.

Zůstali jsme spolu díky bytu. Je hypotéka víc než svatba?

Vztahy

Zůstali jsme spolu díky bytu. Je hypotéka víc než svatba?

Svateb rok od roku ubývá, mladí se do manželství příliš nehrnou. Bojí se snad odpovědnosti? Nechávají si otevřená zadní vrátka? Nebo jen nepotřebují ke své lásce doklad? Možná ode všeho něco, chtělo by se říct. Jak si ale pak vysvětlit, že se páry neváhají vrhnout po hlavě do hypoték? Ty je často drží pospolu více než doklad z matriky. Finanční závazek udržel ve vztahu i pětadvacetiletou Marcelu.

byt

„Aleše jsem poznala ve dvaceti a byla to láska na první pohled. Zbláznila jsem se do něho. Byl přesně můj typ a k tomu děsně hodný kluk. V té době jsem strašně potřebovala k někomu „utéct“. Naši se rozváděli a doma bylo všechno, jen ne dobrá atmosféra. A odnášely jsme to my, děti. Odehrávalo se takové to klasické: Řekni otci, že… Vyřiď matce, že… Hádky, pláč a výčitky byly na denním pořádku,“ vzpomíná na dobu před pěti lety Marcela. Jediným východiskem tehdy bylo nezůstávat doma. Veškerý volný čas trávila se svým přítelem.

Byt? Jedině vlastní

Byl o tři roky starší a ještě bydlel u rodičů. I Marcela se tam brzy prakticky nastěhovala. Jenže z toho nebyla nadšená hlavně Alešova sestra, s níž sdílel pokoj. „Ani se jí vlastně nedivím, že byla naštvaná. Komu by se taky líbilo bydlet s bráchou a jeho holkou? Už mě to štvalo, že nemám nikde pořádný domov, kam bych si mohla jít odpočinout. Asi hlavně proto přišel Aleš s nápadem pořídit si byt. A já byla nadšená. Konečně se budu moct zařídit, jak chci já. Nebudu muset poslouchat věčné hádky našich ani se omluvně koukat na „švagrovou“. Pustili jsme se tedy do hledání,“ vypráví s tím, že najít bydlení se jim podařilo během dvou týdnů.

Aleš byl pro koupi bytu, protože se mu nechtělo platit někomu nájemné, když můžeme náš byt postupně splácet a jednou ho vlastnit. Já souhlasila, a tak jsme požádali o hypotéku. Naštěstí jsme v malém městě, takže ceny bytů nejsou tak vysoké jako třeba v Brně. Takže ve dvou jsme zvládali dát měsíční splátky dohromady a ještě nám něco zbývalo na zařizování bytu. Všichni kolem mě zrazovali, ať neblázním, že se známe ani ne rok. Jenže já měla svou hlavu a byla si láskou jistá. Dodnes taky nepochybuji o tom, že je skvělý chlap. Je na něj spolehnutí, nechodí po hospodách jako většina kluků u nás, ani není konfliktní typ. Vůbec se nehádáme. Jenže já se po pár letech přistihla, že mi právě tohle trochu vadí. Začala jsem se ve vztahu nudit,“ říká Marcela, která si najednou uvědomila, že se jejich vztah odehrává mezi čtyřmi stěnami společného bytu.

Zůstat, nebo odejít?

„Nikdy se mu nechtělo večer ven, prý si raději uděláme hezký večer doma. Jasně, byt jsem chtěla, ale abych v něm strávila zbytek života zavřená? Měla jsem toho už dost. Žiju s peciválem! A přitom toho chci ještě tolik zkusit, poznat, procestovat… Začínala jsem vnímat svého partnera jako závaží, co mě táhne ke dnu. Moje láska postupně chladla a já přemýšlela, jak to řešit. Kámošky byly se vším hned hotovy. Tak se s ním rozejdi, odstěhuj se, slýchala jsem od nich. Jenže jak, když máme společný úvazek na 30 let a nábytek kupovaný napůl? Jasně, dalo by se to řešit. Ale při představě, že řešíme dělení „majetku“ a sháníme kupce na byt zatížený půjčkou, jsem se pořád nějak nemohla rozhoupat. Nebýt hypotéky, už dávno bych Aleše opustila. Takhle si pořád říkám, že mi s ním vlastně není tak zle,“ přiznává Marcela, ale dál zvažuje možnosti.

