Ortopedi a dětští lékaři se velmi často setkávají s tím, že děti a junioři trpí bolestmi kloubů a kostí. Zvýšený výskyt bolestí kloubů a kostí se objevuje u dospívajících, zejména pokud aktivně sportují. Příčin může být několik. Nejčastěji se jedná o důsledek rychlého budování svalové hmoty, kdy dochází k přetížení kolenních kloubů, které na takovou zátěž nejsou připraveny. Tlakem na čéšku kolenního kloubu vzniká bolest a tzv. syndrom předního kolene neboli chondropatie čéšky.

Nepřehlédněte první signály

Obtíže se projevují při chůzi z kopce nebo do kopce nebo po delším sezení bez možnosti natáhnout dolní končetiny. Po protažení končetin bolest zpravidla ustupuje. Jedná se o funkční poruchu, kterou lze vyléčit, pokud se včas zasáhne. Tyto obtíže omezují dorostence při sportu, zejména pokud se jedná o dopady a doskoky jako je například běh, fotbal, házená, apod. Proto se také onemocnění označuje jako tzv. jumper’s knee.

Není sportovec, ale rychle roste

Bolesti kolen však nemají mezi adolescenty pouze sportovci. Také junioři, kteří rychle rostou mívají bolesti kloubů a kostí neboli růstové bolesti. Dochází tak k přetěžování kloubů stejně jako u sportovců a vzniku bolestí.

Pokud jsou tyto obtíže léčeny správně a včas, je zde velmi dobrá prognóza na kompletní regeneraci a zastavení patologických změn. Nicméně u neléčených pacientů může dojít až k následné sekundární artróze kloubů s nevratným poškozením chrupavky.

Klíčová je včasná prevence

V případě bolestí kloubů a kostí u dětí i dospívajících je vhodné podpořit normální funkci pohybového aparátu speciálním doplňkem stravy pro juniory. Je důležité, aby přípravek pečoval o kosti a klouby zároveň. Také musí zahrnovat aktivní látky, která prokazatelně fungují. Úlevu od bolestí kloubů prokazatelně přináší účinné látky ze skupiny SYSADOA, což jsou látky, které obnovují metabolickou rovnováhu v buňkách kloubní chrupavky. Účinek se však dostavuje pozvolna a přetrvává ještě několik týdnů po vysazení. Většinou se jedná o látky tělu vlastní, podílející se na výstavbě mezibuněčné hmoty chrupavky nebo obsažené v synoviální tekutině. Proto jsou často označovány jako „kloubní výživa“. Ze skupiny látek SYSADOA mohou však junioři užívat pouze avokádo se sojou, tzv. ASU (AvoVida®).

Tato látka je obsažena v některých lécích i špičkových doplňcích stravy pro zdravé klouby a kosti juniorů. Ostatní látky kloubní výživy, zejména glukosamin a chondroitin, dospívající nemohou užívat, protože tyto látky uzavírají růstovou štěrbinu a mohou vést k omezení růstu. AvoVida® významně přispívá k ochraně chrupavky, přináší úlevu od bolesti kolenních a kyčelních kloubů a snižuje jejich ztuhlost již po 1 měsíci užívání. AvoVida® je navíc vhodná varianta i pro dospělé, kteří nesnesou glukosamin a chondroitin běžně užívaný v kloubních přípravcích.

Nesmíme zapomenout ani na Omega-3 nenasycené mastné kyseliny, které by neměly v doplňku stravy chybět, protože přirozeně promazávají klouby a snižují tak jejich tření a chrání chrupavku. Pokud se dítě věnuje pravidelně sportu a zatěžuje nadměrně pohybový aparát, tak je vhodné zvážit preventivní užívání takového doplňku stravy. Vhodné je i plavání, různé rehabilitační cviky a kontrola hmotnosti.

Neberme proto bolesti kloubů a kostí u dětí i juniorů na lehkou váhu. Při déletrvající či zhoršující se bolesti je vhodné vyhledat odbornou pomoc dětského lékaře nebo ortopeda.

Autor: MUDr.Jiří Musil

Náš tip: Pokud máte dospívající dítě, vyzkoušejte doplněk stravy ProfiChondro Junior

  • Komplexní a výjimečná péče o klouby a kosti mladistvých
  • Navíc s Omega-3, Vitaminy a Minerály
  • Komfortní užívání a výborná snášenlivost
  • Pro aktivní pohyb a zátěž pohybového aparátu
  • Podpora zdravé funkce kloubů a růstu kostí

Čím je ProfiChondro Junior unikátní?

Přípravek ProfiChondro Junior obsahuje zcela výjimečnou kombinaci aktivních látek určenou pro komplexní péči o pohybový aparát, zejména dospívajících jedinců od 12 let. Mohou jej však užívat i dospělí jedinci. Obsah aktivních látek je rozdělen do dvou dávek (ranní a večerní dóza), aby bylo zajištěno optimální vstřebávání a působení aktivních látek. Přípravek má excelentní snášenlivost. Pro příjemný komfort užívání jsou ranní tablety obohaceny o jahodové aroma. Přípravek byl vyvinut ve spolupráci s odborníky v ČR. Jedná se doplněk stravy.

Při objednání v týdnu od 16.11. – 22.11.2020 je doprava zdarma! Objednávejte ZDE

Chcete se zapojit do testování? Odpovězte prosím na otázky níže