Dobrý den,
po letech bydlení v malém bytě v centru jihomoravské metropole jsme se s manželem rozhodli přestěhovat se na venkov a postavit si svůj vlastní dům. Přemýšlíme o stavbě, kde budeme mít veškerý komfort, ale zároveň bychom chtěli, aby byl dům energeticky úsporný a snížil nám tak vysoké provozní náklady. Máte s těmito stavbami zkušenosti? Vím, že například stavba dřevostavby je velmi rychlá, ale netuším, jestli ji lze financovat prostřednictvím hypotéky. Děkuji.

Kateřina 39 let, Brno

Dobrý den, Kateřino,
stavby moderních energeticky úsporných domů jsou v Česku na vzestupu a nachází si stále více a více příznivců, kteří chtějí ušetřit za roční provoz své nemovitosti a zároveň chtějí snížit svou závislost na dodávkách energie.

zelena-hypoteka-380x200.jpg

Právě na jižní Moravě jsou takové stavby poměrně oblíbené. Je to dáno hlavně tím, že jsou zde jedny z nejlepších klimatických podmínek v celé republice a nejvíce slunečních dní v roce. Právě využití sluneční energie je jednou ze základních vlastností nízkoenergetických domů. Pokud se tedy rozhodnete pro takovou stavbu, určitě byste měli zvážit instalaci fotovoltaických panelů, které dokáží vyrábět elektřinu potřebnou pro domácnost. S využitím speciálních baterií navíc můžete elektřinu skladovat a využívat i v době, kdy slunce nesvítí. Další variantou úspory energií je využití tepelného čerpadla.
Využití podobných opatření by Vám mělo zaručit, že Váš dům získá průkaz energetické náročnosti budovy ve třídě A nebo B. Tyto průkazy jsou podobné těm, kterých si všímáme, když kupujeme ledničku nebo jiný spotřebič do domácnosti.

Jak správně píšete, stavba dřevostavby je velmi rychlá a k jejímu financování potřebujete mít hned na začátku většinu prostředků k dispozici. S tím si ale finanční instituce umějí poradit. Hypoteční banka například nabízí velmi jednoduché financování takových staveb.  Nyní se navíc rozhodla podporovat odpovědný přístup k životnímu prostředí a pro své klienty připravila Zelenou hypotéku. Ta pomáhá při výstavbě ale i rekonstrukcích šetrného bydlení. Proto, aby podpořila všechny, kdo chtějí energeticky úsporné bydlení (tzn. s energetickým štítkem A nebo B), přichystala řadu benefitů, díky kterým ušetříte hned na začátku více než 7 000 Kč a navíc získáte rezervu 20 % finančních prostředků nad rámec rozpočtu pro nenadálé výdaje.

Při stavbě je ale možné využít i dalších finančních benefitů, například v podobě státních dotací. Zaměřit se můžete třeba na využití dešťové vody v domě i na zahradě, čímž snížíte spotřebu pitné vody. Dešťovku využijete třeba na úklid domácností, splachování nebo zalévání zahrady. Zachytávání dešťovky a její skladování je přitom jedním z nejjednodušších opatření, které lze u stavby udělat, protože stačí na pozemek pouze nainstalovat podzemní nádrž. Pro snížení nákladů na instalaci nádrže lze žádat o dotaci, která dokáže vrátit pořizovací cenu až na polovinu. A navíc, když s nádrží budete počítat hned při projektu, dešťovou vodu můžete využít i jako užitkovou vodu v plánovaném domě.

 
Jiří KOUTNÝ
Ředitel odboru strategie produktů
Hypoteční banky

Reklama