Příchod prvního zubu je zcela nezávislý na jeho fyzickém nebo psychickém vývoji.

Mléčný chrup tvoří 20 mléčných zubů (8 řezáků, 4 špičáky a 8 stoliček). Do konce prvního roku mají děti obvykle prořezaných 8 zubů, do konce druhého 16 a ve věku 2,5 roku by měly mít „venku“ všech dvacet zubů.

Příčiny bolesti při prořezávání zoubků

Při růstu dětských zoubků se horní část zubu dostává skrz dáseň, což je obvykle nepříjemné. Neznámé pocity a bolest při prořezávání několika prvních zoubků často způsobují u dítěte velký neklid a podrážděnost.
Příznaky prořezávání prvních zoubků

Nepříjemné pocity začínají ještě předtím, než se zub objeví. Dásně jsou bolavé a zduřelé a jsou citlivé na dotek. Miminko je najednou mrzuté, může plakat a všechno si strkat do pusy a okusovat.

Při růstu zubů u kojenců jsou časté následující příznaky:

  • neklid a častější pláč v noci,
  • zčervenání, růžové tváře,
  • mírně zvýšená teplota
  • červené, oteklé a citlivé dásně,
  • častější slinění než obvykle,
  • žvýkání ručiček, kousátek nebo jiných předmětů,
  • odmítání jídla kvůli bolestivým dásním,

Jak na bolest při prořezávání zoubků?

Na znecitlivění a úlevu od bolesti může pomoci speciální gel prodávaný v lékárnách. Pomoc mohou také kousací kroužky, mohou také poskytnout úlevu, zejména po vychlazení v ledničce. Koupíte ho v obchodě s kojeneckých potřebami. Ulevit může také kousání mrkve či staršího rohlíku. Pokud je dítě zvyklé na dudlík, v tomto období mu jistě dumlání hodně pomůže.

Pří zvýšeném slinění miminka je potřeba myslet na zvýšenou rehydrataci.

Pravděpodobné prořezávání „mléčných“ zoubků

Tento kalendář růstu mléčného chrupu vám možná pomůže předvídat budoucí těžké noci.

NÁŠ TIP:

BEDEGEL ústní bylinný gel 25 ml

Je určen k péči o dásně a sliznice dutiny ústní, pomáhá zmírnit potíže při prořezávání zoubků. Lze také používat k péči o dásně s otlaky pod snímatelnými náhradami nebo po rovnátkách. Péče je vhodná i při výskytu aftů.

Nyní nakoupíte v akci 1+1 za cenu 89 Kč na eshopu REMEDA na www.remeda.cz. Balíček obsahuje 2ks BEDEGEL ústní bylinný gel 25 ml

Chcete se s námi zapojit do testování? Vyplňte nám naši krátkou anketu: