Bulvár

Zvolit správný dárek - to je umění!

Dárků dáváme i dostáváme v průběhu života spousty. Někdy nám dokážou udělat obrovskou radost a někdy i velkou starost. Co darovat?

dárek

Vtipnosti

Proč ne? Ale pouze v případě, že obdarovaného znáte opravdu dobře a znáte jeho způsob humoru. Vzpomínám si na horkou chvilku, ve které jsem v restauraci  před celou rodinou i spoustou přátel rozbalovala balíček podezřelého tvaru. A na úlevu, když jsem objevila „jen“ vázičku (jedni z mých přátel mně totiž „vyhrožovali“, že dárek opatří v sex-shopu).

Hobby

Velmi tradiční řešení, pokud ovšem víte, co onen rybář (tenista, sběratel, cyklista či čtenář) ještě nevlastní a po čem touží.

Dekorační předměty

Trošku obligátní, ale pokud známe styl bytu obdarovaného, proč ne. Přesto zvažte, zda nemá oslavenec příliš malý byt, obraz vedle obrazu či sošku vedle sošky.

Květiny

Někteří lidé jsou přesvědčeni, že gratulovat ženě bez pugétu je faux pas. Přesto existují ženy, které živé květiny potěší jen od partnera a ocení spíše květináč, anebo třeba i rostlinky v tekutém stavu (například já). Jednou jsem totiž obdržela pugéty asi od 30 lidí a po oslavě jsem měla pocit, že usínám v krematoriu.

Bonbony nebo láhve alkoholu

Sice bez nápadu a invence, ale například sběrateli dobrých vín či destilátů jistě radost uděláte – stejně jako závislačce na čokoládě!

Šperky

Nikoho neuvedeme do rozpaků hezkým kouskem v „normální“ cenové kategorii, ale pokud volíme šperk opravdu drahý, hodí se pouze pro potenciálního či dlouhodobého partnera, nebo potomky k významné události.

Praktické dárky do domácnosti

Pokud onen člověk neustále mele o tom, jak moc si přeje teflonovou pánev, není co řešit. Nezapomeňte se ale domluvit s ostatními obdarovateli – jeden kousek doma obvykle stačí.  

Oblečení či doplňky

Jestli známe naprosto přesně přání, vkus, obsah skříně a velikost obdarovaného, pak ano – v opačném případě rozhodně NE!

Zážitkový dárek

V poslední době velmi „in“. Ale vybírejme pečlivě! Jste si opravdu jistí, že Vaše přítelkyně touží po skoku padákem, či Váš nový partner miluje opery?

Dárkový poukaz

Sázka na jistotu. Sice chybí moment překvapení z konkrétní věci, ale zase si každý vybere podle svého gusta.

Peníze

Někdo odsuzuje jako „odbývání“ oslavence, jiný považuje za praktické řešení. Rodiče se těžko vcítí do přání či stylu svých děti, které uvítají zvýšené kapesné či příspěvek do zařizování mladé domácnosti. Doporučuji zapojit fantazii a penízky nějak vtipně „adjustovat“ – obálka je opravdu z nouze ctnost…

Zvířátko

Tak tohle je opravdu velmi ošemetný dárek, zde je třeba obzvláštní opatrnosti….  

 • Co si obecně o vhodnosti či nevhodnosti toho či onoho dárku myslíte?
 • Co obvykle darujete svým partnerům, rodičům, dětem či kamarádkám?
 • Myslíte, že by dárek měl být osobní, nebo se v rodině skládáte na jeden velký?
 • Dáváte raději dárky, než dostáváte (ale upřímně)?  
 • Píšete před Vánoci či narozeninami svým blízkým seznam věcí, po kterých toužíte?
 • Co vymyslíte pro starší příbuzné, kteří dárky odmítají se slovy „Pro mě už je to škoda“?
 • A co pro ty, kteří jsou tak bohatí, že si koupí všechno, co chtějí?
 • Řešíte finanční reciprocitu – tedy nebude-li se obdarovaný cítit trapně, protože žije v jiných finančních poměrech?
   
29.07.2014 - Společnost - autor: Zuzana Anai Hainallová

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [34] Jana Ládyová [*]

  Ano - je to opravdu kumšt strefit se do správného dárku!

