Bulvár

Zvítězí předsudky nad láskou?


Do kin přichází film Pýcha a předsudek, jehož premiéra je v Čechách právě dnes 26. ledna.

Příběh z konce osmnáctého století je v mnohém podobný tomu dnešnímu. Láska, která je občas slepá a chvíli jí trvá, než pochopí, komu se může odevzdat. Předsudky, které lidé mají a často posuzují člověka na první pohled jen podle „exteriéru“, aniž by o něm věděli cokoli.

 

Vždyť jaký je rozdíl v pohledu na Elizabeth a její čtyři sestry a na dívky dnes? Téměř žádný. Stále je vše stejné. Pokud se setkáte s mužem, jehož majetek je o něco vyšší než ten váš, začnou problémy. Ne, já vím, vy je nemáte. Ani ten, koho jste si vybrala. Ale všichni okolo.

 

Jane Austen, podle jejíž knihy byl film natočen, kritizovala společnost za její předsudky a neměla ani tušení, jak moc její slova budou pravdivá i ve 21. století. Není to tak přísné jako dřív. Maminky už tak často neusilují o to, aby se jejich dcera za každou cenu vdala, aby mohla být do budoucna zabezpečena. Už to pro ni neznamená tak velkou úlevu, a hlavně o jednoho strávníka v domě méně. Ale přesto je ráda, když si dcera vybere toho pravého a snad posledního muže, se kterým bude šťastná.

 

Tatínek už nemusí mít poslední slovo v tom, koho si jeho ještě před pár lety malá holčička vezme. Často se ani zásnuby nekonají a vše je tak trochu méně formální. Ale stále se vyskytují majetkové problémy. Předmanželská smlouva možná dává manželskému svazku určitý řád, ale vnáší do něj také o něco více rozumu, než by bylo potřeba. Pýcha a předsudek se s tímto „rozumem“ snaží poprat předem.

 

Keiře Knightley role Elizabeth vysloveně sluší. S lehkostí sobě vlastní svádí velmi bohatého pana Darcyho (Matthew Macfayden). Ten, který o ni zprvu neměl sebemenší zájem, dostává během děje co proto.

Elizabeth je citlivá duše, ale zároveň si umí zachovat svoji čest. Za ty, které má ráda, se umí bít. Ty, které nenávidí, dokáže ignorovat či je uzemnit jen malou poznámkou. Keira Knightley ztvárnila již mnoho rolí, ale Pýcha a předsudek jí dala možnost vyniknout. Ukázala, kolik je v ní ukryto hereckého talentu v jejích jednadvaceti letech.

 

Maminku Elizabeth si ve filmu zahrála Brenda Blethyn (např. Tajnosti a lži, Teče tudy řeka). Je to roztomilá dáma, která má svůj styl, a hlavně záměr. Provdat všech svých pět dcer. A tak jako čertík vyskočí z krabičky vždy, když se kolem jen mihne někdo, kdo by připadal k úvahu. Přichází ke svému muži, panu Bennetovi (Donald Sutherland) a „hustí“ mu do hlavy, co všechno je nutné udělat. On se na ni vždy jen mile podívá a něco poznamená. Upovídanost se tak zde střetává s rozvahou a dochází k velice vtipným dialogům.   

 

Možná budete mít pocit, že jde jen o romantickou pohádku obsazenou známými herci. Některé scény trochu na začátku naznačují částečnou podobnost s Popelkou. Ale nemusíte mít obavy. Skutečnost bývá přece jen jiná než pohádkový příběh. Lidé často jednají s předsudky a chvíli jim trvá, než si svůj život udělají lehčí.

 

Chcete se zasnít? Chcete se zasmát? Chcete uvěřit tomu, že i když vy v kapse máte peněz málo a váš partner celé jmění, že je šance bojovat? A přitom nechcete být naivní? Zajděte na Pýchu a předsudek.Odkazy na další materiály (od společnosti Bontonfilm)

O hercích


O režisérovi


Pýcha a předsudek

 (Pride and Prejudice)

 

Scénář:             Deborah Moggach (podle románu Jane Austen)

Režie:               Joe Wright

Kamera:            Roman Osin

Hudba:              Dario Marianelli

Hrají:                 Keira Knightley (Elizabeth Bennet), Brenda Blethyn (paní Bennet), Donald Sutherland (pan Bennet), Judi Dench (Lady Catherine de Bourg), Matthew Macfadyen (pan Darcy)

   
26.01.2006 - Kultura - autor: Iveta Šafránková

Komentáře:

 1. avatar
  [15] lucis [*]

  KaKa: To teda fakt výborná. Když se snažila v Londýně v Camden Town prodat ten svůj výpěstek

  superkarma: 0 26.01.2006, 13:13:32
 2. avatar
  [13] olafka [*]

  Amélie: Rybulka: Však se moc těším

  superkarma: 0 26.01.2006, 12:40:23
 3. avatar
  [12] Amélie [*]

  olafka:Mně se totiž nikdy nelíbili hezouni , ten herec asi fakt není žádný idol a krasavec, ale má obrovské charisma. A zapšklý je tedy dokonale, však uvidíš .

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:50:55
 4. avatar
  [10] Rybulka [*]

  olafka: Není to moje, ale spýtam sa:o)
  BTW Darcyho si atraktivně představuju, Colin je dokonalej! Třeba ve Valmontovi se mi zdaleka tak nelíbil!
  Amélie: Vždyť říkám, půjdu na to a názor si utvořím. Možná nakonec zvítězí film na předsudkem!:o)))

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:37:11
 5. avatar
  [9] olafka [*]

  Rybulka: já chci taky video, půjčíš mi to, já si to zkopíruju, sím, sím
  Amélie: Já četla knihu (asi 1000x )a pana Darcyho jsem si nikdy nepředstavovala jako může atraktivního na první pohled, spíš jako poněkud zapšklýho "starýho" mládence. A od recenze k filmu neočekávám převyprávění obsahu, spíš vtipné glosování. Ale proti gustu žádný dišputát, každá máme jiný pohled. Určitě se půjdu podívat, ta kniha je jedna z mých nejnejnejzamilovanějších

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:33:23
 6. avatar
  [8] Amélie [*]

  Měla jsem možnost vidět tuto novou verzi a je naprosto dokonalá . Pan Darcy je přesný a velmi atraktivní, tak ho předem nepodceňujte .Ale nejlepší byl Donald Sutherland.Jeho sarkasmus je primo nakažlivy.Mne se to prostě velmi líbilo.A článek též .

  superkarma: 0 26.01.2006, 11:25:42
 7. avatar
  [7] Rybulka [*]

  olafka: Tys to taky viděla? Máme to s kámoškou v originále na videu a za ta léta jsme u toho strávily již nejeden víkend:o) Aspoň procvičujeme angličtinu:o))

  superkarma: 0 26.01.2006, 10:44:11
 8. avatar
  [6] olafka [*]

  Rybulka: Článek mi připadá hroznej a Colina Firtha jako pana Darcyho nikdo nenahradí
  sarume: Donald sutherland a Judy Dench ti nepřipadají dost známí

  superkarma: 0 26.01.2006, 10:38:22
 9. avatar
  [5] Rybulka [*]

  lucis: Viď? Colin byl v tomhle nepřekonatelnej!

  superkarma: 0 26.01.2006, 10:29:49
 10. avatar
  [4] lucis [*]

  sarume: No, Keira Knightley mě přijde známá dost. A mám ji ráda. Nelíbí se mi ten její darcyovský protějšek

  superkarma: 0 26.01.2006, 10:08:39
 11. avatar
  [3] Rybulka [*]

  lucis: Jo, ten fim je super! Právě proto mám moc velkej strach jít na tenhle novej. Už i ten článek mi připadá hroznej, spíš mě odpuzuje. Ale půjdu na to, abyhc si udělala obrázek. Třeba jim křivdim.
  sarume: V tv to nedávali, tedy aspoň ne na normálních kanálech. A co se týče těch herců, já je vcelku znám:o)

  superkarma: 0 26.01.2006, 09:45:14
 12. avatar
  [1] lucis [*]

  Kéž by tak v televizi dali dvoudílný televizní film BBC Pýcha a předsudek s Colinem Firthem jako panem Darcym. Viděla jsem to jednou v Anglii na videu a bylo to . Tenhle nový představitel Darcyho mi jako chlap nic neříká, bobužel

  superkarma: 0 26.01.2006, 07:44:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme