Rodina

Zuzka prosí čtenářky o radu: Mám koupit miminku monitor dechu?

Před zajímavým problémem stojí těhotná Zuzka, jejíž pravidelný týdeníček v našem magazínu čtete. Uvažuje o pořízení monitoru dechu a ptá se vás, čtenářek, na radu a zkušenosti s tímto zařízením...

zuzkaTriple test a velké vyklízení - to všechno se událo v dalším týdnu těhotenství jedné z našich budoucích maminek Zuzky. A řeší také jeden velký problém - zda pořídit miminku monitor dechu.


Další týden je za námi. Uff. A že byl opravdu hektický. Absolvovala jsem odběr krve na triple test, tak pevně věřím, že dopadne dobře. V čekárně jsem u lékaře našla leták nabízející možnost zapůjčení monitoru dechu. Je to jen pár dní, co jsem začala uvažovat, jestli si ho máme pořizovat, nebo ne. Tak budu muset projet internet a zjistit, v jakých částkách se monitory dechu pohybují a srovnat cenu zakoupeného s celkovou cenou za půjčení. Nechceme být přehnaně úzkostliví, ale kdyby se nedejbože něco stalo, tak bychom si pak vyčítali, že jsme tohle podcenili. Dneska bych se tedy opět chtěla obrátit na čtenářky ženy-in, co si ony myslí o monitorech dechu, jaké s nimi mají zkušenosti, jestli je pořizovat nebo to považují za zbytečné, zkrátka k čemu se přiklánějí?

Na doporučení lékaře jsem se objednávala s předstihem na ultrazvuk ve druhém trimestru. Ráda bych na něj do Kladna, ale bylo nám určeno vypravit se znovu na specializovanou kliniku Gennet. Tam se tedy vypravíme 11. září. Už abychom tam byli a na vlastní oči viděli pokroky toho našeho mrňouse. Když jsem se tam objednala, tak mne pak napadlo, že by to mohlo zajímat i Honzu - vidět prvně byť přes monitor malého (či malou) Reachera. Kromě toho, možná se tam dozvíme, i co to bude, tak jsem chtěla, abychom se to dozvěděli společně. Nejdříve jsem si ověřila, jestli u toho ultrazvukového vyšetření je možné mít doprovod, a pak jsem to nabídla Honzovi. Okamžitě souhlasil, takže zhruba v polovině září vám sem třeba napíše, jaké to pro něj bylo.

Dnešní příspěvek jsem začala tím, že to byl hektický týden. Bylo to tím, že jsme museli narychlo kompletně vyklidit byt po Honzovi, což zahrnovalo nejen zbytek osobních věcí, knížek, kuchyně a všeho možného, ale i nábytek, koberce, kytky, zkrátka všechno. Takže dva problémy - jak to vyklidit, když já zrovna v tomhle moc pomáhat už nemůžu, a pak kam s tím. Při vyklízení obsahu skříní jsem se snažila ještě asistovat, ale zbytek už byl na Honzovi. Vyhodila se toho spousta, našla se hromada „cenných“ věcí, viz foto, něco se rozdalo, něco zkoušíme prodat přes Aukro. Už aby tahle blesková akce byla úspěšně za námi.

honza

Taky mám nové plavky. Objednala jsem si přes internet těhotenské plavky od Litexu a dorazily právě včas. Příští týden se totiž chystáme na menší dovolenou, tak třeba bude příležitost je někde vyzkoušet. V dalším příspěvku vám napíšu, kam jsme vyrazili. Teď nemůžu, protože Honza to taky neví. Má to slíbený jako výlet do neznáma. :-)

Zuzka


Zuzko, zní to dobrodružně, jsem zvědavý. A také jsem zvědavý, jaké mají čtenářky zkušenosti s monitorem dechu - takže sem s nimi!

Čtěte Zuzčin blog

   
22.08.2012 - Těhotné - blog - autor: Jakub D. Kočí

Další příspěvky

Komentáře:

 1. avatar
  [68] aha [*]

  Zuzko, rozhodnutí, zda koupit či nekoupit bude samozřejmě jenom na vás... a takových rozhodnutí ještě bude... třeba očkování, to je podobné. Dnes je obrovská medializace všeho a člověk má pak pocit, že když si nekoupí to či ono, tak pro své dítě nedělá maximum a časem si to může vyčítat.

  Já jsem monitor dechu neměla. Zkrátka jsem věřila, že když se mi narodí zdravé dítě, my oba jsme zdraví, tak se nic nestane. Je pravda, že u prvního dítka jsem se v noci budila a sledovala malýho, jestli dýchá..., ale nikdy se nic nestalo.

  superkarma: 0 25.08.2012, 22:36:29
 2. avatar
  [67] blesksoft [*]

  syn již v porodnici měl 2 hodiny po porodu tachypnoii takže volba byla jasná ihned koupit monitor u další dcerky 2 spustil alarm a naštěstí stačilo jen jakoby probudit aby se nadechla a všechno bylo OK kdyby nebyl monitor nevím nevím

  superkarma: 0 24.08.2012, 17:12:34
 3. [66] permonicek [*]

  Ahoj Zuzko, už jsem psala úplně na začátku. Na základě příspěvků chci ještě něco dodat. Moje holčička se narodila 36+6, takže v podstatě donošená, apgar skóre 10-10-10, plíce naprosto v pořádku. Když jsem jí začala křísit na základě řvoucího monitoru, tak vypadala jako normální spící miminko, jen měla apnoe - nedýchala. Mám její postýlku těsně vedle své, a bez monitoru bych to zaspala a ona tady už s největší pravděpodobností nebyla. U každé maminky se vytvoří mateřské instinkty, takže reaguješ i ve spánku na její kníkání, pláč, pohyby atd. Když přestane ve spánku miminko dýchat a vy spíte nebo v té místnosti nejste, tak to prostě nezaregistrujete. Museli byste mimi třeba v tu chvíli kontrolovat.

  Sestřenka před 11 lety možnost koupě monitoru neměla (nebyly) a málem o svojí holčičku přišla. Zcela náhodou mimi kontroloval její manžel a zjistil že nedýchá. Já díky monitoru reagovala rychle a tak stačilo s ní trochu třást a plácat po zádíčkách, ale oni prováděli klasickou resistutaci miminka po telefonu dle rad záchranky, která byla na cestě k nim. Sestřenice říkala, že díky tomu 3 roky nespala a že jí mrzí, že za ní monitory nebyly. Cca před 18 lety, když jsem byla na střední, náš profesor takové štěstí neměl a jeho miminko umřelo. Obě děti byly donošené, zdravé, a přesto se to stalo.

  Píšu to proto, že spousta věcí na mimi potřeba kupovat opravdu není nutné, ale monitor Vám umožní klidné spaní a možná zrovna Vaše mimi by mohl zachránit. Je to věc volby každého. Kvalitní a spolehlivý je od fy Jablotron Nanny a od Angel care (tu má sestra a setřenka a chválí si také). Princip je, že desku dáte na rošt pod matraci, pokud 15-20s není zaregistrovaný pohyb, začne nejdřív pípat a pak se ozve ten ječák. Už ten křik dokáže většinou znova mimi probudit a donutit k nádechu. Je to opravdu citlivé. Zkoušela jsem se jen lehounce prstem dotknout matrace a už to zaregistroval. Použitý kupovat jen od osvědčeného zdroje, kde víte že s ním bylo správně zacházeno.

  superkarma: 0 22.08.2012, 23:58:07
 4. avatar
  [65] fialinka [*]

  ano, prostě budeš ve větším klidu...

  superkarma: 0 22.08.2012, 22:24:16
 5. avatar
  [64] arminka [*]

  Sml80 tak to nevím,dřív jsme takové vymoženosti neměli, divím se, že ty naše děti přežili

  superkarma: 0 22.08.2012, 22:12:55
 6. avatar
  [63] Kytinkak [*]

  za mě nic takového nebylo, ale dnes je to určitě výborná věc

  superkarma: 0 22.08.2012, 21:51:32
 7. avatar
  [62] ondrasek74 [*]

  Dneska ty monitory nejsou zase až tak drahé a já osobně bych do tohoto určitě investovala. Je to aspoň nějaká jistota a větší pocit klidu.

  superkarma: 0 22.08.2012, 20:36:03
 8. avatar
  [61] gaba23 [*]

  já měla monitor dechu u obou dětí. Kdybych měla třetí neváhám a kupuji znovu. Sml22Sml67

  superkarma: 0 22.08.2012, 20:34:43

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [60] black.bird.third [*]

  ToraToraTora — #29 Syn měl Apgar skóre 10-10-10 - a přitom byl rudofialový (trošku přidušený pupečníkem). Ale jinak úplně v pohodě.

  superkarma: 0 22.08.2012, 18:41:36
 2. avatar
  [59] Bugy [*]

  Určitě, neváhejSml22

  superkarma: 0 22.08.2012, 17:31:07
 3. [58] olinka55555 [*]

  Rodila jsem v roce 1980, o ničem takovém jsem tenkrát neslyšela, kdyby ano, pořídila bych ho.Pamatuji, jak jsem syna neustále kontrolovala, jestli dýchá.