  Dobře napsánoSml16!

  superkarma: 0 30.07.2014, 00:05:28
 2. [33] dadma [*]

  peetrax — #31 Souhlasím.Já sama nemám ráda ,když mě někdo kupuje dárky.Protože, když se mě nelíbí ,tak se neumím naoko radovat jaká je to krása,ale je to na mě vidět.Protože si říkám, že vydali peníze za něco co já strčím do skříně a tam to zůstane.Raději si také věci kupuji sama i když nákupy jako takové nemám vůbec ráda.Proto, také možná raději dávám peněžní dárky.

  superkarma: 0 29.07.2014, 20:45:27
 3. [32] dadma [*]

  Já většinou dávám peníze a opravdu něco malého k tomu.Ať si každý koupí něco podle svého.To ,ale  dávám dospělým dětem a dospělým  vnoučatům.Malému vnukovi ,tomu samozřejmě koupím nějakou hračku a nevěstě, či zeťovi něco co mě zrovna napadne, že by bylo dobré.Širšímu příbuzenstvu jinak nic nekupujeme,pouze manžel jedné své sestře, protože ona taky vždy něco koupí a pak ještě kupuji neteři.Jenom ke kulatinám či promocím dětí se snažíme s manželem jim dát něco hodnotnějšího.Dcera dostala byt, syn příspěvek na dům,nebo hodinky za 15.000Kč a dcera zlatý náhrdelník ve stejné ceně  a nyní bude mít syn kulatiny, tak rozmýšlíme nad nějakým pěkným chytrým telefonem.Vnukovi jsem k 18-ti nám založila a platrila stavební spoření a letos mu skončilo a má tam 150.000,-Kč.

  superkarma: 0 29.07.2014, 20:41:10
 4. avatar
  [31] peetrax [*]

  Asi budu v menšině, ale mě osobně by peníze jako dar neurazily. Protože jsem se zatím v životě při vydělávání docela zapotila, rozhodně bych nesnižovala jejich hodnotu coby dárku. Sml24 Až začnu pohrdat tím, že mi chce někdo dát peníze, zabte mne.

  Souhlasím s tím, že některým lidem se dárek těžko kupuje, třeba mně. Miluju knihy a kosmetiku, ale musím si to koupit nebo vybrat sama a ten výběr je někdy dost zdlouhavý proces, musím mít nejen čas, ale i náladu. A než mít dárek bez překvapení, to už radši ty peníze. Nebo poukázky, což je ale pro mě totéž. Sml80

  1. na komentář reaguje dadma — #33
  superkarma: 3 29.07.2014, 18:48:58

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [30] kobližka [*]

  Rikina — #29 Hmmm,máš negativní zkušenost,já zase pozitivní Sml16

  superkarma: 0 29.07.2014, 17:37:47
 2. [29] Rikina [*]

  kobližka — #27 no, ten poukaz třeba má platnost tři měsíce, ale když tam na to konkrétní místo zavoláš, tak ti řeknou tři termíny, a někdy taky jenom jeden, a když se ti to nehodí, tak co s tím - nic. Sml80

  1. na komentář reaguje kobližka — #30
  superkarma: 0 29.07.2014, 17:04:57
 3. avatar
  [28] kobližka [*]

  Eldridge — #26 Jo,tohle jsou taky bezva dárky,někdy obdaruju i tímhle.

  superkarma: 0 29.07.2014, 14:27:20
 4. avatar
  [27] kobližka [*]

  Rikina — #24 Ve většině případů je termín možný po domluvě.Vím,že třeba dcera by si to sama nekoupila,ale s povděkem takový dárek přijme.Takže bez rozmyslu určitě nekupuju,ale svojí rodinu znám.Já třeba velmi ocenila,když nám dcera koupila lístky na Ondřeje Havelku.My zase nejsme tak pracovně vytížení,abychom termín prošvihli,nebo na to zapoměli.Jsou věci,které bych si třeba nekoupila,neb si říkám,že je to pro mě škoda,ale jako dárek to přijmu moc ráda.

