Scénka jak z nepovedeného filmu. Omyl! Právě tuhle situaci napsal sám život v jednom domě nedaleko Poděbrad. Manžel oné těhotné byl ale duchapřítomný – zavolal do pohotovostní lékárny, požádal o radu lékárníka a následně souseda o tabletu s obsahem paracetamolu – samozřejmě v originálním balení a s platnou dobou použitelnosti.

64219887c2ef0obrazek.jpg

Foto: Lékárník Mgr. Ondřej Šimandl, EUC Lékárna Praha - Plaňanská

Jaké jsou tedy hlavní zásady správného a bezpečného užívání léků? Důležité rady pro nás připravil  Mgr. Ondřej Šimandl. I když existují výjimky, ta nejdůležitější doporučení lze shrnout v následujících 10+1 bodech:

 1. Užívejte léky dle rady lékaře či lékárníka.
 2. Před užitím léku si pečlivě přečtěte příbalový leták.
 3. Mějte na paměti, že některé léky nejsou určené pro děti, těhotné či kojící ženy, nebo např. pro osoby s onemocněním jater či ledvin.
 4. Neužívejte léky, jejichž výdej je vázán na lékařský předpis, pokud vám je lékař přímo nepředepsal.
 5. Pokud užíváte některé léky pravidelně a zapomínáte je v daný čas užít, vytvořte si některou z forem upomínky, např. „budík“ v mobilu.
 6. Vhodnost užití více typů léků současně vždy konzultujte s lékařem či lékárníkem.
 7. Také doplňky stravy mohou významným způsobem ovlivnit účinnost a bezpečnost léků, proto se o vhodnosti jejich současného užívání vždy poraďte s lékařem či lékárníkem.
 8. Vyskytnou-li se u vás zdravotní potíže spojené s užíváním jakéhokoli léku, konzultujte tento stav co nejdříve s lékařem či lékárníkem.
 9. Neužívejte léky po uplynutí doby jejich použitelnosti nebo pokud změnily svůj vzhled či jste je uchovávali za jiných než doporučených podmínek. Takové léky vždy odneste zpět do kterékoli lékárny k likvidaci.
 10. Při jakýchkoli pochybnostech o užívání léku kontaktujte lékaře nebo lékárníka.
 11. Dodržujte zásady zdravého životního stylu – konzumujte pestrou vyváženou stravu, zachovejte dostatečný pitný režim, věnujte dostatečný čas přiměřené fyzické aktivitě i spánku.

PROSÍME O VYPLNĚNÍ DOTAZNÍKU

Odpovědi na otázky, jak vzhled léku ovlivňuje naše rozhodování při volbě konkrétního přípravku a zejména to, zda „máme smysl“ pro jeho správné a bezpečné užívání, hledají i vědci z Ústavu farmakologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Pomoci zodpovědět některé z otázek jim můžete i vy vyplněním KRÁTKÉHO DOTAZNÍKU.

Zdroj: www.euc.cz