Základem zdravého chrupu je pevná zubní sklovina. Tento ochranný povrch zubu ale narušují kyseliny obsažené v potravinách a nápojích. Zprvu nenápadná eroze zubní skloviny může vyústit ve vážné problémy. Sklovinu byste proto před kyselinami měli dlouhodobě chránit, pomůže úprava jídelníčku i správná ústní hygiena.

Zubní sklovina bývá vystavena působení kyselin, které mohou dočasně změkčit ochranný povrch zubu. Takto oslabená sklovina je pak náchylná k dalšímu opotřebení a může být poškozena zubním kartáčkem, působením abrazivní zubní pasty nebo i skřípáním zubů. Zatímco změkčení skloviny je vratné, s její ztrátou již nelze nic dělat. Proto byste neměli nechat počáteční narušení zubní skloviny bez pozornosti.

zuby

Rozpoznat nástup zubní eroze ale nebývá snadné. „Dochází k povrchové ztrátě skloviny, hrany zubů se ztenčují a jsou průsvitné a zaoblené. Zubní sklovina se může jevit jako matná a bez lesku. V pokročilejší fázi se na okluzních ploškách zubů vytvoří jamkovité prohlubeniny,“ popisuje erozní proces dentální hygienistka Petra Křížová.

Postupná eroze, tedy změkčení a následně ztráta zubní skloviny, může vést k celkovému poškození chrupu. „Vedle zubní skloviny se začne poškozovat i zubovina, chrup tím může být přecitlivělý. Rozsáhlý úbytek tvrdé zubní tkáně pak způsobuje, že se zub snadněji láme,“ varuje Křížová.

Snažte se proto omezovat konzumaci potravin s vysokým obsahem kyselin. Platí to zejména pro ovoce, džusy, víno, ocet či sycené nápoje. Pokud přece jen pijete ovocné džusy či perlivé nápoje, nezadržujte je v ústech. Raději je zkuste pít brčkem, tekutina tak neprochází přes zuby. Samotný pitný režim je pak důležitý pro tvorbu slin, které v ústech neutralizují kyseliny.

Věnujte také pozornost čištění zubů. „Není dobré čistit si zuby ihned po konzumaci kyselého. Změkčená zubní sklovina je v takovém případě obzvláště zranitelná a kartáčkem se snadněji obrušuje. S čištěním počkejte alespoň půl hodiny po jídle, čistěte si zuby jemnými pohyby a používejte šetrný zubní kartáček a zubní pastu s nízkou abrazivitou,“ doporučuje Křížová.

elmex

S ochranou před erozí a ztrátou změkčené zubní skloviny vám pomohou zubní pasta elmex® Dental Enamel Protection Professional™. Díky unikátní technologii MicroProtection™ – účinně kombinující chitosan, chlorid cínatý a aminofluorid – vytváří zubní pasta elmex® Dental Enamel Protection Professional™ na povrchu zubů ochrannou vrstvu bohatou na cín. Cínaté sloučeniny pronikají do postižené zubní skloviny a posilují tak její odolnost vůči erozivním účinkům kyselin. Stejně tak chrání před ztrátou změkčené zubní skloviny během čištění zubů. Aminofluorid navíc působí jako prevence vzniku zubního kazu. Zubní pasta elmex® Dental Enamel Protection Professional™ tvoří optimální ochranu před ztrátou zubní skloviny.  

Reklama