  1. na komentář reaguje Rikina — #29
  superkarma: 0 29.07.2014, 14:26:36
 5. avatar
  [26] Eldridge [*]

  Často volím sežratelné dárky. Téměř každého chlapa potěší  štangle dobrého salámu, kvalitní paštika i v keramické misce (nikoliv plechovky), uzená šunka s kostí.... Cokoliv z uvedeného by potěšilo i moji mlsnou tlamku:-)

  1. na komentář reaguje kobližka — #28
  superkarma: 1 29.07.2014, 13:46:03
 6. [25] murat [*]

  Rikina — #24 no určitě bych nekoupila na pevný termín. většinou do divadla můžeš vybrat termín i "kus" , totéž masáž.

  superkarma: 0 29.07.2014, 13:02:42
 7. [24] Rikina [*]

  kobližka — #12 Mně se zážitky neosvědčily. Protože tam je potřeba obvykle trefit nějaký termín, a to je problém. Například mi několikrát takhle propadly lístky do divadla, protože prostě nešlo tam jít zrovna ten večer. Masáž totéž - většinou je tam nějaký termín, kdy se musí naklusat a to se nikdy nehodí. Od mojí sestry jsem kdysi dostala poukaz na kurzy fotografování, a musela jsem to přenechat někomu jinému, to jsou prostě dárky na prd, tohleto. Navíc pro mě tím vzniká nepříjemný pocit povinnosti - jako že když už mi to teda někdo dal, tak že tam musím, a když nepůjdu, tak je to vůči němu blbý. Nebo další věc, poukaz do lázní pro dva, když jsem sama, taky to nevyužiju. Lidi prostě nemyslej, musela jsem to zatrhnout, kupovat dárky na slevomatu, protože jsou to přece tak úžasné a levné akce, to je fakt na nic. Sml80

  1. na komentář reaguje secret — #25
  2. na komentář reaguje kobližka — #27
  superkarma: 1 29.07.2014, 12:14:45
 8. [23] Zuza70 [*]

  kobližka — #14 Já bych tam taky nešla. Neumím si takovou oslavu představit. Cítila bych se tam dost trapně.

  superkarma: 0 29.07.2014, 12:02:22
 9. avatar
  [22] gerda [*]

  kobližka — #14 a určila dolní hranici finančního obnosu?Sml58 Jak to tak čtu....ta paní je pěkně vykutálená osoba!!Sml30 Ještěže jsme chudí a takové "přátele" naštěstí nemáme.Sml24

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:41:34
 10. avatar
  [21] gerda [*]

  datura — #3 bohužel parfémySml52.... bohužel zlatoSml52Sml52 - já se picnu!!Sml52Sml52Sml52 - tak to prodej a za stržený groš si nakup zeleň, já bych to na tvém místě teda udělala. Taky mě zlato a oné nebaví.Sml80

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:38:09
 11. avatar
  [20] gerda [*]

  Já mám ráda dárky vtipné. Ale to předpokládá, že musím znát velmi dobře oslavence a nedělat tak radost sama sobě, jakýže mám smysl pro humor. Protože z toho může být i velký trapas. Viz vázička (kdyby nebyla)Sml30 Opět máme na krku jedny narozeniny, půl roku shromažďuju knihy, o kterých vím, že budou s nadšením přijaty, a protože se ne a ne trefit do čísel Sportky, podařilo se mi na internetu najít pána, co prodával retro generátor zaručeně vyhrávajících čísel (trošku větší jak krabička sirek, 6 malých kuliček s po zatřesení usadí do políček s čísly). Tak ten nám jistě přinese velké bohatství a pak si ho zasadíme do zlataSml58

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:36:39
 12. [19] murat [*]

  no a taky mě napadla prezentace z jeho fotek od malička ...teda z toho co najdu...to bude bonus Sml22

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:26:59
 13. avatar
  [18] ToraToraTora [*]

  Anai — #10 Dětem samozřejmě ráda vypomohu, pokud to bude v mých silách, ale to snad mohu udělat i v průběhu roku a nemusím čekat na narozeniny. Ty pak můžeme oslavit něčím pro potěšení. Netěší přeci dar jenom sám o sobě, ale i vědomí, že si druhý dal záležet, přemýšlel nad tím, co mám ráda, co mi zvedne náladu....

  superkarma: 2 29.07.2014, 11:19:48
 14. avatar
  [17] kobližka [*]

  secret — #16 Jo,taky se třeba ptám,co by kdo chtěl,co má rád.Vstupenky do divadla uvítám vždycky Sml59

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:17:42
 15. [16] murat [*]

  mě čekají bráchovy kulatiny. požádala jsem ho o tipy. jeden z nich jsem vybrala a k tomu uvažuju že přidám dárkový poukaz do divadla, kam by ho normálně ani neapadlo jít

