Vůně bylin, kterou na půdě sušil tatínek naší čtenářky s nickem bleblemcy. Jako dítě bylinky zrovna nemusela, ale jak šel čas, našla si i ona k nim cestu

Dobrý den, bylinky mě zásluhou mého tatínka provázejí už od raného dětství a kdoví, jestli je neládoval do mojí maminky ještě, když jsem si vesele plavala v bříšku. Ve školních letech jsem pak před ním prchala s rozbitým kolenem kolem celého dvorku, než se mu podařilo mě chytit a přiložit mi za strašlivého jekotu (tedy ječela jsem já) na odřeninu list údajně hojivého Krtičníku.

Pak přišly všechny možné pokusy, kdy vařil čaje a smrduté masti nejrůznějšího druhu a pochybného účinku. Nejhezčí vzpomínky mám na vůni sušených bylinek, když se u nás doma vylezlo na půdu, kde tatínek svoje milé voňavé poklady sušil. To se nedá zapomenout zůstane to v nose až do konce života...

Tak jsem se časem s bylinkami sžila a dnes, když už jsem se vymanila z područí „dědka bylinkáře“ jak mu někdy schválně říkám už bylinky sama vyhledávám. Lipový květ už s námi sbíral letos i náš tříletý Rarášek. Pořád se ptal: „na co to bude mami“ a teď je nastydlý a pije lipový čaj a už ví :-)

Nesmím letos zapomenout na šípky po prvním přemrznutí, už se na ně chystám. Na jaře bude hned první na sběr Podběl a pak.... Už jich tolik nesbírám, nějak se mi čas rozběhl mílovými kroky a tak tenhle koníček, co mi předal tatíček :-) čím dál víc zanedbávám.

Škoda jen, že pěstovat doma žádné bylinky nemůžu ani za oknem. To se u nás v paneláku nesmí a tak nutím rodinu běhat na louku.

Dřív jsem si u domu zasadila Meduňku a Mátu. Je to vlastně plevel co se o něj nemusíte starat. Někomu to vadilo a tak jednoho dne záhadně zmizela.

Mojí nej bylinou je, ale kupodivu Levandule. Miluji její magickou vůni a báječně se mi na ní spí. Nic mi tak nezklidní nervy jako právě vůně Levandule a je jedno jestli je ve formě koupele, mýdla a nebo sušená v polštáři či v jakékoliv jiné podobě. Je to zkrátka moje oblíbenkyně a navždycky zůstane.

Někdy mi i díky tomu manžel zpívá tu známou: „ty jsi má levandulová, celá celičká levandulová.......“
Přeji všem krásný bylinkami vonící den

Bleblemcy

Milá Bleblemcy, proč se u vás v paneláku nesmí pěstovat bylinky za oknem

Text nebyl redakčně upraven

Reklama