Zdraví

Zuby, zoubky, zubaři

Někdy mám pocit, že jsem v minulém životě prováděla něco nekalého s něčími zuby, a teď se mi to vrací. Se zubaři si totiž užívám už od mala.

 

První trauma přišlo v první třídě u školního zubaře. Bylo to poprvé, co jsem u nějakého byla, a hned to byl průšvih – tři kazy na vrtání. Ve třech šestkách.

 

Málem jsem to tehdy neustála. První vrtání – a hned takhle drsné – mě silně zaskočilo. Navíc paní doktorka brala děti jako nutné zlo, a tak se se mnou moc nemazlila. Došlo dokonce i na nějakou tu facku… nebylo divu, že po tomhle tyjátru mi rodiče našli zubaře, který projevoval přece jen o něco více pochopení.

 

Moje zuby se asi taky vyděsily a konečně začaly vypadávat. Braly to útokem a po skupinách, a tak ze mě na pár let byla kolozubá holčička jedna radost. Vždycky mi chyběly alespoň tři zuby najednou :-).

 

Když mi jakž takž dorostly pořádné dospělácké hlodáky, ukázalo se, že jim někdo asi vyměnil stavební plány – co mělo stát rovně bylo křivé, co mělo držet řadu z ní vyčuhovalo. I dostala jsem rovnátka. Ohavná, plastová, zakusovací. Trápila jsem se s nimi několik let, poctivě jsem je nosila na spaní i přes den, ale výsledek dohromady nebyl patrný.

 

Jednoho dne mé mamince někdo vyprávěl o báječném soukromém specialistovi na rovnání zubů. Rozhodli jsme se, že ho vyzkoušíme – dopadlo to tak, že rovná zuby mně i sestře už dlouhé roky. Je vážně hrozně šikovný. Mně nasadil zámečky se spoustou drátů a smyček, ale po roce už šly dolů s tím, že je „nahrubo hotovo“. Zbytek se dorovnával a upevňoval různými drátky, které nejsou vidět ani cítit, a teď mám úsměv, za který se stydět nemusím.

 

Nedávno byla ale veškerá rovnátková námaha v ohrožení: začaly mi pučet osmičky. Rentgen brzy ukázal, že všechny čtyři rostou odhodlaně, rychle, ale přesně opačně – dovnitř a do ostatních zubů. Kdybychom je nechali tak, do pusy by se mi nevešly a zkřivily by se mi i ostatní zuby.

 

A tak došlo na operaci. Nebyla to žádná legrace: ani jedna z nich nebyla prořezaná na povrch, a navíc byly zaseknuté do sedmiček i do kostí… nikomu bych nepřála probudit se tak, jak jsem se probudila já. Ten den – a celý týden potom – jsem měla obličej kulatý jako měsíček a tváře pokryté jednou souvislou modřinou, přerušenou jenom na bradě.

 

Po týdnu mi to ale splasklo, všechno zdárně srostlo a pan doktor mi vyndal stehy.

To byla moje prozatím poslední návštěva u zubaře. Příští týden jdu – po roce – na kontrolu. Držím si palce ze všech sil. Už mě sice nenapadá, co by se mi mohlo v puse rozbít, ale něco se jistě najde…

 

A co vy, milé ženy-in?

Jaký je váš vztah k zubařům?

Odnesla jste si z ordinace trauma nebo obrázek se žabičkou?

Pamatujete si na školní zubaře?

Bojíte se chodit k zubaři?

Odkládáte návštěvu, dokud to jde, nebo se vrháte vpřed, aby to už bylo za vámi?

Nosila jste někdy rovnátka? Nebo vaše děti?

Srovnaly se vám zuby nebo bylo vaše trápení zbytečné?

A co osmičky, rostou?

 

Napište nám své zubaté zážitky. Ten, nad kterým nám budou zuby trnout nejvíce, odměníme.  

   
17.07.2006 - Zdraví - autor: Anna Plasová

Komentáře:

 1. [35] Jenka2 [*]

  Andreamusil: je mi o pár (23) roků víc, ale problémy se zuby mám od mládí, korunky před třicítkou. Teď mám čerstvý zážitek - na čtyřech místech opíchnuto, broušených devět zubů (posledních), 14 dní s ochranným můstkem, pak další čtyři píchnutí, dobroušení a konečně nový keramický můstek. Horní zuby jsou sranda, totálku mám už od svých 45 (max doplatek 300,- a to mám v patře zlatou síťku), ale spodní vyndavačky nemají na čem držet. Tohle stálo 22 tisíc a pořád je to levnější a méně bolestivé než implantáty, u kterých stejně není jistota, že se vhojí. Držím palce nejen nám dvěma, ale všem, které mají stejný problém.

  superkarma: 0 19.07.2006, 17:26:07
 2. [34] Pe-ťule [*]

  Zubaře mám v rodině takže si nechám píchnout injekci a mám klid.Bez ní se i ve 30 letech dělám scény jak 3letá.

  superkarma: 0 18.07.2006, 13:29:19
 3. avatar
  [30] Dájka [*]

  Fuj! Zubař!
  Na trhání osmiček v životě nezapomenu. Poslali mě na stomatochirurgii. Paní docentka mě opíchla a nastal masakr. Naivně jsem si myslela, že když se to opíchne, nebude to bolet. Nebudu líčit nechutné podrobnosti. V puse se mi vystřídalo celé železářství včetně kostní frézy. Občas jsem si říkala, že se to tam nemůže vejít. hlavu mi držel medik a ostatní přítomní studenti měli v obličeji výraz nelíčené hrůzy. Vyšla jsem ven s natrženou pusou a ještě třiměsíce jsem si sama tahala z rány úlomky kostí, protože paní docentka nechápala, co mě tam pořád bolí a koukala na mě jak na největšího simulanta. Na bolest mi poradila koupit si brufen a udělat rtg, aby věděla, co se tam děje, to ji ani nenapadlo.
  Naštěstí na praktické zubaře si stěžovat nemůžu. Ti byli vždycky zlatí.

  superkarma: 0 17.07.2006, 18:23:11
 4. avatar
  [29] Meander [*]

  narciska: Moje řeč.

  superkarma: 0 17.07.2006, 18:11:30
 5. avatar
  [28] narciska [*]

  Fuj tajxl. Radši 100x na gyndu, než se jen podívat na dům, kde je zubařská ordinace

  superkarma: 0 17.07.2006, 18:10:22
 6. avatar
  [27] Meander [*]

  Stejně je to děsné, kolik z nás má ze zubaře trauma... Jestli oni ti zubaři nebudou někdy tak trochu sadističtí hajzli

  superkarma: 0 17.07.2006, 17:49:35
 7. [26] Kokoska [*]

  Já už radši u zubaře nebyla min. 3 roky, ani se tam nechystám, protože se mi dělá zle už při té představě. Zuby se mi nikdy nějak moc nekazily, ale mám asi 4 plomby.

  superkarma: 0 17.07.2006, 17:47:28
 8. avatar
  [25] brůča [*]

  Taky zrovna nemám nejzdravější zuby, mám vytržené všechny špičáky, jinak by se mi zuby do pusy nevešly. A ještě ke všemu jsem zdědila po tatínkovi paradentózu a právě kvůli tomu bych chtěla změnit zubařku, neboť ta moje s tím nic nedělá, jenom mi pokaždé řekne: masírujte si dásně a kloktejte Corsodyl, což dělám, ale přijde mi že je to horší a horší. Takže neznáte prosím nějakého šikovného zubaře nebo zubařku v Praze?

  superkarma: 0 17.07.2006, 15:48:56
 9. avatar
  [24] Meander [*]

  Jardine: Kámoška chodila s rovnátky v pětačtyřiceti. Nijak to nevadilo. Neboj

  superkarma: 0 17.07.2006, 15:35:06
 10. avatar
  [23] Jardine [*]

  Jako dítě jsem měla srdeční vadu a tehdejší lékaři mě systematicky krmili nějakým léčivem obsahujícím Tetracyklin. Tudíž jsem u zubaře strávila mládí a v podstatě v pusince nemám jediný nezaplombovaný zub. Naštěstí přišla doba bílých výplní a ošklivé černé amalgámy jsem si (alespoň vepředu) nechala vyměnit za hezké bílé. Také jsem našla skvělého zubaře, který mi dal dohromady i těch pár posledních stávkujících zubů a po mnoha sezeních (a nějakém tom šetření do prasátka) mám konečně pocit, že se mohu s přehledem zubit na svět. Jenže není všemu trápení konec ... pan doktor mi oznámil, že mám naprosto nešikovně rostlý skus, takže pokud mi někdy nějaký zub kompletně odejde, nepůjde nahradit korunkou ani implantátem, protože se mezi ty ostatní zuby nevejde, není tam na jeho nasazení místo. Jediné řešení jsou prý rovnátka, aby se zuby spořádaně rozestoupily. Ovšem představa, že ve svých jednatřiceti letech budu po světě chodit s rovnátky (když ty peníze ještě navíc potřebuji pro miminko), mi na optimismu nepřidává. Tak nevím, jestli do toho jít nebo ne....

