Milá Ženo-in,

píšu vám také na téma zuby svůj příspěvek.

Často na tuto příhodu vzpomínám. Už jsem k vám pár článků psala a zmiňovala se o svém onemocnění. Mám onemocnění svalů, kdy mi svaly postupně slábnou. Když jsem se narodila, byla jsem úplně zdravá, ve dvou letech si však moje mamka začala všímat, že stavím špatně nohy. Protože má již toto postižení i moje teta, bylo jasné, že se u mě objevilo to samé. Po vyšetřeních se vše potvrdilo. Postupem času se mi začala při chůzi podlamovat kolena. Chodila jsem asi do sedmi, od té doby se pohybuji na vozíku. Moje příhoda se však týká věku 5 let, tedy doby, kdy jsem často padala. Nejčastěji jsem si při pádu rozrážela obočí o roh stolu nebo křesla.

V té době jsme často jezdívali s rodiči na ryby. Jednoho dne se táta zdržel v práci a já ho šla vyhlížet z okna. Bydleli jsme ve starém domě s velkými parapety. Já stála u něj a najednou se mi opět podlomila kolena. Jak jsem padala, zavadila jsem předními zuby o parapet a zarazila si oba zuby dovnitř.

Mamka přiběhla, koukla se mi do pusy, zvedla mě a odnesla rychle k umyvadlu, kde mi začala zuby vytlačovat ven tisknutím dásně. Celá se klepala a brečela. Bála se, že jsem si tím narušila lůžka a budu mít problém s druhými zuby. Já jsem překvapivě nebyla otřesená z toho pádu a zaražených zubů, ale bylo mi líto maminky a začala jsem ji uklidňovat, že všechno bude v pořádku, že to nic není. Bylo to divné, ale nebolelo to, už si to nepamatuji přesně, ale asi to byl takový šok, že jsem to tolik necítila, a hlavně jak jsem se soustředila na rozrušenou mamku, nevěnovala jsem zubům takovou pozornost. Pamatuji si jen velký tlak a trochu píchání. Mámě se podařilo mi zuby vytlačit, ale pak jí jeden zase začal vyklouzávat ven. Když se jí podařilo oba zuby dát do správné polohy, držela mi je tam několik minut ledovým hadrem. Tekla mi spousta krve a mamka byla stále vyděšená.

Nakonec to vypadalo, že bude vše v pořádku. Zuby držely na svém místě a nebolely. Za pár dní ale ten zub, který nevyklouzával, zčernal. Asi zůstal ještě trochu moc zalezlý dovnitř. Šly jsem k zubařce, která mi nebyla vůbec sympatická a bála jsem se jí. Když mi začala sahat do pusy, kousla jsem ji. Musela si na mě vzít železnou násadu :o). Zub mi navrtala a řekla, že mám dírku čistit. To však nepomohlo a udělal se mi za pár dní váček. Tentokrát už mě máma nevzala k této zubařce, ale na doporučení k jednomu moc hodnému panu zubaři u ní v práci (je zubní laborantka). Ten to s dětmi uměl velmi dobře. Nejdřív mi řekl, že si jen něco změří, a přitom mi píchnul injekci, a potom řekl, že se podívá, jestli už injekce působí, a zub mi vytrhnul. Ani injekce, ani trhání jsem si tedy vlastně nevšimla. Pak jsem dostala za odměnu obrázek a šla spokojeně domů. Druhé zuby mi vyrostly naprosto v pořádku, tak jsme s mamkou obě moc rády, že to dobře dopadlo :o).

Jinak zubaře nemám moc ráda. Na prvním stupni základní školy jsem sice měla štěstí, protože jsme opět chodili k tomu hodnému panu zubaři, co mi trhal zub. Poté však začala zuby prohlížet zubařka, která si vymýšlela i zákroky, které nebyly třeba. Skoro celá škola byla objednaná na stříhání uzdičky. Já jsem k ní nešla, protože se mi zdála má uzdička v pořádku. Vlastně mám tu zkušenost, že vždy, když zuby prohlížela žena, hrozně jsem se bála. Vždy byly protivné a vždy to bolelo. Nyní chodíme celá rodina k panu zubaři, který je také moc hodný, jako ten první. Seznámili jsme se s ním tak, že si šel něco koupit k tátovi do obchodu. Je to již několik let.

S kazy naštěstí problém nemám, mám malou kazivost. Trápí mě však obnažené krčky. Při jídle a pití mě často zuby bolí, někdy mám bolest, i když mi foukne při úsměvu do pusy vítr. Musím používat speciální zubní pasty a jiné přípravky. I přesto, že mám hodného zubaře, přímo se děsím nějakých zákroků. Nejradši bych vše podstupovala pod narkózou.

Vaše čtenářka Verone


Děkuji za pěkné vyprávění.

Reklama