Při výběru letní dovolené autem či autobusem není pro Čechy příliš důležité, jakou vzdálenost budou muset do vybrané přímořské oblasti urazit. Téměř polovina lidí by byla ochotna ujet vzdálenost 1 500 kilometrů nebo delší. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro cestovní kancelář Nev-Dama. Z průzkumu také vyplynulo, že do Chorvatska lákají Čechy zejména příroda a moře, zatímco v Itálii jsou pro klienty neméně důležité a vyhledávané též památky a dobrá italská gastronomie.

dovolená

Příroda, moře a pláže jsou hlavním důvodem, proč téměř milion lidí z ČR vyrazí v létě na dovolenou do Chorvatska. V průzkumu agentury IPSOS pro Nev-Damu až 36 % lidí spontánně uvedlo právě tyto důvody, proč je země u Jadranu jejich letní volbou. Průzkum také potvrdil, že Chorvatsko je  atraktivní pro svou blízkost či dostupnost (16 %, resp. 13 % odpovědí) a je pro Čechy destinací, kde to dobře znají (jako spontánní odpověď uvedlo 16 % dotázaných). „Opět se potvrzuje, že Chorvatsko pro nás zůstává nejoblíbenější destinací, kam jezdíme především za mořem a koupáním. Naproti tomu do Itálie jezdí čeští turisté častěji poznávat její kulturu a historii.“ říká Michal Straka z výzkumné agentury IPSOS.

tabulka

Češi, kteří v létě vyrazí do Itálie či Chorvatska nejčastěji v průzkumu volí vlastní dopravu (46 %, následuje autobus 25 % a letadlo 20 %). Z průzkumu také vyplynulo, že pokud by lidé zvažovali jiné destinace pro letní dovolenou pozemní dopravou, vyrazili by nejčastěji do Francie či Španělska.

Dojedeme daleko

Doprava autobusem či autem není příliš vázaná na vzdálenost cílové lokality. „Téměř čtvrtina respondentů v průzkumu uvedla, že by byla ochotna na dovolenou ujet až 1500 kilometrů. Zhruba stejný počet lidí odpověděl, že vzdálenost při výběru dovolené nehraje roli vůbec,“ uvedl Michal Straka z výzkumné agentury IPSOS. „Lidé mají stále lepší auta ve kterých mohou strávit pohodlně delší čas. Také jezdí po stále lepších evropských dálnicích. V případě jižnějších italských destinací navíc často spojují cestu na dovolenou s poznáváním míst, která mají na své trase,“ říká výkonný ředitel Nev-Damy Martin Řimnáč. Podíl autobusové dopravy pro cesty k moři tak podle něj bude nadále klesat.

tabulka

Z průzkumu také vyplynulo, že lidé preferují letní dovolenou prožít nejčastěji jako odpočinkovou. Větší touhu po relaxaci na dovolené mají ženy (62 %) než muži (53 %). Aktivnější dovolenou si častěji přejí prožít zejména mladší lidé.

Reklama