  1. na komentář reaguje kobližka — #17
  superkarma: 0 29.07.2014, 11:11:09
 16. [15] murat [*]

  kobližka — #14 no tak to je teda dost podivný. Sml80

  superkarma: 0 29.07.2014, 11:09:09
 17. avatar
  [14] kobližka [*]

  Ještě jsem chtěla dodat,že jedna moje známá slavila vloni kulatiny.Celou oslavu si sama "zrežírovala".Pozvala spoustu přátel a na pozvánky napsala,že nechce žádné dárky,ale uvítá finanční hotovost s tím,že pak vše rozešle co si za to pořídila.A ještě přidala poznámku,aby jí nikdo nenosil květiny.Tak u vstupu byla něco jako kasička,kam přítomní vhazovali finanční obnosy.Ač jsem byla pozvaná,tohle jsem odmítla.Známá potom všem ukázala poukaz na zahraniční dovolenou.Pěkně děkuju,tak takhle teda ne.

  1. na komentář reaguje secret — #15
  2. na komentář reaguje gerda — #22
  3. na komentář reaguje Zuza70 — #23
  superkarma: 0 29.07.2014, 11:04:17
 18. avatar
  [13] LudPa [*]

  U nás se peníze klidně dávají. Manžel si ke kulatinám za ně pořídil notebook.Jinak by ho neměl. Tak se složila celá rodina a je to.

  superkarma: 0 29.07.2014, 10:55:24
 19. avatar
  [12] kobližka [*]

  U nás se peníze nedávají.Nikdy jsem to neměla ráda a celá rodina je stejného názoru.Někdy stačí opravdu jenom trochu poslouchat.Takže mě se osvědčují dárkové poukazy na cokoliv,o co někdo projeví zájem.Ať už to je poukaz na masáž,lístky do divadla,ke kosmetičce,když je příležitost,tak třeba i wellness pobyt,prostě nějaký zážitek,ale nic cenově přemrštěného.Jsme všichni dospělí,tak to každý uvítá.

  1. na komentář reaguje Rikina — #24
  superkarma: 0 29.07.2014, 10:34:07
 20. avatar
  [11] diblice [*]

  no než bych byla nemile překvapena, tak si většinou říkám o konkrétní dárky nebo dám několik tipů

  dcerunka mi už taky řekla, abych ji nekupovala oblečení bez jejího vědomí a to jí je teprve 10

  superkarma: 0 29.07.2014, 10:27:40
 21. [10] Anai [*]

  spavec — #5 Bohužel (a bohudíky pro mě Sml57) přítel.... Takže dávám lístky na muzikály, které má rád, což je věc, kterou by určitě nezařídil.

  ToraToraTora — #6 Počkej, až Ti dědi vyrostou a budou potřebovat každou korunu třeba na bydlení... Neříkám, že jim dávám jen peníze, taky se ptám, ale bez ptaní po přání určitě nic neriskuju.

  1. na komentář reaguje ToraToraTora — #18
  superkarma: 0 29.07.2014, 10:04:18
 22. [9] Rikina [*]

  Hmm, já už jsem tak zvyklá, že po mých narozeninách neštěkne pes, že by mě překvapilo úplně cokoli. Sml57 Pouhá SMS by potěšila... a vono nic. Sml80 Nu což. Jsou horší věci na světě. Letos byl obzvláště vypečený rok, takže to celkem i chápu, že se někdy holt nevzpomene. No a co darovat? Vesměs to řeším jedlými věcmi, to se spotřebuje a nezabírá to místo v domácnosti. Popřípadě se zeptám. Zážitkové dárky se moc neosvědčily. Sml15

  superkarma: 0 29.07.2014, 09:47:37
 23. [8] manislava [*]

  já se většinou trfím-naslouchám a pak překvapím

  superkarma: 0 29.07.2014, 09:01:50
 24. [7] DCOlga [*]

  Jako dárek k narozeninám jsem teď od dětí dostala šicí stroj. Jeden už mám, ale je víc než 30 let starý a věčně jsem u něj nadávala.Tak abych se nemusela rozčilovat, tak mi dětičky pořídily nový. Ale většinou se předem zeptám, co by si kdo přál a podle toho nakupuji, ale někdy dáváme i peníze.

  superkarma: 0 29.07.2014, 08:58:42
 25. avatar
  [6] ToraToraTora [*]

  Peníze jako dárek se mi nelíbí. Přijde mi, že se dotyčný vůbec nesnažil zamyslet nad tím, čím by mi mohl udělat radost. Mám za to, že i když "všechno máme", jak se tak mezi dospělými říká a co potřebujeme, to si koupíme, vždy existuje něco, co nám může udělat radost, potěšit nebo třeba jen vylepšit narozeninový den.

  Radši dávám než dostávám, myslím, že se mi daří vybrat trefně, i když je to někdy oříšek. Zvíře jsem darovala pouze jednou a to papoucha manželovi, jelikož jsem věděla, že ho chce, jenom si myslel, že já ho nechci a navíc mu strašně dlouho trvá, než se k něčemu odhodlá.

  1. na komentář reaguje Anai — #10
  superkarma: 0 29.07.2014, 08:08:40
 26. [5] spavec [*]

  Jak se říká, darovanému koni na zuby nekoukej. Mám radost ze všeho, a když se dárce netrefí? Nevadí, i tak mám radost, že na mě myslel a chtěl mi udělat radost.

  Ostatních se nenápadně ptám v průběhu celého roku. A když už si nevím rady, co by dotyčnému udělalo radost, jednoduše se zeptám přímo. Peněz není nazbyt a než koupit nějakou blbost, dám raději peníze. Ať si koupí sám, co potřebuje.Ale přesto vždy nějakou maličkost přidám.

  Partner a děti - tady to platí obzvlášť. Manžel si dokupuje různá vylepšení na PC, tomu absolutně nerozumím. Takže uvítá peníze a pak už jen dokoupím nějakou drobnost. Miluje čokoládu a dobré pití, takže tady se nemůžu „netrefit“.

  A upřímně: raději dávám než dostávám. Včera jsem se setkala po delší době s dcerou, na sobě jsem měla halenku, kterou mi dala k Vánocům a její ručně vyrobené náušnice. Jéééé, mami, ty ji nosíš? A ty náušnice taky? Ta radost, jaká zazněla v jejím hlase!

  Četla jsem na jednom ženském magazínu příběh o nevhodném daru, který postupně putoval dál a dál mezi příbuznými a známými autorky, aby se nakonec spletitou cestou dostal zpět k původnímu obdarovanému - autorce příběhu. Nu, co si o tom myslet?

  Moji rodiče nežijí, ale mám nevlastní matku. A ta to říká běžně, nic nechci, nedělej si škodu. Přesto ji navštívím a malý dárek přinesu. Myslíte, že pak nemá radost? Má.

  Když byly děti malé, vyráběly různé osobní dárečky, například srdíčka ze čvrtky obšitá bavlnkou, a na tom jednom bylo napsáno: Mám tě ráda, mami. Nad tímhle dárkem jsem si pobrečela.

  A co pro ty, kteří jsou tak bohatí, že si koupí všechno, co chtějí?

  Nikdo takový v mé blízkosti není.

  1. na komentář reaguje Anai — #10
  superkarma: 0 29.07.2014, 07:55:06
 27. avatar
  [4] Alena 12 [*]

  Také jsem přemíšlela sestra měla kulatiny co jí dát.

  Peníze? ty nepořebuje kouplila jsem vstupenku na muzikál.

  Měla velkou radostSml59Sml59Sml59

  superkarma: 0 29.07.2014, 07:48:26
 28. avatar
  [3] datura [*]

  Muže nejvíc potěším katalogem mincí, případně mu nějakou konkrétní vyaukruju a zaplatím, dcery mi dají taky konkrétní tipy a já bych kdykoliv brala květiny, řezané i v květináči, ale bohužel, dostávám parfémy a zlato a kytky si mám jít natrhat na zahradu nebo do skleníku Sml15

  1. na komentář reaguje gerda — #21
  superkarma: 0 29.07.2014, 07:28:49
 29. avatar
  [2] Ferdas [*]

  tohle právě řeším. peníze mi vhodné úplně nepřijdou, tak jsem se přímo zeptala a dostala od něj různé tipy. tak to je fajn. Sml67

  superkarma: 0 29.07.2014, 07:21:38
 30. [1] hada [*]

  mi většinou preferujeme peníze, ať si každý vybere co chceSml16

  superkarma: 0 29.07.2014, 00:18:15

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme