Bulvár

Zvládnete sama cestu vlakem? Víte si rady s chlípníkem?

Pravda je, že své spolucestující si příliš vybírat nemůžete. Budete-li však dodržovat pár zásad, které je dobré vštípit si do paměti, pak snižujete riziko, že vás něčím nevhodné chování překvapí, na minimum. I v tomto případě, a možná hned dvojnásob, platí, že štěstí přeje připraveným.

Jak se tedy připravit? O radu jsem požádala prezidentku Bílého kruhu bezpečí paní magistru Petru Vitoušovou.

Paní magistro, můžete ženám poradit, pokud musí cestovat samy vlakem, jak by si měly počínat, aby vše proběhlo v pořádku? Je lepší se třeba na nádraží držet v ústraní, nebo se spíše držet poblíž cizích lidí, i když je neznám?

Na večerním, poloprázdném nádraží je vhodné čekat poblíž skupinek lidí, kde jsou i ženy. Když je tam ostraha nebo jiná "oficiální" osoba, držte se blízko ní. V případě možného ohrožení, nebo náznaku ohrožení, se obraťte na policii, která bývá na větších nádražích, nebo požádejte o pomoc zaměstnance nádraží.

Jak si vybírat vagon, obzvlášť když cestuji v noci? Neumím si to sice představit, ale stát se to může...

Vybírejte si, pokud možno, obsazené vagony, obzvlášť v noci. Může se ale stát, že se vagon během cesty vyprázdní, a proto buďte připravena během cesty se přesunout jinam. Dobře si prohlédněte lidi, zvláště muže, jestli se vám někdo nezdá nebezpečný, opilý, zfetovaný, agresivní nebo prostě divný. Pokud máte pocit, že je něco v nepořádku, jděte raději jinam. Rozumnější je vyhnout se partám. Nejspíš je většina lidí úplně neškodná, ale není potřeba riskovat.

A co když se mi ani jeden vagon nebude zdát příliš bezpečný? V jednom bude sedět opilec, v jiném pochybná parta, ve třetím někdo, kdo si mě bude okázale prohlížet a bude přehnaně žoviální a přátelský... Co potom?

Pokud nenajdete ani jeden vagon či kupé, kde byste se cítila bezpečně, vyberte si vagon, nejblíže ke kabině strojvedoucího nebo se usaďte co nejblíže ke kupé průvodčího. Sedněte si blízko dveří, abyste se mohla rychle zvednout a odejít, kdyby bylo třeba, a zároveň abyste dosáhla na poplašné zařízení, pokud v tom vlaku nějaké je (takové, jako v každém vagonu metra).

Co když přeci jen začnu mít pocit, že nejsem v bezpečí?

Pokud začnete mít pocit, že jste v nebezpečí nebo když vás někdo začne skutečně obtěžovat, přisedněte si k nějaké větší, důvěryhodně vypadající skupince lidí. Vysvětlete jim, proč jste si přesedla - oni vám mohou pomoci.

Dobře, ale může se stát, že tam podobnou skupinku lidí nikde nenajdu. Co potom? Co když mne někdo fyzicky napadne?

Když vás skutečně někdo napadne, začněte ze všech sil křičet o pomoc. Použijte poplašné zařízení. Pokud na něj nedosáhnete, zakřičte: "Spusťte poplašné zařízení!" Může se stát, že je tam někdo, kdo se bojí vám jít na pomoc a použít poplašné zařízení ho nenapadne. Pokud ale nejste v přímém ohrožení, je rozumné s použitím poplašného zařízení počkat, až vlak zastaví v nejbližší stanici. Tam bude snazší získat pomoc. Když jde o vaši bezpečnost, nikdy nestojí za to riskovat. Nestačí jenom sedět a doufat, že to nějak dopadne.

Předpokládám, že když se mi během jízdy vlakem nic nestane, tak ještě pořád nemám vyhráno...

Pokud víte, že budete vystupovat na malé železniční zastávce, kde není žádný personál, je vždycky rozumné domluvit se s někým, kdo vám přijde naproti. I to patří k prevenci, jak se nestat obětí trestného činu.

