Zvýšená hladina cholesterolu v krvi - zásadní faktor onemocnění srdce a cév a zároveň problém, který trápí téměř 70 % dospělých Čechů.

srdce

Co s ní?
Pokud máte hladinou cholesterolu zvýšenou nebo dokonce vysokou, je třeba dlouhodobě upravit stravování. Touto cestou můžete nejen zabránit dalšímu zvyšování, ale dokonce hladinu cholesterolu snížit. Pokud Vám lékař předepsal léky na snížení cholesterolu, věřte, že nejlepší cestou je kombinace léků a výživových opatření, které účinky léků podpoří.

Základem stravy pro snížení hladiny cholesterolu, kterou můžeme ovlivnit zejména hladinu „zlého“ LDL cholesterolu v krvi, je pestrý a vyvážený jídelníček s výrazným omezením potravin s nevhodným složením. Změnu jídelníčku je třeba dodržovat dlouhodobě - nejde o žádnou „nárazovku“ před kontrolou u lékaře.

Ve stravě je důležité omezit nejen největší zdroje cholesterolu (vnitřnosti a živočišné tuky), ale zaměřit se hlavně na složení tuků v jídelníčku. Nevhodné tuky mají totiž na hladinu LDL cholesterolu v krvi větší vliv než samotný příjem cholesterolu.

Tuky živočišného původu (máslo, sádlo, tučné mléčné výrobky, tučné vepřové nebo hovězí maso, uzeniny) obsahují velký podíl nasycených a trans mastných kyselin, jež hladinu cholesterolu v krvi zvyšují. Živočišné tuky je proto nutné v jídelníčku nahradit tuky rostlinného původu (rostlinné oleje a produkty z nich vyrobené, např. margaríny, semínka, ořechy). Ty oproti nim obsahují velký podíl omega 3a omega 6vícenenasycených mastných kyselin, které působí příznivě na náš srdečně-cévní systém a pomáhají snižovat hladinu LDL cholesterolu v krvi. Některé z nich jsou navíc pro organismus naprosto nezbytné (tzv. esenciální), a protože si je organizmus neumí vytvořit sám, musíme je do jídelníčku dodávat sami. Omega 3 nenasycené mastné kyseliny jsou ve velkém množství obsaženy v tučných rybách (např. losos), což je důvodem, proč by se tyto ryby měly na našem talíři objevovat nejlépe 2krát týdně.

Výhodné je do jídelníčku zařadit také margarín obohacený rostlinnými steroly (Flora pro.activ), o kterých bylo klinicky prokázáno, že při pravidelné konzumaci 2-2,5g za den snižují hladinu LDL cholesterolu v průměru až o 10 % během 3 týdnů a v kombinaci s pestrou vyváženou stravou a zdravým životním stylem v průměru až o 15 %.

Příznivý vliv na hladinu cholesterolu v krvi má dále vláknina. Proto bychom měli dávat přednost celozrnným výrobkům (např. pečivo, těstoviny, neloupaná rýže). Významným zdrojem vlákniny jsou luštěniny, a také ovoce a zelenina. Denní příjem by měl tvořit 500 g. Ovoce a zelenina navíc obsahují vitaminy, minerální a další látky, které mají dobrý vliv na náš organizmus (antioxidanty, rostlinné steroly).

Při nadváze nebo obezitě je vhodné zaměřit se zároveň na redukci tělesné hmotnosti (snížením energetické hodnoty jídelníčku a zařazením pravidelných pohybových aktivit).

Důležité je dbát také na pitný režim (alespoň 2 l denně). Nevhodné jsou slazené nápoje a limonády, větší množství černé kávy, silného černého čaje a alkoholu.

Trápí vás vysoký cholesterol? Nebo třeba o tom ještě nevíte? Nechte si jej změřit! Mějte srdce pod kontrolou.

Chcete-li vědět, jak na tom vaše srdce je, zkuste si zajít do některé z více než 60 lékáren v celé ČR, kde v první polovině října v rámci oslav Světového dne srdce probíhá měření cholesterolu a krevního tlaku zdarma. Více informací o tom, kdy a kde měření probíhají, najdete na www.flora.cz, případně je získáte od nutriční terapeutky na Informační lince zdravého životního stylu 800 175 324.

Reklama