Zdraví

Zuby moudrosti – trápí vás?

Zuby moudrosti dokážou pěkně potrápit. Zajímalo nás, jaké nejčastější problémy pacienti řeší. Zeptali jsme se proto na několik zajímavých otázek odbornice z Erpet Medical Clinic, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme – odpovídala MUDr. Kateřina Veselá, stomatochirurg.

Jaký význam mají v ústech „zuby moudrosti“?

Zuby moudrosti měly význam především v minulosti, kdy lidé přicházeli o zuby v mladším věku a zuby moudrosti, které prořezávají až později, nahradily alespoň částečně již chybějící zuby. I v dnešní době, pokud mají dostatek místa a prořežou se do úst ve správné poloze, jsou využitelné jako protetické pilíře. Většinou ale dostatek místa k prořezání není, protože vývojem stravy dochází ke zužování čelistí, zuby moudrosti zůstávají skryté částečně či celé v dásni, v horším případě mají i nepříznivý sklon a zůstávají zaklíněné o sousední zuby. Stále častěji se stává, že se zuby moudrosti nezaloží vůbec, je to dáno evolučním vývojem, nejsou už potřeba, proto se nezakládají.

zuby

Jaké problémy s nimi nejčastěji řešíte?

Úplně nejčastějším problémem je zánět dásně kolem částečně prořezaného zubu, především v dolní čelisti, kde je místa vždy méně. Zub zůstává částečně krytý dásní a vzniká tím jakási kapsa, kam se se slinou dostávají bakterie a zbytky potravy, vyčistit tento prostor nejde a vznikne zánět.

Druhým nejčastějším problémem jsou kazy, zuby moudrosti jsou v ústech dosti daleko a málokdo je dokáže spolehlivě vyčistit, proto se brzy kazí.

Převážně v horní čelisti dochází k prořezání zubu mimo zubní oblouk směrem do tváře, na které pak trvalým tlakem vzniká bolestivý vřed, často dochází k přikusování tváře.

Pokud jsou zuby skloněné a tlačí na své sousedy, můžou způsobovat různé tlakové bolesti.

Co když se zub stále neprořezal, doporučujete jej odstranit?

Pokud je z rentgenového snímku patrné, že zub nemá místo k plnému prořezání do zubního oblouku, je lepší ho extrahovat ještě v době, kdy není dokončený vývoj kořene, extrakce je pak jednodušší.

Pokud je zub neprořezaný a z rentgenu se zdá, že místa bude mít dost a pacient nemá žádné potíže, není důvod k extrakci.

K jakému lékaři je nejlépe se u vás objednat, má vaše klinika nějaké specialisty?

Na našem pracovišti v současné době pracují tři specialisti stomatochirurgové – MUDr. Kateřina Havlíčková, MUDr. Michal Šipoš a MUDr. Kateřina Veselá.

Erpet medical Centrum

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

   
09.10.2014 - Zuby - autor: Komerční článek

Komentáře:

 1. avatar
  [7] lalica [*]

  Syn pracuje t.č.na Slovensku. Je s podivem, že Slováci, ač si platí zdravotní pojištění, většinou platí za veškeré zubní ošetření, vytažení zubu moudrosti tak přijde na cca 50-100 Euro. Také proto si nechal vytrhnout zub u nás. Bohužel se vyskytl problém, rána mu krvácela až do večera a museli jsme jet na pohotovost, kde mu díru po zubu zašili 4 stehy. Platil tedy jen pohotovostní poplatek 90 Kč. Možná, kdyby mu zubařka ihned ránu pořádně ošetřila, on by byl ušetřen dalšího trápení. Teď už má klid a k němu ještě 3 osmičky. A jednu devítku....Sml16Sml16Sml16

  superkarma: 0 12.11.2014, 18:34:21
 2. avatar
  [6] arminka [*]

  Sml30 Sml30 Sml30 zrovna minulý týden jsme byli na vytržení mléčných zoubků, hi hi Sml30

  superkarma: 0 09.10.2014, 16:38:31
 3. avatar
  [5] blanca [*]

  vyrostlé mám oba horní, zatím bez problémů. Dolní podle rentgenu založené mám, ale zatím nevyrostly a na poslední kontrole mi zubařka řekla, že nejspíš už ani nevyrostou.

  superkarma: 0 09.10.2014, 12:53:12
 4. avatar
  [4] denkas [*]

  Mě ještě nenarostlySml80 a už asi ani nenarostouSml30

  superkarma: 0 09.10.2014, 11:50:00
 5. avatar
  [3] vladka321 [*]

  Trápil mě jeden, po vytrhnutí mi tam zůstal ještě kousek kořene. Následovala resekce, antibiotika a jsem ráda, že je to již dávno. Ostatní ještě mám a doufám, že mě nepotrápí, jako ten jeden v mých osmnácti letech. Povím vám - byl to ale vstup do té dospělosti Sml15.

  superkarma: 0 09.10.2014, 10:21:16
 6. [2] DCOlga [*]

  Netrápí, 2 už jsou venku a 2 mi ještě nevyrostly. A vzhledem k věku si myslím, že už ani nevyrostou.

  superkarma: 0 09.10.2014, 08:19:17
 7. [1] manislava [*]

  netrápíSml30,ale trápily a sly venSml54

  superkarma: 0 09.10.2014, 07:34:10

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Anketa na téma osteoporóza
Anketa na téma: Zubní zdraví

Náš tip

Doporučujeme