Za cenné rady paní magistře Vitoušové poděkovala    

   
27.10.2004 - Společnost - autor: Annamarie

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [118] *Kotě* [*]

  Exupery: No a proč myslíš, že to dělají?

  superkarma: 0 29.10.2004, 00:08:35
 2. avatar
  [117] *Kotě* [*]

  Eva_Fl: jak prosím?

  superkarma: 0 29.10.2004, 00:07:53
 3. avatar
  [116] Exupery [*]

  zeva: Já to včera říkala přítelovi a on mi tvrdil, že fakt je hodně nepohodlný sedět s nohama u sebe. Dobrá, ale je u sebe a trochu od sebe, ne je mít roztažený přes dvě místa, zvlášť třeba v dálkovým autobuse, kde mi zabírá jedinej soused třetinu mýho místa. Jinak... dneska jem se koukala na Zlatíčka a tam seděli taky všichni chlapi s nohama do praku. No možná je to pohodlný (a nikdo jim od malička nevltloukal do hlavy, že se tak sedět nemá, páč mě to jako dítěti taky přišlo pohodlnější), ale je to pěkně hnusný, přijde mi, že se mi jakoby furt ukazujou, že to vystavujou

  superkarma: 0 28.10.2004, 23:57:55
 4. [115] Jana 01 [*]

  Petrucha:
  Tak pozor, takové zamykání v kupé je kolikrát horší, než odemčené, zvvláště, pokud si ještě zatáhnete závěsy a jste tam sama. Odemknout to lze zvenčí velice snadno a zlodějské gangy, které jezdí denně buď na Excelsioru či Cassovii apod. pročesávají stejně všechna kupé a hlavně ta zamčená, kde lidi spokojeně spí. jinak jsou docela neškodní, neslyšela jsem, že by někomu ublížili, jdou pouze po lupu a max. vám zastaví vlak a vyskáčou. Pak se stačí podívat po vlaku po odpadkových koších a většinou všechno najdete (prázdné peněženky i doklady. V lehátkových vozech se můžete zamknout na řetězy, je to lepší (pokud tam ovšem nemáte spolucestujícího....), nejlépe jsou lůžkové vozy a to single, ale ty jsou nejdražší. A nemůžete spát v jednom kupé s manželem.

  superkarma: 0 28.10.2004, 17:48:47
 5. avatar
  [114] Eva_CZ [*]

  houserop: neco s tebou neni v poradku!

  superkarma: 0 28.10.2004, 12:03:04
 6. avatar
  [112] Libča [*]

  ja jsem takhle jednou honila uchyla.. to uz jsem tu asi vypravela... proste me to tak nasralo neb byl znamy v nasi oblasti a me tak vytocil ze tam zase stal tak jsem jecela a ze na nej pujdu.. utikal smrad.. mel stesti protoze nevi ze kdyz ja mam vztek ze zabijim...
  takhle me jednou v nemeckem vlaku oslovil kluk nevim co chtel.... ale lezl mi na nervy.. a ze si ke me sedne a ja mu rekla ze ke me do kupe ne, ze ho tam nechci ze nechci zadnyho kluka a at tahne... a von jen cumel a jeste tak sklesle povida ja si chtel jen s tebou povidat a ja jeste tim mym usecnym hlasem mu rekla ze ja s nim povidat nechci a nehodlam a at tahne nebo zavolam pruvodciho ci ochranku... a byl klid...!!!!
  Ja fakt tohle nemam rada.. kdyz me nekdo oslovi cizi a tak... jsem desne zla az agresivni.. to se priznam. Proste kdo mi nesedi tak ma smulu
  Ale jako mlada holka jsem si zazila sve... uchylaci a tak.. a proto jsem takova..... proste zivot me naucil.....

  superkarma: 0 28.10.2004, 10:34:38

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [111] Lentilka [*]

  Taky se musím přidat k zástupu těch, co měly v kupé "leštiče". Stalo se to dopoledne, když jsem cestovala téměř poloprázdným vlakem, sedla si sama do kupéčka a ke mně přisednul mladej klučina. Četla jsem si a jak už psala kůzle, koutkem oka jsem zaznamenala nějaký divný pohyb...No, měl na něm ledabyle hozenej časák a už "mydlil". Já jsem vyskočila, což ho asi vyděsilo, protože se na mě ustrašeně podíval, zařvala jsem ..."tady nebudu!!!!!!" a prchla z kupéčka. Rozklepaná jsem si našla kupé s třema slečna a prodýchávala to. No a kouknu na chodbičku a kdopak tam nejde? Onen honič a pracně nakukoval do kupéček a asi hledal opuštěnou dívčinu, u které by se "dorazi". Hnus

  superkarma: 0 28.10.2004, 03:20:22
 2. avatar
  [110] Léthé [*]

  Tak když jsem se dostala k radě „Pokud nenajdete ani jeden vagon či kupé, kde byste se cítila bezpečně…“,tak už jsem čekala radu,abych vyskočila z vlaku .

  superkarma: 0 28.10.2004, 03:04:13
 3. avatar
  [109] Vivian [*]

  Jana 01: no taky jsem si říkala, co je to to poplašné zařízení, že jsem to ve vlaku ještě neviděla... leda tak záchrannou brzdu

  superkarma: 0 27.10.2004, 22:14:43
 4. avatar
  [108] Toniniella [*]

  Jana 01: Jézusmarjá, to sem neměla číst

  superkarma: 0 27.10.2004, 18:14:43
 5. [107] Jana 01 [*]

  Když tenhle článek čtu jako průvodčí, cestující nočními vlaky, musím se smát. Paní zřejmě vůbec vlaky nejezdí, nemá zkušenosti, to je jasně vidět. Rady si někde převzala z ciziny. Jedna z mála připomínek: Strojvedoucí je k ničemu, naopak je v čele vlaku, kde sedává nejméně cestujících a je nejdál od středu stanic. Poplašné zařízení neexistuje a i kdyby, nevím, kdo by tam měl přiběhnout, někteří průvodčí se ze strachu zamykají tak, že je cestující nemá šanci najít, totéž i policie, pokud je přítomna atd... mohla bych pokračovat.

  superkarma: 0 27.10.2004, 18:00:44
 6. [106] Jana 01 [*]

  lucis:
  No já teda nevím, ale když jsem byla těhotná, vůbec mi to nepřipadalo jako nemoc, chodila jsem na noční směny, studovala při zaměstnání a cestovala vlakem. Pokud mne někdo chtěl pustit sednout, připadalo mi to málem jako urážka. Ale chápu, že někdo může mít třeba těhotenskou gestozu, nebo ty poslední 3 týdny těhotenství bývají taky nepříjemné, ale to už většinou nikdo raději moc necestuje.

  superkarma: 0 27.10.2004, 17:56:06
 7. avatar
  [105] zeva [*]

  marcellina*: jo jo, je to tak

  superkarma: 0 27.10.2004, 17:39:08
 8. avatar
  [104] marcellina* [*]

  Zeva: nekteri elegani si prehodi ladne i nozku pres nozku

  superkarma: 0 27.10.2004, 16:39:52
 9. avatar
  [103] zeva [*]

  Abrakadabra: Vidím, že nejsem sama komu vadí pánské roznožení. Sednou si naproti Tobě a nohy rozhodí metr od sebe a sem tam si do rozkroku ještě hrábnou.....
  Zvláštní ale je, že to nedělají všichni muži. Možná by těm, kteří tvrdí že to jinak nejde, mohli poradit jak sedět

  superkarma: 0 27.10.2004, 16:34:34
 10. avatar
  [102] Toniniella [*]

  lucis: To jo, ale zase Tě pak hned tak něco neporazí

  superkarma: 0 27.10.2004, 15:48:44
 11. avatar
  [101] lucis [*]

  Majucha: No, jestli je to s pouštěním těhotných k sezení jak říkáš, tak už chápu, proč těhotná paní, kterou jsem nedávnou v buse do Olomouce pustila sednout, mi děkovala ještě i po výstupu na konečné. Je to vážně smutné, jak se k sobě lidi chovají Až budu jednou těhotná já, tak se mám na co těšit, ne?

  superkarma: 0 27.10.2004, 15:24:59
 12. avatar
  [100] lucis [*]

  Majucha: No, jestli je to s pouštěním těhotných k sezení jak říkáš, tak už chápu, proč těhotná paní, kterou jsem nedávnou v buse do Olomouce pustila sednout, mi děkovala ještě i po výstupu na konečné. Je to vážně smutné, jak se k sobě lidi chovají Až budu jednou těhotná já, tak se mám na co těšit, ne?

  superkarma: 0 27.10.2004, 15:23:27
 13. avatar
  [97] Vivian [*]

  Majucha: měla mu radši ukázat obsah žaludku

  superkarma: 0 27.10.2004, 14:57:59
 14. avatar
  [82] houserop [*]

  gryzli: jak ostnaty? Ty se snad nevyholujes do hladka?

  superkarma: 0 27.10.2004, 13:39:18
 15. avatar
  [80] alko [*]

  Abrakadabra: jo a ještě se občas podrbou

  superkarma: 0 27.10.2004, 13:25:09
 16. [79] Rikina [*]

  gryzli 69: jet jako strojvedoucí - to je můj sen ! Nejsi strojvedoucí ? Že bys mě svezl...

  superkarma: 0 27.10.2004, 13:19:41
 17. avatar
  [77] alko [*]

  Onehdá přistoupil do kupé, kde jsem byla sama, džentlmen. Kufřík hodil nahoru, sundal botky a bez rozpaků (i dovolení) ulehl na protější sedadla. Alespoň že nechrápal

  superkarma: 0 27.10.2004, 13:11:49
 18. avatar
  [76] Toniniella [*]

  Beruška Elliah: No, já sem se rači neptala.

  superkarma: 0 27.10.2004, 13:04:04
 19. avatar
  [73] Toniniella [*]

  Já mám taky zkušenost z vlaku, i když mě nikdo neobtěžoval, asi nebyla taková tma Jela sem nočním rychlikem do Liberce (z Přerova) a většina kupéček byla zaplněná uleželými spícími muži. Vlak sice poloprázdnej ale nebylo kam sednout. A buďte někoho v jednu v noci, když nevíte co je to zač a esli neslíznete!

  superkarma: 0 27.10.2004, 12:57:12
 20. avatar
  [71] emma [*]

  houserop /44: to je docela drsná historka!

  superkarma: 0 27.10.2004, 12:50:08
 21. avatar
  [68] houserop [*]

  Beruška Elliah:

  superkarma: 0 27.10.2004, 12:39:46
 22. [63] Rikina [*]

  Původně jsem si myslela, že tento článek je fór - podle nadpisu, ale po přečtení teda tiše žasnu, že to někdo může myslet vážně. Jezdila jsem vlakem denně do školy, pak několik let do práce, pak za manželem, když byl na vojně na druhém konci Čech, na víkendy různě po výletech, kolikrát jsem se vracela pozdě večer, a nikdy mě nikdo neokradl, neobtěžoval, žádný úchyl, prostě nic. V životě by mě nenapadlo, že může někdo považovat cestování vlakem za nebezpečné. Tak nevím, jestli si nemám připadat zklamaná, jako že jsem v životě o něco přišla, když nemůžu vyprávět žádné krvavé historky z jízd vlakem... Ale dosud jsem si taky nevšimla, že by někdo ostražitě sledoval a hodnotil cestující, zda vypadají nebezpečně, či nikoli. Jo a taky nevím, kde je ve vlaku to poplašné zařízení, to se myslí záchranná brzda ?

  superkarma: 0 27.10.2004, 12:23:18
 23. avatar
  [60] marcellina* [*]

  Abrakadabra: taky uz nechce jezdit vlakem jenom se mnou
  Jednou jela mamka na tridni sraz po x letech, otec se nabidl, ze vlakem pojede s ni, ale matce se to nelibilo, tak se dohodli, ze bude sedet ve vlaku v kupe s ni, ale budou delat, jako ze k sobe nepatri a kdyby neco, tak otec ho usmerni. Pak si k nim prisedli ostatni cestujici s matkou se zacal bavit nejakej fesak (ve vsi slusnosti) a otec zuril jako , nicmene stejne nemohl nic delat, pac ten fesak neobtezoval . Matka byla spokojena jak a otec byl pekne

  superkarma: 0 27.10.2004, 11:46:00
 24. avatar
  [57] Žábina [*]

  já vlakem nejezdím - preventivně -

  superkarma: 0 27.10.2004, 11:22:24
 25. avatar
  [56] risina [*]

  Není radno usínat
  v kupé jsou násilnící
  Děvčátka vaše sny
  mohly by se nesplnit

  Mezi Monakem a Nizzou
  bylo by krásné se zapomenout
  ale mezi Prahou a Plzní
  vozí se tatíci cestují beránci
  jejichž fantazii nepomůže ani lis
  a ani jejich milování nemá říz

  Není radno se probouzet
  (K. Sýs)

  superkarma: 0 27.10.2004, 10:52:21
 26. avatar
  [54] Wiki [*]

  Jaska: asi to cestovani v oci - ja si to tak asi po patem precteni rekla - je to jedine co dava aspon mililinko smysl :)

  superkarma: 0 27.10.2004, 10:36:39
 27. avatar
  [53] Toniniella [*]

  gryzli: Dělat úchyláka?

  superkarma: 0 27.10.2004, 10:24:12
 28. avatar
  [51] marcellina* [*]

  Mne vykladal , ze kdyz jel kdysi z vojny domu vlakem, ze usnul a najednou zjistil, ze je v kupe zamcenej, zamknul si ho tam pruvodci, pak prisel a zacal ho osahavat. rikal,ze nikdy ho jeste nechytil takovej vztek a odpor a normalne toho pruvodciho zmlatil, nechal ho tam a z vlaku hned vystoupil

  superkarma: 0 27.10.2004, 10:21:33
 29. avatar
  [50] medved [*]

  jezdila jsem vlakem leta letouci a v zivote se mi nic spatnyho nestalo a to jsem neprijimala zadna specialni opatreni ...jak to tu tak ctu, tak jsem mela asi hrozne stesti...nebo jsem takova sereda, ze o me nebrknul ani zadnej uchyl

  superkarma: 0 27.10.2004, 10:11:40
 30. avatar
  [49] alko [*]

  ...venku chladno...

  superkarma: 0 27.10.2004, 09:54:43

Profil uživatele




Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme