Mistr ve svém oboru, zvukař Michal Pekárek, který spolupracoval třeba s Michalem Horáčkem, Anetou Langerovou nebo Hanou Hegerovou, se věnuje především natáčení a produkci filmové hudby. A na čem sympatický otec dvou dětí nyní pracuje a co prozradil o nekorunované královně šansonu Haně Hegerové? Michal Pekárek poskytl našemu magazínu rozhovor.

Spolupracoval jste a spolupracujete se spoustou výborných muzikantů, kdo z nich na vás zapůsobil nejvíc?
Myslím, že mám na spolupracovníky obrovskou kliku, a ty spolupráce splnily, skoro až zázračně, moje tajné sny, které jsem snil v profesních začátcích. Bez udání pořadí jsou to třeba Milan Kymlička, Jaromír Nohavica, Petr Malásek, Michael Kocáb, Michal Pavlíček, Hana Hegerová, Szidi Tobias, Jana Kirschner, Richard Muller a samozřejmě dvojce Hapka&Horáček. Každý z nich je unikát, který přináší inspiraci ve všech ohledech. Spolupráce s těmi zahraničními jsou většinou spolupráce docela krátké, a tam je zase zajímavé konfrontovat profesní schopnost se světovou špičkou.

pekarek

Jak jste se dostal například ke spolupráci s Hanou Hegerovou?
K této spolupráci jsem se dostal především díky Petrovi Maláskovi, se kterým děláme mnoho projektů už dlouho a který paní Hegerovou dlouhé roky doprovází. Ale vlastně ta spolupráce zapadla do mozaiky spoluprací, které mne potkaly a potkávají. Když jsem začal poslouchat hudbu, „ujížděl” jsem hlavně na albu V penziónu Svět a Potměšilý host od autorské dvojice Hapka&Horáček a na Pražském výběru. Byl jsem do toho úplně blázen. Obdivoval jsem to. Uteklo pár let a osudově jsem všechny ty protagonisty potkal a spolupracuji s nimi. Někdo tam nahoře mi strašně moc přeje.

Jaká je spolupráce s paní Hegerovou? Je náročná, přísná?
Spolupráce na téhle úrovni se většinou odehrává v atmosféře příjemného „rodinného” setkání. Všichni vědí, proč tam jsou, co je cíl, co očekávat od sebe, co od druhých, a takové natáčení je tak příjemně strávený čas, že nemáte pocit, že jste v práci. Je to tak především proto, že každý je náročný hlavně sám na sebe a na takové setkání přijde tak perfektně připraven, že vlastně neexistují třecí plochy. A nejpřipravenější je vždy paní Hegerová. Ta pracovitost a vize je něco, co trochu postrádám u mladší generace umělců. 

pekar

se hudbou dobře uživit?
Když máte hodně velké štěstí, tak kvůli provozování takového koníčka nemusíte chodit do práce. Ale trávite tím podstatně víc času než lidi, co do práce chodí. Nejdete domů s čistou hlavou v 5 odpoledne, nemáte pravidelně volné víkendy. Myslím, že mám fantastickou práci, a kdybych to měl jednoduše popsat, je nejlepší citovat velkého písničkáře, inspirátora a kamaráda v jedné osobě, Petra Hapku: „Hudba, to je taková magie. Kam se na to sere třeba vaření.”

Co si myslíte o českém hudebním showbyznysu?
Je mi podezřelé to slovní spojení český hudební showbyznys - nemám pocit, že by tu něco podobného bylo. Máme stále tendenci přijímat fungování a zákonitosti z velkých trhů a stále nemáme dost invence a odvahy zřídit si to tady po svém. Jelikož dobře vím, jak těžké je cokoli vytvořit a dotáhnout do konce a jak nejistý je výsledek toho snažení a jak různá bývá odezva, smekám před každým, kdo se do něčeho pustí a dokáže svůj projekt dotáhnout do konce. Smekám před každým, kdo to dělá dlouhodobě. Jsme malá země, malý trh, máme specifický jazyk, kterým nikdo jiný nemluví, a přitom máme „světové” ambice. Je důležité si uvědomit tu českou realitu a dělat to, co je nám, Slovanům, přirozené a blízké. Pak to tou opravdovostí možná zaujme někoho venku. Skvělým příkladem je třeba současná tvorba Jany Kirschner.

Se zvukem pracujete denně, dokážete si užít nějaký koncert? Neposuzujete výkon od začátku do konce?
V nadsázce říkám, že hudbu poslouchám jen za peníze. Je opravdu složité po celodenní práci ve studiu, kde je hluk, vyrazit večer na koncert a užít si ho. Samozřejmě že mám podvědomý instinkt koukat se na věci profesně. Ale s koncerty je to podobné jako s filmovou hudbou - když je opravdu dobrá, tak ji nevnímáte. Takže i koncert si můžu užít, pokud je opravdu dobrý.

pekar

U jaké hudby relaxujete?
Relax pro mě znamená hlavně ticho. Když už něco poslouchám ve volném čase,  tak rozhlasové hry nebo audioknihy. Je to mimochodem fantastická tvůrčí disciplína takové věci natáčet. Delší cesty autem jsou možnost, jak si poslechnout, co je v hudbě nového, tak to někdy hudbu poslouchám. Ale neumím si představit poslouchat hudbu třeba při sportu. Fajn relax je, když děti cvičí na piano.

Vystudoval jste FAMU. Jak vzpomínáte na svá studentská léta? Bylo to bouřlivé období večírků?
Je to asi trochu trapné, ale nebyl jsem v tomhle úplně typický student takové školy. Asi taky proto, že jsem začal studovat hned po maturitě, zatímco většina kolegů byla starší. Často jsem ale chodil za školu - prakticky všechen čas jsem trávil v různých nahrávacích studiích. To byla nejlepší škola. Večírky jsem zanedbával až ignoroval a je pravda, že teď už to při veškeré snaze těžko doháním.

Na čem teď pracujete?
Právě jsme do světa vypustili album Segrado. V době, kdy se dělají desky mladých interpretů pro mladé lidi, jsme připravili album, jehož protagonistou je šedesátiletý debutant. Teď už od té desky mám trochu odstup a myslím, že vzniklo něco, čemu se ve filmové hantýrce říká rodinný film. My jsme udělali rodinné CD. Rozdíl je v tom, že tohle je CD je hlavně pro rodiče, ale bavit bude i jejich děti. Jen je těm rodičům 50+. A to, co dělám právě teď, je nové album Szidi Tobias. Myslím, že mám štěstí a jsem u nejlepší ženské i mužské desky tohoto roku.

Jaké máte plány do budoucna?
Nechávám se překvapovat tím, co přijde. Plánujeme zajímavé album společně s Lenkou Novou a Michalem Horáčkem. Rád bych, aby se dařilo koncertům, které prezentují tvorbu Petra Hapky a Michala Horáčka. Chtěl bych se nadále věnovat natáčení a produkci filmové hudby, nebylo by špatné udělat zas poletech zvuk k nějakému filmu. Nebo rozhlasové hře. Jeden generální plán mám. Chtěl bych se touhle skvělou profesí stále bavit.

Foto: Petr Lukšíček, archiv Martina Pekárka

Reklama