Vztahy

Zůstali jsme sami

Opustil vás a děti manžel kvůli jiné? Nechal vás váš partner na holičkách, když zjistil, že jste těhotná? Zůstala jste sama s dítětem? To ještě není důvod k zoufalství.

První chvíle po rozchodu bývají krušné. Není se s kým podělit o domácí povinnosti, o výchovu dětí i odpovědnost za ně. Žena je náhle na všechno sama. Musí se soustředit na to, oč se až dosud dělila s mužem. Pohled na děti v ní budí pocit úzkosti. A kromě toho ji neustále pronásleduje řada nezodpovězených otázek.

Byl tak skvělým otcem, budu i já stejně úspěšnou matkou?
Žena se po odchodu manžela či partnera cítí často velmi nejistá a opuštěná. Navenek sice budí dojem matky, která si ví se vším rady, je silná a statečná, vyrovnaná se svojí samotou. Ale ve skutečnosti ji sužuje strach a neklid o dítě. „Co si jen počnu?“ „Jak si povedu sama v roli matky?“ „Dokážu dětem nahradit tátu?“

Čím více si podobných otázek klade, tím víc se trápí obavami. Život v takové atmosféře může způsobit, že dítě dospívá v člověka plného pesimismu. Nevěří si a jen s nechutí se staví k různým výzvám čelem. Proto je třeba rychle překonat všechny obavy, aby se necítilo nedoceněné a nemělo potíže s odhadem vlastních sil.

Mám raději se vším souhlasit, abych dítěti vynahradila ztrátu otce?
Časem začíná žena pociťovat vinu za rozchod. Chce dětem vynahradit to, že žijí v neúplné rodině, a proto plní všechny jejich požadavky. Snaží se jim kupovat nejdražší hračky, každou volnou chvilku s nimi tráví na hřišti nebo se je snaží zabavit jinak, mnohdy velmi nákladně. Byt se často mění v džungli plnou spolužáků a kamarádů vlastních ratolestí. Dítě velmi rychle přivyká tomu, že může diktovat životní rytmus celé rodiny. Stává se malým tyranem, se kterým si nakonec nedokážou poradit ani matka, ale ani učitelé ve škole.

Takovou situaci však nelze dopustit.  Dítě musí vědět,že se život neskládá jen z příjemných věcí a odměnu je třeba si vždy něčím zasloužit.

Co mám dělat, když antipatie k „bývalému“ podvědomě přenáším i na dítě?
Opuštěná žena se často nedokáže s novou situací vyrovnat. Muži má za zlé, že odešel, a přesto, že ho milovala, mění svou lásku v nenávist. Vybavuje si jen ty nejhorší chvíle a obviňuje ho z rozpadu manželství. Pak během i těch nejmenších nedorozumění slýchávají děti větu: Jsi celý(á) po tátovi!

Tímto způsobem se však pozitivní obraz otce vytvořit nepodaří. Nezáleží přece na tom, jak se vyvíjí vztah mezi bývalými partnery, ale především na dobrých vztazích mezi otcem a dětmi.

Jak mu nejlíp zkomplikovat život?
Žena zraněná rozchodem se cítí podvedená a chce se bývalému muži mstít. Celou svoji energii proto soustředí na vymýšlení toho, jak ho potrápit. Existuje přece řada způsobů, jak mu zabránit ve styku s dětmi. Ty se pak stávají matčiným rukojmím. Matka ale přitom zapomíná na to, že vztah s otcem potřebují. Táta přece odešel od mámy a ne od nich.

Když říkáš, že mě má táta pořád rád, proč s námi nebydlí?
Tato otázka se může objevit v každém věku dítěte a zaskočí ženu i v nejméně očekávané situaci. Nebojte se však podobných dotazů a na toto téma mluvte vždy otevřeně. Nikdy neklamte, protože byste se jednou musela ze lži vykrucovat. Žádné téma nemůže být nikdy odbyto slovy: Řeknu ti to, až budeš velký, teď bys tomu ještě nerozuměl(a). Dítě má dostat odpověď tehdy, když o ni žádá.

Máme se moc rádi a jsme pro sebe vším!
Dítě, které si takto vysvětluje svůj vztah k matce, se ujišťuje v domněnce, že musí uspokojovat všechny matčiny citové potřeby i v budoucnosti. A i když se jejich pouto postupně uvolní, bude cítit povinnost, být matce stále na blízku.

Matce bude zatěžko vyrovnat se s rodícími se citovými vztahy svého dítěte (první lásky, kamarádi). Stále bude chtít zůstat pro svého potomka nejdůležitější osobou v životě. Tento poměr však nedovolí nikomu z nich vytvořit opravdu šťastnou rodinu.

O dítě se postarám sama, chlapa k tomu nepotřebuju!
Stále víc žen volí samostatné mateřství. Někdo o nich říká, že jsou sobecké nebo lehkomyslné. Žena, která přijme toto rozhodnutí, však často bývá dostatečně sebevědomá a vzdělaná. Většinou má za sebou úspěchy v profesní kariéře, je finančně nezávislá a dobře situované. Poznala, jak chutná partnerská láska, ale je přesvědčena, že chce zůstat sama. Přesto se nezříká nových známostí či přátelství. Je ale rozhodnutá, že nový stálý svazek budovat nebude, protože to považuje za zbytečně riskantní nebo málo přitažlivé.

Pokud jste sama s dítětem, jsou vaše vztahy s bývalým partnerem a jejich otcem přátelské? Půjčujete mu děti bez problémů, nebo se řídíte heslem: „Pomsta je sladká“ a jejich občasné soužití mu vždy parádně opepříte? Stýkají se vaše děti se svým otcem, i když jste založila novou rodinu s jiným mužem?

   
27.11.2007 - Láska a vztahy - autor: Marie Šrámková

Další příspěvky

Komentáře:

 1. [109] VLADUSKA [*]

  Asi bych spojila 2 témata k diskusi - největší výhrou v životě je dobrý partner. Rozvedli jsme se před 6 lety kvůli jedné paní. Jenže... Před 2 roky bývalý začal marodit, objevili mu rakovinu plic. Na starosti jsem si ho ale vzala já - operace, chemoterapie, ozařování, 4x v týdnu na převaz. Nikomu to nepřeji, hrůza, ani popsat se to nedá.Teď už jsem na všechno sama se synem - domek, chalupa, králíci... Jo a problémy se spaním a s usínáním rozhodně nemám. Večer usnu i vsedě.

  superkarma: 0 28.11.2007, 20:41:25
 2. [108] Čírina [*]

  Naši se rozvedli, když mi bylo sedm. Tátu jsem vídala jednou za čtrnáct dní, bez problémů. Ale bylo to vždycky dobrodružsví se stravou nejistou Máma se znovu vdala, a když se po 13 letech znova rozvedla, tak se s tátou znova vzali. Hlavně když vědí co chtějí....
  Ale zatím v pohodě, on se ten její druhý manžel taky vybarvil a přišlo se na to, že je pěkně švihlej - o tátovi máma tvrdí, že jako společnost na důchod to stačí a aspoň nemá tak pitomý nápady.

  superkarma: 0 28.11.2007, 10:58:26
 3. [107] anité [*]

  Je to velké životní štěstí najít správného partnera a otce dětí.

  superkarma: 0 27.11.2007, 23:29:39
 4. [106] bedanek [*]

  Snad jsem si po těch letech vybrala dobře a náš taťka s námi bude pořád. :o)))

  superkarma: 0 27.11.2007, 23:06:44
 5. avatar
  [105] lumpik [*]

  Náš první syn přišel na svět,když mi bylo 18 let ...a???? Letos jsme spolu 21 let....chvíle radosti, chvíle smutku...prostě to co nám život nabízí a potká každého....mám báječného manžela a naše již dospělé děti skvělého tatínka.....

  superkarma: 0 27.11.2007, 21:54:01

Další příspěvky

Z předchozí stránky:

 1. avatar
  [104] Deta [*]

  Já jsem svého otce poznala asi před půl rokem, ve svých 28-ti letech

  superkarma: 0 27.11.2007, 19:48:24
 2. [103] leonab [*]

  S otcem své dcery jsem se rozešla v jejích 5 týdnech, od té doby neprojevil zájem ji vidět - a já jsem ráda, že se nemusím stresovat.

  superkarma: 0 27.11.2007, 19:19:40
 3. avatar
  [102] Duppinka [*]

  nevim, neumím si představit život bez otce nebo pak v budoucnu s dětmi bez manžela

  superkarma: 0 27.11.2007, 18:24:34
 4. avatar
  [101] Suzanne [*]

  Byla jsem sama s dítětem 8 let. Ještě šest let po rozvodu na mě bývalý žárlil, syna si vždycky pozval, ale pak neměl čas, obvykle někam odjel a starala se babička. Jeho boj.

  Syn k biologickému otci moc nejezdí, tak dvakrát do roka ho k tomu dotlačíme. Je mu 16, má svůj rozum a jeho otec na jejich vztahu mohl pracovat, nicméně nepracoval. Syn není ochuzen o nic, má svůj mužský vzor, kamaráda, který ho vychovává, tráví s ním čas, blbne s ním, žijemev úplné rodině.

  superkarma: 0 27.11.2007, 18:13:16
 5. avatar
  [100] majazd [*]

  Souhlasím s Radkou B.U nás je to zatím moc hezký a jsme spolu 10 let,jestli jsem se nepohodli 5x za celá ty léta tak je to moc.Asi jsem měla štěstí na partnera-manžela.

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:51:10
 6. avatar
  [99] Z_U_Z_U [*]

  Olinka01: nejde to, musel by mi to podepsat a to neudělá Ale budeme se asi po novém roce stěhovat a já nevidím jediný důvod, proč dávat svou adresu někomu, kdo mi odmítá sdělit tu svojí

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:43:08
 7. avatar
  [98] Olinka01 [*]

  Z_U_Z_U: Zkus jestli by slo nějak dohodnout, abys mu tu obsilku predala ty, az budes predavat malyho, aby nemohl rict, ze to nedostal.

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:27:32
 8. avatar
  [97] Štěpka [*]

  já jsem vdaná už 22 let, pártkrát krize byla, ale vše jsme ustáli
  a doufám, že to tak zůstane

  superkarma: 0 27.11.2007, 17:13:09
 9. avatar
  [96] Mánička [*]

  hajt: to je citát nebo původní myšlenka?

  superkarma: 0 27.11.2007, 16:47:54
 10. [95] hajt [*]

  je to smůla, když má člověk smůlu v lásce

  superkarma: 0 27.11.2007, 16:34:41
 11. avatar
  [94] Aspiková [*]

  Z_U_Z_U: Takových je víc. Buď v klidu. Ten můj blbeček je stejnej. Desetiletej v sobotu odletěl se sborem Boni pueri na měsíc do Japonska. Je dobrej a cestujou hodně. Nepřidá mi na letenku a na věci spojené s cestou ani korunu. Nedal mu kapesný, nezeptá se ho jestli něco potřebuje. Prostě nezájem. Měsíc kluky neviděl a aby se neřeklo, tak si je dva dny před odletem vzal na hodinu k Meckovi. Tam dal oběma nový mobil i když oba mobil měli. Dopředu mi neřekne kdy si je vezme. Neřekne mi kdy mi je vrátí. Jakmile u něho onemocní, tak mi je veze jako hnusný špinavý prádlo a ještě má najapnou rejpavou poznámku typu, že mu to dělám schválně, že mu dávám kluky nemocný - a myslí to smrtelně vážně. Nemůžu si absolutně nic naplánovat. Vše se točí kolem toho idiota, protože klukům nechci bránit ve styku s tátou. Starší už ho prokoukl, ale ten šestiletej ještě potřebuje čas. Někdy bych vyřvala do celýho světa, že to není fér, ale nikoho to nezajímá a já se ani nedivím. Měla jsem poznat včas co je to za člověka, takže ani nemám nárok na to si stěžovat. Taky bych neměla kluky. Jsou úžasný jenom ten debil to nevidí. Na každýho jednou dojde.

  superkarma: 0 27.11.2007, 16:28:27
 12. [92] Majdaš [*]

  jeste, ze jsem zatim svobodna

  superkarma: 0 27.11.2007, 16:02:47
 13. avatar
  [91] MEK [*]

  mezi mnou a bývalým partnerem přátelský vzah nemáme,po rozvodu se o ně vůbec nestaral

  superkarma: 0 27.11.2007, 15:45:06
 14. avatar
  [90] Amálie [*]

  a....: Jasně, že být s někým 5 let a 20 je rozdíl.

  Naši si to taky "vychutnali" do dna...a my s nimi .

  superkarma: 0 27.11.2007, 15:40:30
 15. [89] a.... [*]

  Amálie: Ale to je právě o tom, že jsi se svými partnery byla ( z mého pohledu ) chvilku. Tak jste si toho ještě nestihli udělat dost, abyste se nesnášeli Já s těmi, se kterými jsem chodila v mládí, mám taky velmi příjemné vztahy, taky se moc rádi vidíme, když se potkáme, s manželem je to ovšem úplně o něčem jiném tam jsme si to vychutnali až do dna

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:46:55
 16. avatar
  [88] Amálie [*]

  a....: Nemám partnera s dítky, tudíž si to představovat nemusím. Ale současné partnerky některých bývalých partnerů mají problém s tím, že chodím s bývalými na kafe, když se potkáme .

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:34:57
 17. [87] a.... [*]

  sunnynka: To víš, harémová forma manželství se u nás nechytla. Já bych taky udělala pěkný cirkus, kdyby mi milý řekl: tak vezmem všechny naše děti a moji manželku a pojedem na dovolenou. No naštěstí to neřekne, protože dokáže některé věci předvídat.

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:25:28
 18. avatar
  [86] Mimaka [*]

  Máme u nás kamaráda,který se rozvedl,když mu jeho "dobrý" kamarád začal chodit za ženou.Každý mají svůj nový vztah a řekla bych že si teď rozumí víc než když byli spolu.

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:23:51
 19. avatar
  [84] sunnynka [*]

  Amálie: u nás to zpočátku vypadalo taky takhle idylicky. Ale pak se šprajcla nová baba od mého skoro ex manžela je po idylce

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:21:27
 20. [83] a.... [*]

  Amálie:Tak to teda nevím, představ si jezdit s bejvalkou svýho partnera na dovolenou no nic proti gustu

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:14:05
 21. avatar
  [82] Amálie [*]

  a....: Mé bývalé spolužačky rodiče jsou výjimka: rozvedli se, bydlí pár ulic od sebe, aby dvě společné děti mohly chodit, kam chtějí a jezdí s novými partnery a všemi dětmi i na společně dovolené.

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:10:53
 22. avatar
  [81] Amálie [*]

  Z_U_Z_U: Právníka už jsi měla mít dávno . Držim pěstě, ať to dobře vyjednáte .

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:05:42
 23. [80] a.... [*]

  kominíček69: Taky se s manželem už vůbec nebavím a byli jsme spolu vpodstatě 19 let.Já naopak nechápu, jak spolu lidi po rozchodu můžou být kamarádi, kdybych byla s manželem "kamarádka", tak bychom asi své problémy dokázali vyřešit a nerozcházeli se. Ty to bereš z pohledu dítěte, tak si asi neuvědonuješ, že ti dva lidé se ve skutečnosti hluboce nesnášeli a to, že se rozešli,byla pro ně opravdová úleva. Kdyby se po nich chtělo, aby se ještě teď vídali, bylo by to tak leda za trest. Uvědom si, že po mnoha letech se lidé rozcházejí opravdu už po zralé úvaze a rozhodně to není kvůli nějakému náhlému afektu. Takže je to právě naopak, lidé, kteří spolu prožili jen pár let mohou být (možná ) kamarádi, ale ti, kteří spolu byli dlouho se za tu dobu stihli tak hodně nesnášet, že jsou opravdu šťastní, že toho druhého už nemusí vidět.

  superkarma: 0 27.11.2007, 14:00:56
 24. [79] klarka66 [*]

  Tak to jsem zažila. Tatínek si "odskočil" na 2 roky k jiné a o malou dcerku zcela ztratil zájem. Když ji po roce chtěl vidět, holka ho nepoznala. Brečela jsem lítosti a vztekem. Znám hodně případů, kdy otec ztratil o dětí zájem, po tom co si našel přítelkyni.Čím to je?

  superkarma: 0 27.11.2007, 13:38:10
 25. [78] A.linka [*]

  naštěstí mám stálého partnera

  superkarma: 0 27.11.2007, 13:29:19
 26. avatar
  [77] paji [*]

  Nejhorší,co momentálně dělá moje kamarádka je to,že zvažuje návrat k bývalému,aby svému skoro ročnímu synkovi opatřila absolutně neschopného otce-je totiž biologický.Je lepší být bez otce,než mít doma něco,co si na otce jenom hraje!!

  superkarma: 0 27.11.2007, 13:25:15
 27. avatar
  [76] Eva_CZ [*]


  Snaží se jim kupovat nejdražší hračky

  JO? A kde na to bere?

  superkarma: 0 27.11.2007, 13:04:59
 28. avatar
  [75] grofka [*]

  zrovna doma resime konflikt. Otec od 2 leteho syna zil pres rok u nove pritelkyne,kdyzmatka podala zadost na soud o alimenty, dela ji ze zivota peklo, protoze ona ho uz zpatky nechce a on najednou chce

  superkarma: 0 27.11.2007, 12:33:02
 29. avatar
  [74] Z_U_Z_U [*]

  Amálie: protože mi ta ježibaba na sociálce řekla, že si mohu zažádat o úpravu styku s dítětem, ale když neznám jeho adresu, nic s tím nenadělají. Když on si ale bude stěžovat, že mu odmítám dítě dávat, budou chtít, než dojde k soudu různá psychologická vyšetření dítěte, pohovor na sociálce s dítětem atd. Toho bych prcka ráda ušetřila, i když je to kocourkov. Každopádně už mám ale po novém roce domluvenou schůzku s právníkem, který se v tomhle vyzná a pak bude mít chlapec smůlu, bude muset dávat vědět dostatečně předem, na to výživné se právník taky podívá. Sama nic nezmůžeš, úřady na to kašlou, ale půjdu po tom s právním zástupcem, prý ví jak na tohle jít a pomohl už pár lidem z mého okolí, tak doufám, že se to konečně vyřeší.

  superkarma: 0 27.11.2007, 12:25:28
 30. avatar
  [73] sunnynka [*]

  U nás všechno kolem rozvodu probíhá relativně v klidu. Bohužel se teď Pepík (skoro pět let) začal stavět, že nebude k tátovi jezdit. Začalo to potom, co táta začal brát děti ke své přítelkyni, se kterou začal bydlet. Jezdí k němu jednou za 14 dní na víkend. A vždycky se je "macecha" s tátou snaží převychovat podle sebe. Do Pepíka cpou jídla, které nemá rád /zelí, cibule), s tím že se to přece musí naučit jíst, musí si hrát sám v obýváku(v pokoji je synek od "macechy" s mou malou dcrou), protože on si přece hrát neumí, atd. Nevím co s tím dělat? Nutit ho tam jezdit nebo si ho zatím nechávat doma s tím, že přejde?

  superkarma: 0 27.11.2007, 12:15:23

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme