Zuby moudrosti dokážou pěkně potrápit. Zajímalo nás, jaké nejčastější problémy pacienti řeší. Zeptali jsme se proto na několik zajímavých otázek odbornice z Erpet Medical Clinic, zubní kliniky, se kterou spolupracujeme – odpovídala MUDr. Kateřina Veselá, stomatochirurg.

Jaký význam mají v ústech „zuby moudrosti“?

Zuby moudrosti měly význam především v minulosti, kdy lidé přicházeli o zuby v mladším věku a zuby moudrosti, které prořezávají až později, nahradily alespoň částečně již chybějící zuby. I v dnešní době, pokud mají dostatek místa a prořežou se do úst ve správné poloze, jsou využitelné jako protetické pilíře. Většinou ale dostatek místa k prořezání není, protože vývojem stravy dochází ke zužování čelistí, zuby moudrosti zůstávají skryté částečně či celé v dásni, v horším případě mají i nepříznivý sklon a zůstávají zaklíněné o sousední zuby. Stále častěji se stává, že se zuby moudrosti nezaloží vůbec, je to dáno evolučním vývojem, nejsou už potřeba, proto se nezakládají.

zuby

Jaké problémy s nimi nejčastěji řešíte?

Úplně nejčastějším problémem je zánět dásně kolem částečně prořezaného zubu, především v dolní čelisti, kde je místa vždy méně. Zub zůstává částečně krytý dásní a vzniká tím jakási kapsa, kam se se slinou dostávají bakterie a zbytky potravy, vyčistit tento prostor nejde a vznikne zánět.

Druhým nejčastějším problémem jsou kazy, zuby moudrosti jsou v ústech dosti daleko a málokdo je dokáže spolehlivě vyčistit, proto se brzy kazí.

Převážně v horní čelisti dochází k prořezání zubu mimo zubní oblouk směrem do tváře, na které pak trvalým tlakem vzniká bolestivý vřed, často dochází k přikusování tváře.

Pokud jsou zuby skloněné a tlačí na své sousedy, můžou způsobovat různé tlakové bolesti.

Co když se zub stále neprořezal, doporučujete jej odstranit?

Pokud je z rentgenového snímku patrné, že zub nemá místo k plnému prořezání do zubního oblouku, je lepší ho extrahovat ještě v době, kdy není dokončený vývoj kořene, extrakce je pak jednodušší.

Pokud je zub neprořezaný a z rentgenu se zdá, že místa bude mít dost a pacient nemá žádné potíže, není důvod k extrakci.

K jakému lékaři je nejlépe se u vás objednat, má vaše klinika nějaké specialisty?

Na našem pracovišti v současné době pracují tři specialisti stomatochirurgové – MUDr. Kateřina Havlíčková, MUDr. Michal Šipoš a MUDr. Kateřina Veselá.

Erpet medical Centrum

Více informací najdete na stránkách www.erpetmedical.cz

Reklama