  Takže jednoznačně ano.

  Však tady holky píšou, jak jim to upozornění zachránilo mimčo.

  Nevím, kolik to stojí, ale pokud to může pomoci, tak bych opravdu neváhala - a tak si myslím, že maminka je pak víc v klidu a beze stresu, což se v konečném důsledku projeví i na miminu.

  superkarma: 0 22.08.2012, 17:29:14
 4. [57] step1 [*]

  Já bych řekla, že ano. Jestli půjčený nebo koupený, to záleží na investici. Ale když je to možné, monitor bych určitě měla. Dříve to nebylo.

  superkarma: 0 22.08.2012, 16:40:33
 5. avatar
  [56] Qwendolka [*]

  Ano Sml22

  superkarma: 0 22.08.2012, 15:04:13
 6. [55] Verušenka [*]

  My jsme si monitor půjčili přímo v porodnici za 900kč na půl roku. Bylo to super. Opravdu to zelené světýlko uklidňuje a v klidu jsem v noci mohla spát. I přes den jsem ho používala. Bez něj si to neumím představit. Teď máme 2měsíčního chlapečka a monitor používám několikrát dennně. U prvního syna jsme ho taky dost často používali. Takže opravdu doporučuji. Sml24

  superkarma: 0 22.08.2012, 14:57:22
 7. avatar
  [54] ekleinovka [*]

  Já bych monitor dechu určitě zakoupila,nemusí být nový,ale hlavně funkční....ten bych upřednostnila před jinými věcmi

  superkarma: 0 22.08.2012, 14:48:47
 8. avatar
  [53] Kayty [*]

  Já jsem s monitorem nejprve váhala. Jelikož je dcera chvíli po Vánocích, tak jsme téměř všechny "hodnotnější" dárky rozdělili po příbuzných, ať nekupují kraviny. Pak mi moje máma nabídla, jestli nechci rovnou chůvičku s monitorem v jednom. Když byla ochotná tu částku za nový AngelCare zaplatit, tak proč ne.

  Musím uznat, že mě blikající zelené světýlko z postýlky uklidňovalo. Za sebe řeknu, že kdyby dítko přestalo ve spánku dýchat, tak mě nevzbudí. Probudilo mě vždy jen kňourání. Dcerka s námi nespí a ani to nevyžaduje. Spala s námi všehovšudy jen 3x (po očkování a při nemoci).

  superkarma: 0 22.08.2012, 14:45:40
 9. avatar
  [52] capkova [*]

  Nevím, teď je tolik věcí které dřív nebývaly - ale asi bych si ho koupila...

  superkarma: 0 22.08.2012, 14:32:58
 10. [51] Klára Křížová [*]

  Kuře — #35 Já si to taky myslím, kd dítě spí a potichu přestane dýchat, není žádný signál, podle kterého by matka poznala,žeje zle, pokud se na něj v tu chvíli přímo nedívá nebo jej nechová. Monitor dechu když zaznamená, že dítě nedýchá, spustí něhěm několika sekund velmi silný alarm, který probudí i sousedy... pamatuji si to, když jsem monitor zapomněla vypnout, jak jsem syna brala v noci rozespalá na krmení. Jakmile jsem ho zvedla pryc, behem chvíle začal alarm ječet.

  Podle článků, které jsem četla stačí dítě zvednout a zatřást ním, aby popadlo dech - taková jednoduchá věc a přesto na to, že se najednou nenadechnou i dnes umírají běhěm chvilky....jasně, zvládly to naše mámy, když taková vymoženost nebyla, ale i kdyby díky tomu neumřelo 10 děí za rok, tak je to myslím dobré.

  superkarma: 0 22.08.2012, 14:21:40
 11. [50] Klára Křížová [*]

  Myslím, že rozhodně ANO! je to jeden z mála skvělých vynálezů, které si mohou maminky dnes koupit, který může dítěti zachránit život. Měla jsem jej pro svého mladšího syna a následně už putoval k několika maminkám. Za mě: Monitor dechu rozhodně ano! Sml22 Raději ušetřit na kočárku než být bez monitoru. Sml67

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:53:54
 12. [49] Bébina [*]

  Já jsem monitor pořídila, z druhé ruky za 1000Kč. Byla jsem totiž v porodnici svědkem, jak se jedno dítě málem udusilo. Bych nevěřila, že miminko může být fialové jak švestka :-(. Ono se vyrábí spousta ptákovin pro děti, za které rodiče utratí majlant. Ale monitor mi jako blbost nepřijde. Nejdřív jsem ho kupovat nechtěla, ale pak jsem si řekla, jestli mi ta tisícovka vážně nestojí za život dítěte.V porodnici mělo monitor každé miminko a sestry říkaly, že do půl roku věku je to vhodné.

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:43:08
 13. avatar
  [48] monkee [*]

  Trefa — #34 Můžu se zeptat staré ženy na věkovou kategorii? Stačí mi počet křížkůSml16

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:34:01
 14. avatar
  [47] RosaGloriaDei [*]

  nugyna — #38 vidíš, a my jsme se zase obešli bez cestovní postýlky, a to si myslím, že jezdíme dost...buď je malá na cestách s námi ve "velké" posteli (doma k nám přelézá jen ráno, nebo když ji něco trápí), případně nám postýlku poskytnou ubytovatelé :-)

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:33:57
 15. [46] dadma [*]

  Za nás když jsme měly děti ,tak něco takového nebylo,ale nyní dcera monitor měla a myslím, že je to dobrá věc.Prostě jste klidnější.Zrovna, tak jsou fajn "chůvičky".

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:20:51
 16. avatar
  [45] nugyna [*]

  Kuře — #44 Sml22

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:14:16
 17. avatar
  [44] Kuře [*]

  nugyna — #43 J8 bych to řekla tak - pokud už zvažuji nad tím si ho pořídit a není to problém (já vím, že je drahý, sama jsem ho měla až z druhé ruky), tak je lepší si ho pořídit, než si pak vyčítat "že já jsme chtěla tehdy šetřit".

  Sama za sebe jsem s podobným argumentem začala používat monitor u syna - "jenom abych si pak nevyčítala". Dneska jsem  ráda, že jsem nebyla líná ho sundat z půdičky.

  1. na komentář reaguje nugyna — #45
  superkarma: 1 22.08.2012, 13:12:22
 18. avatar
  [43] nugyna [*]

  Kuře — #41 nerozumim tomu,a nepidila jsme se po tom nikdy, takze je to mozne..spis velice pravdepodobne, ze mas pravduSml16Sml67.Pro lepsi pocit radeji monitor dechu mit.

  1. na komentář reaguje Kuře — #44
  superkarma: 0 22.08.2012, 13:06:25
 19. avatar
  [42] nugyna [*]

  Kuře — #39 urcite je to dobra vec, ja nad tim tak nejak nepremyslela.Urcite kdyby se neco stalo, tak pak bych si vycitala, ze ten detektor dechu jsem mela a nemela ho zapnuty. Ale ne kazda maminka na to ma. Syn se narodil zdrav, porod probehl v poradku, nekourim..tak nejak jsem mela pocit, ze bude vse v poradku.Ja stejne nespala..pora djsem se budila a kontrolovala.A i dnes se v noci jen tak vzbudim a maly zacne knourat.Prijde mi, ze jsme propojeny.Oba se vzdy stejne vzbudime.

  superkarma: 0 22.08.2012, 13:03:53
 20. avatar
  [41] Kuře [*]

  nugyna — #40 Hmmm, já myslím, že to je jenom jeden z možných faktorů.

  1. na komentář reaguje nugyna — #43
  superkarma: 2 22.08.2012, 13:02:53
 21. avatar
  [40] nugyna [*]

  jo a nevim, co je na tom pravdy...ale syndrom nahleho umrti je pry jenu matek kuracek!Ale nikde jsem se po tom nepidila, tak opravdu nevim.

  1. na komentář reaguje Kuře — #41
  superkarma: 0 22.08.2012, 13:00:01
 22. avatar
  [39] Kuře [*]

  nugyna — #38 Může to pomoct v tom, že včas zasáhneš. Ono opravdu velmi často stačí mimčo zvednout, nebo s ním pohnout. V každém případě má to mimčo v případě problému větší šanci.

  Sama na sobě jsme viděla, že moje přesvědčení o tom, že když spí mimi vedle mě stačí, šlo do háje v okamžiku, kdy jsem měla zánět prsu a vysoké horečky. Prostě jsem usla jak špalek...

  1. na komentář reaguje nugyna — #42
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:59:45
 23. avatar
  [38] nugyna [*]

  Ahoj Zuzko,Ja osobne bych ho nekupovala,ale dostala jsem chuvicky s detektorem dechu novy od meho bratrance.Popravde jsem ho ani jednou nepouzila.Chuvicky jsou dobra vec,ale ten detektor dechu???Ja nevim. Me asi stacil jen pocit, ze ho mam. Prcek uz od malicka spinkal na brisku a ze zacatku spinkal vedle nas..pozdeji uz si vynucoval spat sam. Rekla bych, ze je to na kazdych rodicich, jak to chteji oni.Pokud ten monitor moc chces, kup si ho.Mame postylku, kde jsme sundali zadni kolecka a postylka byla smerem dolu...tak pri ryme se lepe malemu spalo.Ma sestra ted ceka miminko a ten monitor chce, tak ji ho dam.Uvidime, zda ho opravdu bude pouzivat.Urcite co je vyborna vec, je odsavacka rymy pres vysavac.To je opravdu vyborna vec, chuvicky take-hlavne kdyz hodne cestujes a cestocni postylka.Ten monitor je takovy prepych jen.Pokud miminko prestane dychat..sice Ti detektor dechu oznamuje, ze nedycha,ale nevim, zda by to pomohlo.

  1. na komentář reaguje Kuře — #39
  2. na komentář reaguje RosaGloriaDei — #47
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:56:13
 24. [37] Bi [*]

  Za mě určitě ano. My ho kupovali až pro druhé dítko a nikdy se nic nepřihodilo, ale člověk mohl v klidu alespoň chvíli spát. Jinak my ho kupovali asi půl roku starý a pak ho zase v podstatě za stejnou cenu prodali. Takže kvůli penězům bych to určitě neřešila

  superkarma: 0 22.08.2012, 12:51:37
 25. [36] kazet [*]

  Monitor dechu jsme neměli, protože jsem za něj fungovala já. Měla jsem postýlku těsně u postele a jakmile malý dýchal slaběji, okamžitě jsem se budila. Nějak automaticky fungovalo podvědomí.

  superkarma: 0 22.08.2012, 12:41:12
 26. avatar
  [35] Kuře [*]

  Dante Alighieri — #33 Já jsem měla štěstí, jak jsem malého prudce zvedla a otočila na bříško, tak zalapal po dechu. Byl sice "modrej", ale rozdýchal se. I tak jsme volali záchranku, pobyli si v nemocnici... Příčina neznámá.

  Paradoxní je, že monitor byl kupovanej už pro dcerku se srdeční vadou a u synka jsme ho původně vůbec nechtěla dávat.

  1. na komentář reaguje Klára Křížová — #51
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:33:40
 27. [34] Trefa [*]

  Trefa:ja jako stera zena,vubec nevim o co se jedna.mi jsme nic takoveho nemeli.

  1. na komentář reaguje monkee — #48
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:26:53
 28. avatar
  [33] Dante Alighieri [*]

  Kuře — #9 Co jsi tenkrát dělala? Sml6

  1. na komentář reaguje Kuře — #35
  superkarma: 0 22.08.2012, 12:26:13
 29. avatar
  [32] Kuře [*]

  Markýza — #18 Markýzo, já jsem měl apostýlku těsně přiraženou k posteli a přesto mi syn přestal dýchat a já spala...

  superkarma: 0 22.08.2012, 12:14:32
 30. [31] macamala [*]

  Kámoška je dětská sestra. Když ségra před rokem čekala malého, řešila to. Tehdy kámoška řekla jednoznačně, aby si monitor sehnala. Sehnala ho přes nadaci, kdy zaplatila pár stovek a na půl roku měla doma "podložku". Už při návštěvě v porodnici jsem si vytáhla malého a nevypla monitoring. Přístroj začal neuvěřitelně pískat. Ta známá mi říkala, že ví o lidech, jimž tohle zachránilo dítě. Takže jednoznačně ano.

  superkarma: 0 22.08.2012, 11:42:21

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme