Styl

Zuzana Kvapilová: Jak se dělá make-up v Kataru?

Najít v arabské zemi práci v jejím oboru bylo nemožné, tak se Zuzana Kvapilová začala věnovat make-upu. Po kurzu Make-Up Institute Prague otevřela letos v září v Kataru svůj vlastní beauty salon.

Zuzana Kvapilová vždycky ráda cestovala a doma v Česku se nikdy příliš nezdržela. Takže když její manžel dostal nabídku na práci v Saudské Arábii, dlouho neváhala a svého muže pobízela, aby to společně zkusili. Vystudovaná inženýrka a odbornice na sítě pochopitelně odcestovala s ním, nejprve do Saudské Arábie a později do Kataru.

líčení

„Když jsem po porodu dcery uvažovala, že se vrátím ke své profesi, objevila jsem, jak velké jsou předsudky vůči ženám a pochopila, že to zřejmě nebude možné. Ženy jsou většinou v domácnosti a chtějí-li pracovat, bere se to pouze jako přivýdělek, dostávají tím pádem méně kvalifikovanou práci a za ni samozřejmě i velmi nízkou mzdu, což jsem odmítla. Navíc najít uplatnění v mém původním oboru prostě nebylo možné,“ vzpomíná. Kdykoliv doma diskutovali na téma, kterým směrem by se Zuzana mohla ubírat dál, manžel ji podporoval, aby dělala, co ji baví. Tak se dostala k make-upu. Protože vzdělání v téhle oblasti jí ale chybělo, nějakou dobu té myšlence nevěnovala pozornost.

Katar

„Pak jsem odjela na dovolenou do Čech a shodou okolností jsme po telefonu s manželem zase mluvili o práci a možných vzdělávacích kurzech, když mi vnuknul myšlenku, abych se zkusila po nějakých podívat doma v České republice. Byl čtvrtek, když jsem objevila Make Up Institut a volala ředitelce Markétě. V pátek už jsem byla na první lekci,“ svěřuje se Zuzana, která si nakonec dovolenou doma trochu prodloužila a kromě týdenního rekvalifikačního kurzu absolvovala i pětitýdenní Master PRO A – Z.

Začátky v Kataru

líčení soutěž

V Make-Up Institute si Zuzana oblíbila hlavně lekce kreativního make-upu pod vedením Filipa Nováka. „Muži se obecně podle mě k make-upu staví víc konstruktivně, kreativně, mám ráda jejich přístup. A Filip mě naučil se kreativity nebát,“ vypráví. Jak moc jí jeho přístup pomohl, měla Zuzana ale naplno poznat až po návratu do Kataru, kde se vrhla na líčení v privátní sféře: rodinné sešlosti, svatby, večírky, a tak podobně.

Ale pěkně od začátku. Ačkoliv po skončení kurzu založila internetové stránky i profily na sociálních sítích, v Kataru se tato forma propagace ukázala jako zbytečná ztráta času. V této arabské zemi se totiž všechno točí kolem osobních kontaktů a doporučení, takže věci jako e-mail nebo telefon existují spíš na doladění drobností, rozhodně se prostřednictvím nich nedá dělat byznys a očekávat výsledky. Zuzana začala prací v česko-slovenské komunitě, jejíž mužská část jí pomohla získat přístup i do světa Arabů a především arabských žen. „Arabské ženy jsou ochotné utratit za líčení, a vůbec krásu, velké peníze. Ale dávají je pouze lidem, k nimž mají stoprocentní důvěru. Tu není jednoduché získat, protože zavedení vizážisté si své teritorium pečlivě hlídají, takže třeba dostat se do televize k líčení hvězd je spíš otázka štěstí. Na druhou stranu zase stačí narazit na jednoho dobrého člověka, kterému se budete líbit, a můžete mít o práci postaráno na zbytek života,“ říká. 

Jak je těžké přizpůsobit se?

líčení

Zdroj fotek: Make-Up Institute Prague, ukázky líčení Zuzany Kvapilové

Ačkoliv navazování kontaktů a čekání na doporučení vyžaduje velkou dávku trpělivosti, to nejsložitější pro začínající vizážistku je v Kataru podle Zuzany přizpůsobení se požadavkům klientů, které jsou naprosto odlišné od těch, co známe z domova nebo jiných západních zemí. „Zatímco západní ženy jsou zvyklé přirozeně zdůraznit rysy a líčením vytáhnout krásu obličeje, make-up arabských žen je těžký, výrazný, hrající všemi barvami. Nanáším minimálně čtyři pět vrstev podkladu, tvořím půlcentimetrové linky kolem očí, používám růžové, fialové, žluté stíny a hlavně třpytky, to všechno za neustálého dozoru zbylých členek rodiny, které všechny mají potřebu se k mé práci nějak vyjádřit. Co by v Evropě trvalo hodinu, trvá v Kataru dvě,“ vypráví Zuzana. Přestože se snaží svým klientkám maximálně přizpůsobit, párkrát už jejich požadavky odmítla. „Mám výhodu, že mám zázemí ve svém manželovi, takže nenesu na zádech břemeno, kdy musím vydělávat peníze, abychom se uživili. To mi dává svobodu práci odmítnout, když mě nutí třeba z  krásné ženy udělat travestitu. Některé klientky se ke mně z tohoto důvodu možná nevrátí, ale nedělám si z toho těžkou hlavu, jiné zase přijdou,“ říká Zuzana, která letos na podzim otevřela v Kataru svůj beauty salon.

logo pragueJedna z nejuznávanějších škol v tomto oboru je Make-Up Institute Prague. Lektory této instituce jsou uznávaní top čeští make-up artisté, které své mnohaleté zkušenosti ze všech směrů beauty a fashion světa předávají dále. Institut se zaměřuje na nejnovější techniky a moderní makeup know how a důraz je kladen zejména na klientský servis.

 

   
16.11.2016 - Krása - autor: Make-up Institute Prague

Komentáře:

 1. [13] verujarova [*]

  koralek59 — #11 V článku je ze se paní vrhla na líčení v privátní sféře což jsou svatby, večírky, společenský akce, party, rodinný sešlosti. Nevím jestli je to tak i v Kataru ale nedávno jsem měla na přednášce angličtiny studentku z Íránu z jednoho projektu a ta vysvětlovala že zahaleny chodí jen na ulici..sama měla šátek jen přes vlasy. Na tehle všech společenských akcích, kurzech a tak nemají žádný šátek ať tam jsou muži nebo ženy. Tak myslím že líčení vidět půjde Sml16

  superkarma: 0 16.11.2016, 15:42:09
 2. avatar
  [12] Suzanne [*]

  Davidek — #1 Katar není chyba.

  A make up je zatím neustálený hybrid s možností skloňování. Já jen že jsem to řešila do jednoho textu s ÚJC - lze to použít v téhle formě Sml22

  superkarma: 0 16.11.2016, 15:01:34
 3. avatar
  [11] koralek59 [*]

  Sml80 Nevím co si mám myslet. Na jednu stránku je to sice hezké a zajímavé líčení, i když poněkud výstřední, na druhou stranu moc nechápu, na co se tam líčí, když stejně není, asi nic vidět ..... Sml80Sml30

  1. na komentář reaguje verujarova — #13
  superkarma: 0 16.11.2016, 13:23:18
 4. avatar
  [10] Majoranka1997 [*]

  Článek se mi líbí, je to zajímavé, pro nás neznámé téma Sml67

  Gloria — #8Chování na veřejnosti by také stálo za článek. Já třeba o jejich světě, chování na veřejnosti apod. nevím skoro nic.

  superkarma: 0 16.11.2016, 13:18:43
 5. [9] Misička [*]

  Článek je to moc zajímavýSml67

  superkarma: 0 16.11.2016, 11:53:40
 6. avatar
  [8] Gloria [*]

  amphora — #6 Myslim si ze chapu proc se arabske zeny hodne lici, hlavne oci! Ve Vidni jich vzdy vidim hodne a kazda ma uzasne namalovane oci, to je vse co svetu ukazi, tedy mimo sperku, krasnych bot a Gucci kabelek, zahalene jsou od hlavy az k pate! Je usmevne je pozorovat pri jidle kdy pri kazdem soustu zvednou rouskuSml30, no je to jiny svet!

  1. na komentář reaguje Majoranka1997 — #10
  superkarma: 0 16.11.2016, 11:05:59
 7. avatar
  [7] vladka321 [*]

  Hodně zajímavý článek... Ráda si přečtu o zvycích v jiných zemích a o líčení tu toho moc není. Toto se mi moc líbí Sml67

  superkarma: 0 16.11.2016, 10:26:16
 8. avatar
  [6] amphora [*]

  Sml15 nějak nechápu účel líčení pod burku nebo nikáb...Sml23 stejně není nic vidět.Sml22

  1. na komentář reaguje Gloria — #8
  superkarma: 0 16.11.2016, 09:56:43
 9. [5] bobani [*]

  divné , ale paní má mé uznání

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:36:53
 10. avatar
  [4] RenataMor [*]

  Sml80

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:30:12
 11. avatar
  [3] Myškomedvídek [*]

  Sml67

  superkarma: 0 16.11.2016, 09:22:05
 12. [2] Andreadornova [*]

  Moc se mi to nelíbí Sml68

  superkarma: 0 16.11.2016, 07:42:18
 13. avatar
  [1] Davidek [*]

  Název článku - make-upu ?? pěkná blbina .. upu upu Sml52

  Katar je asi Qatar .. to se hned tak nevidí dvě chyby v

  nadpisu Sml80

  1. na komentář reaguje Suzanne — #12
  superkarma: 1 16.11.2016, 00:36:54

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme