můžete si nastavit personalizované notifikace.
 
2. Ranní káva s aplikací Newskit
625825d4de0e7obrazek.jpgDíky svému iPhonu už nemusíte ráno běžet pro noviny, abyste se dozvěděli ty nejčerstvější zprávy. Webů je ale tak moc, že se v nich můžete začít ztrácet. Newskit je česká aplikace, která sbírá ty nejdůležitější zprávy z důvěryhodných českých médií a předává vám je všechny společně na jednom místě. Stručná shrnutí jednotlivých novinek jsou doplněna o odkazy na články z dalších zdrojů a možné je také přizpůsobení obsahu tématům, která vás nejvíce zajímají. Pokud chcete zůstávat v obraze přes celý den, můžete vyzkoušet také aplikaci Minuta N, která vám bude zasílat notifikace s těmi nejdůležitějšími zprávami.
 
3. Do práce na Rekole
625825f22abebobrazek.jpgMožná už jste tyhle krasavce někdy potkali. Růžová městská kola, díky kterým se vyhnete ucpaným silnicím a pozdním příchodům do práce. Rekola fungují na principu sdílení, což znamená, že jakmile dojedete na potřebné místo, už se o ně nemusíte dále starat. Vše, co potřebujete, je předplacená aplikace, pomocí které kolo odemknete. Kromě rychlejší cesty do práce slouží také naší planetě – pokud jednou týdně vyměníte auto za kolo, ušetříte za jeden rok až půl tuny emisí CO2. Firma Rekola navíc stejně jako Swappie klade při opravách důraz na efektivní práci s materiály, díky které svou uhlíkovou stopu dále snižuje.
 
4. S Kupi.cz nakoupíte levněji
62582624e5b1eobrazek.jpgTrávíte někdy čas přemýšlením, kam zajet na nákup, a co tam asi budou zrovna mít? Kupi.cz je portál, který přináší všechny akční nabídky z českých supermarketů na jedno místo. Vyhledávat tak můžete konkrétní výrobky, akční letáky jednotlivých prodejců i kategorie potravin a spotřebního zboží. Aplikace dále umožňuje vytvoření nákupního seznamu a využívání věrnostních karet, abyste na jednom místě našli vše, co můžete při nákupu potřebovat. Pokud máte rádi výhodné akce, zkuste mimo slevy vyhledávat i nabídky použitých nebo opravených výrobků, které navíc kromě vašich peněz zpravidla šetří i planetu.

w2.jpg
 
5. Při nákupu vína na večer vám poradí Vivino
6258265613cc6obrazek.jpgUž žádné čtvrthodinové zírání do regálu. Vivino je online databáze vína, která vám s výběrem poradí. Principem používání aplikace je totiž naskenování etikety pomocí fotoaparátu na vašem iPhonu, díky čemuž Vivino lahev rozezná a ukáže vám charakteristiky chuti, poznámky od someliéra, recenze od ostatních uživatelů i vhodné kombinace s jídlem. Už by se vám tak nemělo stát, že si koupíte víno, které pro vás nebude to pravé.
 
6. Výdaje si zkontrolujete pomocí aplikace Spendee
62582688e5bb9obrazek.jpgSpendee je česká aplikace, která vám pomůže se správou osobních nebo rodinných financí. Své příjmy i výdaje tam totiž můžete monitorovat v rámci různých kategorií, díky kterým přesně vidíte, za co nejvíc utrácíte. Propojit ji navíc lze i s mobilním bankovnictvím, díky čemuž je používání ještě jednodušší. Aplikace také umožňuje vytváření rozpočtů, zobrazení přehledů za libovolná časová období nebo monitorování trvalých příkazů. Jedním z efektivních způsobů, jak snížit výdaje, je nákup použitých nebo opravených výrobků. Pokud si například vybíráte telefon a koupíte si jeho repasovanou verzi, můžete ušetřit až 40 % jeho původní ceny – na Swappie pak seženete iPhone už od 3 190 Kč.

7. Thriftigo vám pomůže najít ty nejlepší sekáče v okolí
625826d0a4bedobrazek.jpgKromě telefonů z druhé ruky se vyplatí kupovat i použité oblečení. Najít secondhand, který vám sedne, ale někdy nemusí být úplně jednoduché, a tak se může vaším malým rádcem stát Thriftigo. Aplikace vám díky sdílení polohy ukáže všechny secondhandy, které jsou ve vašem okolí a vy už můžete jen vybírat. Při kliknutí na vlaječku na mapě se vám zobrazí fotky, otevírací doba, přesná adresa i hodnocení ostatních uživatelů. Sledovat můžete i nástěnku s těmi nejlepšími úlovky, které ostatní uživatelé objevili v jednotlivých obchodech. Pokud preferujete spíše nákupy online, můžete místo klasických secondhandů vyzkoušet známou platformu Vinted.
 
8. O večeři se vám postará Nesnězeno
625826e98ed70obrazek.jpgDalším významným zdrojem odpadu je jídlo z restaurací – toho se podle iniciativy Zachraň jídlo vyhodí asi 27 tisíc tun ročně a to i přes to, že by se ještě dalo sníst. Aplikace Nesnězeno tak zachraňuje porce, které jsou stále čerstvé, ale další den už se nemohou prodávat. V nabídce jídlo najdete s minimální slevou 30 % z více než 780 českých podniků. Stačí si vybrat některou z porcí, které aplikace zrovna ve vašem okolí nabízí, a zaplatit online. Jídlo na vás poté bude čekat přímo v daném podniku a vy si ho ve vybraném čase vyzvednete.


sw3.jpg
9. Výlet naplánujete s aplikací Úžasná místa
625827b70adbdobrazek.jpgPlány na víkend vám může zpříjemnit a hlavně urychlit aplikace Úžasná místa, což je databáze s více než 900 tipy na výlety po České republice. Najdete zde mapu s turistickými místy, fotografie a další informace. Výlety pak můžete vybírat podle jednotlivých kategorií jako je region či přístupnost pro kočárky a vozíčkáře. Jednou z funkcí aplikace Úžasná místa je navíc možnost propojení s aplikací Seznam mapy, díky čemuž se váš iPhone stane užitečným průvodcem do kapsy.
 
10. Zakončení dne chvilkou pro sebe s VOS
625827dab84e6obrazek.jpgPo náročném dni byste měli dopřát odpočinek svému tělu, ale i myšlenkám. Nápomocná vám může být česká aplikace VOS, která se stará o duševní zdraví. Součástí programu jsou personalizovaná cvičení vytvořená ve spolupráci s odborníky z oblasti psychologie. Denně tak můžete zaznamenávat svou náladu, čas strávený spánkem, prací i používáním telefonu, odpovídat na osobní otázky a vyplňovat osobnostní testy. Aplikace pak získaná data vyhodnocuje pomocí umělé inteligence a přizpůsobuje další aktivity. Cvičení mohou být nápomocná v psychicky náročných situacích, při udržování přehledu o náladě, i při práci na dlouhodobém zvýšení spokojenosti.
 
Máte zájem o bezpečný nákup repasovaného telefonu? Navštivte web Swappie.
6258098b4d0d5obrazek.jpg