Novinky

Zůstane to v nose až do konce života

Vůně bylin, kterou na půdě sušil tatínek naší čtenářky s nickem bleblemcy. Jako dítě bylinky zrovna nemusela, ale jak šel čas, našla si i ona k nim cestu

Dobrý den, bylinky mě zásluhou mého tatínka provázejí už od raného dětství a kdoví, jestli je neládoval do mojí maminky ještě, když jsem si vesele plavala v bříšku. Ve školních letech jsem pak před ním prchala s rozbitým kolenem kolem celého dvorku, než se mu podařilo mě chytit a přiložit mi za strašlivého jekotu (tedy ječela jsem já) na odřeninu list údajně hojivého Krtičníku.

Pak přišly všechny možné pokusy, kdy vařil čaje a smrduté masti nejrůznějšího druhu a pochybného účinku. Nejhezčí vzpomínky mám na vůni sušených bylinek, když se u nás doma vylezlo na půdu, kde tatínek svoje milé voňavé poklady sušil. To se nedá zapomenout zůstane to v nose až do konce života...

Tak jsem se časem s bylinkami sžila a dnes, když už jsem se vymanila z područí „dědka bylinkáře“ jak mu někdy schválně říkám už bylinky sama vyhledávám. Lipový květ už s námi sbíral letos i náš tříletý Rarášek. Pořád se ptal: „na co to bude mami“ a teď je nastydlý a pije lipový čaj a už ví :-)

Nesmím letos zapomenout na šípky po prvním přemrznutí, už se na ně chystám. Na jaře bude hned první na sběr Podběl a pak.... Už jich tolik nesbírám, nějak se mi čas rozběhl mílovými kroky a tak tenhle koníček, co mi předal tatíček :-) čím dál víc zanedbávám.

Škoda jen, že pěstovat doma žádné bylinky nemůžu ani za oknem. To se u nás v paneláku nesmí a tak nutím rodinu běhat na louku.

Dřív jsem si u domu zasadila Meduňku a Mátu. Je to vlastně plevel co se o něj nemusíte starat. Někomu to vadilo a tak jednoho dne záhadně zmizela.

Mojí nej bylinou je, ale kupodivu Levandule. Miluji její magickou vůni a báječně se mi na ní spí. Nic mi tak nezklidní nervy jako právě vůně Levandule a je jedno jestli je ve formě koupele, mýdla a nebo sušená v polštáři či v jakékoliv jiné podobě. Je to zkrátka moje oblíbenkyně a navždycky zůstane.

Někdy mi i díky tomu manžel zpívá tu známou: „ty jsi má levandulová, celá celičká levandulová.......“
Přeji všem krásný bylinkami vonící den

Bleblemcy

Milá Bleblemcy, proč se u vás v paneláku nesmí pěstovat bylinky za oknem

Text nebyl redakčně upraven

   
31.10.2013 - Čtenářské příspěvky - autor: Dana Haklová

Komentáře:

 1. avatar
  [3] Odemětobě [*]

  Já mám nezapomenutelnou vůni taky spojenou s tatínkem, který nás brával každou neděli odpoledne na procházku,aby mamka měla od dětí na chvíli klid a mohla si zdřímnout. Je to vůně vyprahlé louky,v letním vedru,kdy voní tymián a mateřídouška, chvrčci řvou a letní vedro otupuje. Co jsme se jen naváleli sudů a skončili v keřích.Sml16 Domů jsme se vraceli s kytkou lučního kvítí, nacpali jsme se jahodami,malinami,sem tam ovocem v opuštěných sadech. Na opojnou vůni letní louky nikdy nezapomenu.

  superkarma: 0 31.10.2013, 17:36:23
 2. avatar
  [2] bleblemcy [*]

  U nás to odhlasovali na společenství vlastníků, protože by to prý podle pana předsedy společenství zasahovalo do vzhledu domu a do fasády. Tak nikdo nesmí mít ani květináč za oknem. Ona ta vnější strana okna není totiž majetkem majitele bytu, ale je prý majetkem společenství.Sml15 U nás se většinou i schůze společenství pořádají jen za účasti neustále stejných vlastníků, protože je pro schůzi vybrána vždycky hodina, kdy je většina ostatních majitelů bytů v práci. Tak je pak odhlasováno něco co se spoustě dalších lidí nelíbí, ale na další schůzi jsou zas ti stejní a jen pár těch co by chtěli změnu, ale ti stálí účastníci je buď přehlasují a nebo to co by bylo třeba změnit není zrovna předmětem jednání.

  superkarma: 0 31.10.2013, 14:33:54
 3. avatar
  [1] Hanula [*]

  Sml16u nás se také nesmí pěstovat za oknem, protože byc prý voda tekla na fasádu.....

  superkarma: 0 31.10.2013, 14:03:25

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme