Asi tak od 20. dubna jsem začala mít potíže se zuby moudrosti, které mi tlačily na zuby sedmičky a musela jsem s nimi každý den chodit na výměny drénu. Drény trvaly asi tak 5 dní, pak se vše uklidnilo a můj stomatolog mi řekl, že to nejsou zuby moudrosti, ale že si špatně čistím zuby. To mi bylo divné a snažila jsem se pochopit, co dělám při čištění špatně, ale bohužel mi nebylo nic vysvětleno.

Měsíc na to mi začaly opět stejné zubní potíže a došlo k tomu, že jsem byla nucena jít na zubní pohotovost, kde mi opět zjistili stejný problém. Vysvětlili mi, že se to bude stále opakovat, tak ať to dám co nejdříve do pořádku. Já jim řekla o tom, co mi řekl můj stomatolog, že si špatně čistím zuby apod., a tak mi napsali do spisu, že se jedná o syndrom prořezávání zubů moudrosti.

Dva dny mi dávali drény a pak mě poslali k mému stomatologovi. Ten mi drény ještě dva dny měnil a pak mi z ničeho nic začal vrtat šestku a sedmičku, i když jsem si na ně nestěžovala. Nic mě po drénech už nebolelo. Pak jsem odešla domů.

Dva dny na to mě chytly pořádné bolesti, tak jsem musela opět na zubní pohotovost, kde mi lékař, který měl službu, řekl, že se tam o nic nejedná, jen mám poraněnou dáseň. To mi bylo divné. Mezi šestku a sedmičku mi dal drény, že se to zklidní. Jenže ono se to zklidnilo jen do půlnoci a pak mi ani nepomohly tabletky proti bolesti. Ráno jsem šla na výměnu drénu, opět na pohotovost, a jelikož proběhlo střídání služeb, tak tam byl jiný stomatolog. Ten mi řekl, že nemám nic s dásní, ale se zubem číslo sedm, kde je pod plombou zánět. Rozvrtal mi zub a zjistil, že je poškozená zubní dřeň. Byly to opravdu bolesti, ale se slzami jsem to musela vydržet. Dal mi tam provizorní vložku a zadělal cementem.

Hned na to v pondělí jsem musela jít ke svému lékaři a žádala jsem ho o žádanku do nemocnice kvůli objednání na operaci osmiček. Moje stomatoložka na žádanku napsala, že je to na moji vlastní žádost, čímž udělala podle mého názoru chybu, jelikož když ví, že mám problémy s více zuby a mám také strach z injekcí (a kdysi jsme byli domluveny, že pokud si to zaplatím, tak mě prý můžou uspat), ale nikdy mi neřekla, že se na zuby tak dlouho čeká.

Jelikož se jednalo o více zubů, tak jsem chtěla, aby mě po domluvě v nemocnici uspali a rovnou se pustlili do všech osmiček,ale bohužel i přes mou fobii z injekcí mě objednali až za rok. Což se nedalo. Přes známost bych se tam dostala až tak za půl roku.

Pak jsem onemocněla a chytla opět zánět. Musela jsem se tedy domluvit na zákrok v nemocnici v ambulanci. Měla jsem strach, jelikož jsem nikdy se zuby neměla problémy. První operace proběhla 13. června, kdy mi tahali první osmičku nahoře. Bylo to nepříjemné, bolestivé, ale statečně jsem to zvládla.

Pak jsem po týdnu šla na vytažení stehů. Bohužel mi v zápětí začaly problémy se sedmičkou dole, která byla zadělaná cementem. Lékař mi řekl, že to je práce pro mého stomatologa, ale slitoval se a cement mi dal pryč. Jelikož to hodně bolelo, musel mi dát injekce. Prováděl čištění kanálků, vytáhl mi také nerv. Opravdu nepříjemné, ale nedalo se nic dělat. Dne 26. června jsem musela jít na další operační zákrok, ale ten se konal na sále, tak jsem měla ještě vetší strach než poprvé, ale stále jsem si říkala, že to musím nějak přežít a vydržet, že to už nemůže být horší. Bohužel jsem se spletla.

Zákrok byl nepříjemný, jelikož i po umrtvení jsem cítila šílené bolesti a spustily se mi slzy. Zřejmě to bylo z veder, která začala, a tak injekce rychle vyprchávaly. Já i lékaři jsme z toho byli nervózní. Zub nešel ven, a kvůli tomu tlaku se nějak poranila okostice, což byl další problém. Museli mi tam nasadit drény, které jsem šla na druhý den vytáhnout. Na sále jsem byla asi tak hodinu. Hrůza! Po zákroku mi bylo špatně a mdlo.

Za další dva dny jsem musela jít do nemocnice s šílenými bolestmi. Tam mi zjistili, že v ráně vznikl zánět, tak mi museli oddělat stehy a čistit - nesnesitelná bolest. Nasadili mi drény i antibiotika a silné tablety proti bolesti. Každý den jsem musela chodit do nemocnice a také na lůžkovou část přes víkend, kde mi drény měnili. Jelikož bolesti nepřestávaly a nelepšilo se to, zvracela jsem, měla jsem horečky a šílené bolesti a léky mi nezabíraly, tak mi změnili typ drénu a nasadili jiný. Ten jsem si bohužel musela jít dát vytáhnout ve večerních hodinách na pohotovost.

Na druhý den jsem šla do nemocnice, kde mi opět změnili léčbu a dali mi po vyčištění rány přímo do rány tabletku proti bolesti. To mi zabralo. Celkem jsem to po třech dnech uklidnilo, každý den jsem tam ale musela chodit na kontrolu a čištění. Na další den (10. července) jsem měla jít na další zákrok.

O tomto zákroku jsem si myslela, že proběhne jako ten první, jelikož lékaři tvrdili, že vrchní zuby se dělají lépe než zuby spodní, které rostou pod sedmičky. Ale opět jsem se zmýlila. Při extrakci vrchního zubu došlo k dalšímu problému, a tak mi museli dělat plastiku, někdy k tomu prý dochází. Nasadili mi další antibiotika a prášky na bolesti a na druhý den jsem musela jít do nemocnice na kontrolu, zda probíhá vše tak, jak má. Kontrola proběhla celkem v pořádku, akorát mám stále velký otok, bylo mi řečeno, že je to z toho horka.

Nemohu pořádně otevřít ústa a musím cvičit, šíleně mě to bolí, tak nevím, co mě bude zase čekat, až půjdu na stehy. Mám za sebou od té doby tři zuby a povím Vám, že už to nechci raději nikdy zažít. Poslední osmička se mi zatím nijak nehlásí, tak to už teď nebudu řešit, v žádném případě. Tolik bolesti, kolik jsem si zažila od dubna, nepřeju nikomu.

Až se mi zahojí tento třetí zub po extrakci, musím začít se svým stomatologem řešit tu sedmičku, kde mám doteď jen vložku s cementem. I když už v zubu není nerv, stále bolí. A proto si myslím, že budu nucena jej nechat vytrhnout. 

Nikdy jsem se zubařů nebála, nechápala jsem, že lidé mají ze zubařů strach, ale teď už to chápu; i když si neprožili třeba stejné potíže jako já, prožili jiné, obdobné! Všem lidem přeju, hlavně ať nemají nejlépe žádné potíže se zuby, a pokud už k tomu dojde, nebojte se, vše se dá vydržet a člověk snad časem zapomene!

Mějte se krásně!

S pozdravem,

 Denisa


Milá Deniso,

tohle je tedy opravdu krvák. Úplně jsem se z toho zapotila... držím Vám palce, aby se všechno už srovnalo, přestalo hnisat a brzy srostlo. 

Napište nám na adresu redakce@zena-in.cz, že horší už to být nemůže! Nebo ano?

Reklama