Lence bude osmadvacet. Nádherný věk, řeklo by se. Čas, kdy už je možné mít svou rodinu, ale zároveň ještě člověk má svaté právo ji nemít, aniž by to u okolí vzbuzovalo nějakou negativní odezvu. Čas jako stvořený k budování kariéry, k cestování, případně k hledání toho pravého partnera.

Nic z toho se ale nějak moc Lenky netýká. Žije totiž s rodiči a nevypadá to, že by se tento stav měl někdy v nejbližší době změnit. Což je o to nápadnější, že Lenčini spolužáci ze střední i vysoké školy už se většinou dávno osamostatnili. Mají své rodiny, nebo svoji práci, případně obojí, dávno nebydlí s rodiči. O tom, že by Lenka alespoň nějak přispívala rodičům na domácnost, přitom nemůže být řeč, jako nezaměstnaná má pouze nevysokou podporu  od úřadu práce.   

"Pomáhá mi doma s vařením a uklízením," hájí ji její matka. Podobně to popravdě řečeno dělá celý život, aniž by k tomu měla nějaký viditelný důvod. Lenka nemá třeba žádné zdravotní problémy, které by jí bránily v tom, aby se nějak aktivněji ucházela o práci. Vysokou školu přitom ukončila již loni na jaře a od té doby tvrdí, že se jí nedaří najít práci jejích snů. Byla na pár konkursech, odpověděla na nějaké inzeráty. "Mám z nich dojem, že stejně byli rozhodnutí předem, že přijmou někoho jiného...," soudí. Důkaz pro podobné tvrzení však nemá žádný, jde jen o pocit.

Lenčin otec již několikrát navrhl, aby, už proto, že nemá žádnou praxi ani potřebné pracovní kontakty, vzala i nějakou méně vytouženou práci. To ale mladá žena odmítá a její matka ji hájí s tím, že "pro ni by to nebylo". Lenka vystudovala humanitní studia a ráda by pracovala třeba v neziskovém sektoru, ale zároveň nemá představu úplně nízkého platu. Rozhodně však nechce jít "jen někam do kanceláře" - čemuž lze i rozumět, ale na druhou stranu šance najít dobrou práci bez praxe není zrovna vysoká.

Rodiče Lenky se navíc kvůli své dceři dostávají stále častěji do sporů. Otec matce vyčítá, že Lenku omlouvá a toleruje jí v podstatě "poflakování", matka namítá, že najít práci je dneska těžké. Lenka navíc nemá ani mnoho přátel, mimo jiné proto, že ti, s nimiž se znala dříve, mají dnes už povětšinou jiné zájmy. Zatím to vypadá spíše tak, že matka si podvědomě Lenku drží doma i proto, že s otcem si už nemají mnoho co říci.

Jak to vidíte vy? Kdy očekáváte, že se vaše děti osamostatní, případně kdy a jak se to stalo? Považujete za správné, když rodiče nadále živí potomka, který už dostudoval? Přispívají vám vaše dospělé děti na domácnost?

 

 

 

         

 

   
Reklama