  superkarma: 0 17.07.2006, 15:30:27
 11. avatar
  [22] Meander [*]

  Hlavně ať mi nikdo neříká, že kdo si zuby čistí pořádně a často, nemůže mít kazy. Je to blbost.

  superkarma: 0 17.07.2006, 14:50:32
 12. avatar
  [21] átéčko [*]

  Andreamusil: Chudinko, myslela jsem si, že jsem na tom zle, ale vidím, že jsi na tom ještě hůř.
  Také pamatuji socialistickou zubařku, která k nám přijela do školy, přivezla si vrtačku a křeslo.Byla protivná, nervozní a zlá. Při každé návštěvě jsem měla 7-8 kazů. A dr.Vocílková jen vrtala......
  Docela se teď divím, že mám v puse ještě zuby.
  V 18letech se mi snad přestaly kazit zuby, ale nejspíš je o změnou zubařů. Můj současný zubař mi opravil zuby, vyměnil mi černé amalgámové plomby z předních zubů za bílé a později mi nabídl fazety, které jsou velice pěkné.
  Docela jsem se divila na srazu spolužáků, že mám jedny z nejhezčích zubů.Což mě moc potěšilo. vytrpěla jsem si opravdu hodně!!

  superkarma: 0 17.07.2006, 14:38:56
 13. avatar
  [18] Meander [*]

  Mám tak panickou hrůzu ze zubaře, že omdlívám vteřinu po usednutí do křesla.

  superkarma: 0 17.07.2006, 12:32:16
 14. avatar
  [16] Lostris [*]

  Mně po přečtení všech dnešních novinek nějak začínají bolet zuby..všechny..

  superkarma: 0 17.07.2006, 12:12:35
 15. avatar
  [13] Kayty [*]

  Já jsem podědila velké zuby a malou hubu. Zoubky vyrostly samozřejmě křivo, takže rovnátka (nasazovací) a trhání zubů. Ve fázi trhání druhých zubů jsem to vzdala.
  Pak začaly lézt osmičky (05/2002 a 05/2006 ven). První byla hrůza, lezla přímo do sedmičky a musela operativně (FN Olomouc) ven. Dva štichy, druhý den opuchlá pusa tak, že jsem musela znovu (už ke svému) štichy vytáhnout, propláchnout a nechat tak. Pak se to uklidnilo. Druhá byla letos v květnu, znovu ve FN a byla to pohoda. Doktorka, co vše kontrolovala, mi rovnou navrhla, že mi ji vytrhne hned bo na operační sál by se čekalo. Vytrhla, vše trochu opuchlo a za dva dny bylo vše OK. Takže mě čekají už jenom dvě horní .

  Zubařka ve škole byla hrůza , ortodoncie taky. Teď mám super zubaře, který je dost pečlivý a nenechá nic náhodě.
  A jak říkám - půjdu raději 100x k zubaři než 1x na gyndu

  superkarma: 0 17.07.2006, 10:11:37
 16. [11] Bébina [*]

  Kdyz se ozvou osmicky, na ktere neni v puse misto a musi ven jeste nez se prorezou, jak dlouho se muze cekat, nez se odstrani? Neco takoveho me taky ceka, dolni mi odstranovaly uz v 15ti letech. Pry ty horni budou dle RTG muset ven taky. Obcas zabolely, ale jinak nic. Ted uz me boli asi tyden (sice ne moc, ale citim trochu tlak), posledni RTG stary asi 8 let a zubarka nezvestna. Nerada bych, abu se mi muj rovny a az na jedinou plombu dokonaly chrup zkrivil.

  superkarma: 0 17.07.2006, 09:05:54
 17. avatar
  [10] Suzanne [*]

  Našla jsem si zubařku, která je báječná a dokonce mě v mezičase drbe za uchem Teď byla na mateřské, takže jsem zase trochu postřídala, ale už se nám vrací alespoň jednou týdně
  Ovšem od dětství jsem měla záněty okostice, zuby se mi kazily zevnitř jako skryté bomby a na každých prázdninách jsem si užila svoje Ale po pár letech zvýšené péče je všechno v pořádku

  superkarma: 0 17.07.2006, 08:57:05
 18. avatar
  [9] Beruška1 [*]

  Já byla u zubařky poprvé také až v první třídě a našla mi pět kazů a byla to pěkná sadistka. Od té doby mám ze zubařů hrůzu. A stejně za to mohla moje maminka, nikdy mě neučila, že se zuby musí čistit, de facto jsem na to časem přišla já sama.

  superkarma: 0 17.07.2006, 08:49:54
 19. avatar
  [8] Máňa [*]

  Moje zuby se často kazí, ale to co jsem zažila před dvěma lety bylo na mne moc.Za jeden rok jsem byla u zubaře 22 krát a už jsem z toho byla na prášky. Na kontroly jsem ale chodila pravidelně, takže jsem i o preventivkách začala pochybovat.

  superkarma: 0 17.07.2006, 08:26:55
 20. [7] počítačka [*]

  počítačka: Jak jsem byla rozčílená, klepla jsem tam chybu. Rovnávatka vyndávací bude nosit jen v noci.

  superkarma: 0 17.07.2006, 08:03:43
 21. [5] počítačka [*]

  Vážené, pozor na "zubaře"? Moje zuby v dětství ošetřovala takové taková zubařka, ale to už je opravdu dávno, co už s tím. Ale mám zkušenosti s dcerou. Od malička jí nevypadávaly zuby sami, tak jsme zuby trhaly. Třetí zoubek - dvojka rostl křivě -dědictví po dědečkovi. Včas jsme začali chodit na ortodoncii. A teď to začalo. Pořád jsme souhlasili s postupným trháním zubů, aby se uvolnilo místo pro křivý zub, z počátku to opravdu pomáhalo, ale když se začalo mluvit o trhání zdravých zubů, pevných rovnátkách ...bezmyšlenkovitě jsem u lékařky zvedla obočí. A to jsem neměla dělat. Vyslechla jsem si lekci o chování rodičů k lékaři, o nezodpovědnosti ... Pak jsem se doveděla, že má dcera zánět, který jsem já, blbá, samozřejmě nepoznala. Když jsem ho chtěl vidět a posléze nepoznala, byla jsem předána "do péče sestřičky", protože s takovým póvlem se přece doktorka nebude bavit. Dásně byly totiž po vyšetření červené všechny, a ten malý zánět na jednom zubu jsem prostě neviděla. Ale už to poznám, šla jsem pro vysvětlení k obvoďačce. No, bylo toho u ortod. dost. Tak jsme změnili ortodonta. Úplně jiná komunikace, žádné trhání, absolutní nesouhlas s pevnými rovnátky - pokud bude nosit v nosit vyndávací, stačí to. Po 4 měsících má dcera rovné a krásné zuby. Ještě bude muset rovnávat nosit, ale v noci nevadí a výsledek je vidět. Uvidíme, c bude, až porostou 8. Ale to až potom. Dámy, stůjte si za svým názorem, jděte se někam zeptat na jiné postupy. Jo, jsem z okresu Hodonín, takže kdyby někdo chtěl kontakt na "tu babu zubařku", ráda se podělím.

  superkarma: 0 17.07.2006, 07:46:11
 22. avatar
  [4] Linde [*]

  mně se zuby dost kazí a všechny osmičky mi začaly růst už na základce. V dospělosti jsem měla už všechny vyrostlý.
  Dnes už mám dvě dávno vytrhlý a dvě ještě udržuju v bezkazovém stavu

  superkarma: 0 17.07.2006, 07:44:59
 23. avatar
  [3] Lostris [*]

  Já nikdy u zubaře neměla problémy, jen mi asi dvakrát vrtali.. Ale rostou mi osmičky (všechny čtyři) a zdá se, že dvě ne zrovna ideálně

  superkarma: 0 17.07.2006, 07:27:57
 24. avatar
  [2] fructia [*]

  Jinak můj spolužák ze základky měl ještě horší problémy. Začaly se mu už jako malýmu kazit i druhé zuby. Prošel si vším, co je možné . Teď jsem ho asi tři roky neviděla, ale myslím, že má pár zubů, které mu zbyly po tom všem.

  superkarma: 0 17.07.2006, 05:26:46
 25. avatar
  [1] fructia [*]

  editorka Anička: Předem Ti chci poděkovat za krásnej článek a přeju moc štěstíčka se zoubkama, aby ti už nedělaly problémy. Můžu se zeptat, v kolika ti začaly "rašit" osmičky? Nedávno mě totiž bolelo něco úplně vzadu a myslela jsem si, že to budou nový zuby, ale jaksi to přešlo

  superkarma: 0 17.07.2006, 05:24:19

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení
Trápí vás exém? Zapojte se do testování RadioXar

Náš tip

Doporučujeme