„Byt mám ráda, zařídila jsem ho podle sebe a nechce se mi z něj odcházet. A pak také – kam bych šla? Zpátky k mámě? Ta mi už teď říká, že mám být ráda za to, co mám. Takhle hodného kluka prý jen tak nenajdu… Táta už má novou rodinu, takže to také nehrozí. A znovu a sama zařizovat podnájem? Tak to vypadá, že si asi raději zvyknu na Alešovu lenost a najdu si vlastní zábavu. A kdo ví? Jednou budu tomuhle bytu na hypotéku možná vděčná, že nás spolu udržel,“ krčí rameny.

Čtěte také:

   
10.02.2015 - Láska a vztahy - autor: Julie Hájková

Komentáře:

 1. [25] Marika11 [*]

  http://www.sberbank.sk/sk/info/hypotekarne_uvery

  superkarma: 0 25.03.2015, 18:30:16
 2. [24] Marika11 [*]

  http://www.sberbank.sk/sk/info/hypotekarne_uvery

  superkarma: 0 25.03.2015, 18:30:04
 3. [23] VladkaZabka [*]

  Můj manžel je zapsaný v dlužnickém registru a také se mi to vůbec nelíbí. Studuji teď všemožné informace o exekucích.

  superkarma: 0 24.02.2015, 13:55:30
 4. [22] cilani [*]

  Mickey Mouse — #21 Mně přijde, že ví co chce - aktivnější život (ale nečetla jsem ten článek nějak extra pozorně), ne sedět furt doma na zadku a čekat na důchod. Za sebe mohu říct, že vztah s chlapem který se mnou nezajde aspoň občas (tedy aspoň 1x týdně) někam ven, ať už na pivo, na výlet, za sportem, na blbou procházku, mě začne ubíjet. Ale na to jsem si taky musela přijít až časem, že láska všecko nespasí a že snažit se musí oba, ne jen aby se aktivnější omezoval, příp. podnikal většinu věcí sám, ale aby i ten pecivál zvedl zadek..

  Ono zůstávat ve vztahu za každou cenu a čekat, až mi ten druhý vyloženě poleze krkem, taky není nic rozumného.

  superkarma: 0 11.02.2015, 08:04:10
 5. avatar
  [21] Mickey Mouse [*]

  cilani — #13 Tak on vztah je závazek srovnatelný s tou hypotékou. Myslím si, že není správné, že se to dnes tak nebere a lidé ze vztahu utíkají jak z hospody - nažrat se a jdeme o dům dál.

  Konkrétně tahle slečna vůbec neví co chce. Současný stav ve vztahu se jí nezdá, ale má představu jen, co chce ona pro sebe. Nějak tomu vztahu nechce nic dávat, zjevně vůči příteli necítí žádnou dopovědnost. A vlastně i ta hypotéka ji jen tíží a nějak ji nebere jako svůj projekt.

  1. na komentář reaguje cilani — #22
  superkarma: 5 10.02.2015, 15:28:57
 6. avatar
  [20] kareta [*]

  v.poho — #15HOWGHSml22Sml67

  superkarma: 0 10.02.2015, 14:51:58
 7. avatar
  [19] enka1 [*]

  Prosím příště méně románově, problém mohl být napsán ve dvou odstavcíchSml24

  superkarma: 3 10.02.2015, 14:41:07
 8. avatar
  [18] gerda [*]

  v.poho — #15dala jsem ti karmu, dobře jsi to zformulovalaSml67

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:37:50
 9. [17] cilani [*]

  Rikina — #16 Pravda, k něčemu se rozhoupat bude muset. Podle mě si nezvykne, když už teď jí to vadí, ale to je na ní....

  superkarma: 0 10.02.2015, 13:23:52
 10. [16] Rikina [*]

  cilani — #13 Ano. Tak ale jestli se chce slečna pohnout, bude muset řešit ty závazky. Jestli chce zůstat, bude muset řešit vztah. Sml80 Nechat to bejt a nic neřešit, to je ta nejhorší možná varianta - a to tam ona píše, že si radši zvykne, než aby musela něco řešit, protože to se jí nechce. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #17
  superkarma: 0 10.02.2015, 12:41:52
 11. avatar
  [15] v.poho [*]

  Tohle jsou ty konce vžitého tvrzení, že vždycky je lepší být ve vlastním než cpát peníze do pronájmu. Dvacetiletá holka, která zatím vůbec nemá ponětí, co bude chtít v životě dělat a s kým a kde, si bez rozmýšlení pořídí na 30 let kouli u nohy na maloměstě a tím si zazdí všechny možnosti.Sml80

  To ani nemluvím o té "výhodnosti", sama bych nikdy nešla do 100%ní hypo, aniž bych měla něco našetřeno. A aniž bych měla promyšlený únikový východ.

  Takže nezbývá nic jiného, než ho promyslet teď a smířit se s tím, že i ztráta (prodej bytu s hypo nebo převedení na jednoho z nich) je někdy výhra.

  Oba jsou ještě nevyzrálí a stavět základy na tom, že vyzrají spolu, se nedá.

  1. na komentář reaguje gerda — #18
  2. na komentář reaguje kareta — #20
  superkarma: 10 10.02.2015, 12:03:50
 12. avatar
  [14] kobližka [*]

  Jsem nemoderní osoba,ale vzít si hypotéku,nebo půjčku s někým,s kým nejsem sezdaná,to mě přijde jako veliké dobrodružství.Jasně,v manželství je to taky risk,ale přece jenom ten vztah je nějak ošetřený zákonem.Dnešní mladé nechápu a ani se o to nesnažím.Manželství je pro ně přežitek,zbytečná odpovědnost,chtějí volnost a tak si zřejmě pořizují děti skoro s každým partnerem a hypotéky berou jako samozřejmost.Ještě,že takoví nejsou všichni.

  superkarma: 4 10.02.2015, 11:59:47
 13. [13] cilani [*]

  Rikina — #12 já chápu, že někomu se celý život nároky, názory a cíle vůbec nezmění, ale jsou i tací, kteří se prostě dále vyvíjejí a nevím, proč by holka měla být špatná jen kvůli tomu, že si uvědomuje, že tohle na život nebude... Ono spousta věcí se zjistí až časem.. Taky jsem poslouchala, že až opravíme toto, až naspoříme na toto atd... ale ono nikdy... Jenže to nezjistíš hned, ale třeba až za rok za dva, prostě časem.. každý není samostatná jednotka nepotřebující nikoho druhého a chce s partnerem sdílet zážitky, život a když si uvědomí, že sliby jsou jen kecy a plány vzal čas, je třeba se pohnout.. Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #16
  2. na komentář reaguje Mickey Mouse — #21
  superkarma: 1 10.02.2015, 11:14:56
 14. [12] Rikina [*]

  cilani — #11 Předpokládám, že když už si člověk vezme na hrb takový dlouhodobý závazek, tak že to má rozmyšleno a má k tomu dobré důvody. Že to není je chvilkový rozmar. Sml80 Slečna se ale projevuje jako dítě, které přestala bavit hračka. Její veličenstvo se nudí, dělejte s tím něco. Chudák ten kluk. Nejspíš vůbec netuší, že je to "závaží"...

  1. na komentář reaguje cilani — #13
  superkarma: 6 10.02.2015, 11:08:00
 15. [11] cilani [*]

  Rikina — #10 To jako, že když má hypotéku, tak už může jen sedět doma a nemá nic podnikat? To je trochu ujeté.. Cestovat se dá i levně, ale s parťákem je to lepší.. Sml80

  1. na komentář reaguje Rikina — #12
  superkarma: 3 10.02.2015, 10:59:03
 16. [10] Rikina [*]

  Hypotéka je stejně dobrý důvod, jako kterýkoli jiný. Sml80 To si holt slečna měla rozmyslet, jestli chce splácet 30 let hypotéku, nebo se bavit a cestovat... jestli ona není ten typ, co neví, co chce a nedá pokoj, dokud to nedostane. Sml57 Jednou se rozhodla budovat hnízdo, tak za tohle rozhodnutí by měla taky přijmout odpovědnost a ne od toho utéct, protože ji to "nebaví". Dospělá je, a spočítat si to snad uměla. Sml80

  1. na komentář reaguje cilani — #11
  superkarma: 1 10.02.2015, 10:52:46
 17. [9] cilani [*]

  Nikar — #8 tak já předpokládám, že mu už o tom, že jí v tom vztahu něco nevyhovuje a chybí, řekla a zkoušela s ním na toto téma debatovat.. To se snad dělá dříve, než se jde fňukat kamarádkám na ramínko..

  superkarma: 0 10.02.2015, 10:17:37
 18. [8] Nikar [*]

  cilani — #5ano, ale musí se o to aspoň pokusit, než si jenom stěžovat, ne? Třeba její partner potřebuje popostrčit, třeba se k aktivitám sám přidá, když uvidí,že je doma sám....

  1. na komentář reaguje cilani — #9
  superkarma: 0 10.02.2015, 10:04:03
 19. avatar
  [7] gerda [*]

  gerda — #6K sobě vrátí, pardon.

  superkarma: 0 10.02.2015, 09:45:09
 20. avatar
  [6] gerda [*]

  Příliš brzo na takové závazky, chybí období volného blbnutí, poznávání světa, prostě získání rozhledu. Společného bydlení - pokud už je k sobě nic víc neváže - bych se zbavila a žila po svém. Možná se po sobě za čas vrátí, kdo ví? Ale určitě už zralejší. Dívka se hlavně potřebovala dostat pryč z původní rodiny, za což on ovšem nemůže, ale kdyby to od začátku věděl, bylo by to jisté varování.

  1. na komentář reaguje gerda — #7
  superkarma: 0 10.02.2015, 09:44:43
 21. [5] cilani [*]

  Nikar — #1 Taky jsem si našla svou zábavu, abych nebyla naštvaná, že přítel nehne zdakem a víš co? Za pár let mě přestalo bavit podnikat většinu věcí sama nebo s přáteli a vracet se do bytu k člověku, který je furt vyvalený na gauči. Mluvení nepomáhalo, pak už otravovalo.. a vedlo to do kytek. Teď mám partnera, se kterým sice aktivity podřizujeme jeho fyz.náročnému povolání (než si na to zvykne, protože zmenil práci), ale zároveň spolu podnikáme to, co nás baví. Ono je, podle mě, důležité mít s tím člověkem společného více, než jen místo, kde přespím.. Sml80

  1. na komentář reaguje Nikar — #8
  superkarma: 4 10.02.2015, 09:20:53
 22. avatar
  [4] ToraToraTora [*]

  A ona snad není líná a pohodlná peciválka, když se rozhodla zůstat jen proto, že se jí nechce stěhovat a má byt ráda, Jestli ona by si neměla přestat lhát.

  superkarma: 3 10.02.2015, 09:19:25
 23. avatar
  [3] Aprilka1 [*]

  Jsou mladí, byt se dá prodat. V 25ti je hodně mladá na kompromisy.

  superkarma: 0 10.02.2015, 08:46:07
 24. avatar
  [2] Mickey Mouse [*]

  Zůstat spolu kvůli hypotéce není úplně špatné. Jen by to chtělo na vztahu pracovat, namísto tohoto rýpání se v sobě a stěžování si kamarádkám!

  superkarma: 6 10.02.2015, 08:35:46
 25. [1] Nikar [*]

  Ach jo, a proč si nesednete večer ke stolu a nepromluvíte si to tom společně? Místo abyste to rozebírala tady nebo s kamarádkami? Nudíte se, ale? Máte ho ráda? Cítíte k němu něco nebo jste spolu jen kvůli bytu? Proč někam nechodíte tedy sama? Nemyslím trajdat po barech, ale najít si nějaký koníček, který byste provozovala bez něho a pak se těšila domů za ním. myslím, že kvůli tomu, že se momentálně nudíte, je škoda zahazovat vztah.

  1. na komentář reaguje cilani — #5
  superkarma: 5 10.02.2015, 08:13:26

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme