Zdraví

Zubní prevence v Česku je stále nízká, dentální hygienu lidé zanedbávají

„Přibližně 40 % z celkového počtu lidí, kteří pravidelně absolvují preventivní prohlídky u stomatologa, navštěvuje i profesionální dentální hygienu,“ upozorňuje MUDr. Jan Stuchlík z Dentální kliniky Jan Stuchlík. Výsledkem je, že více než dvě třetiny z nás mají v ústech neléčené záněty dásní, kazy pod nepadnoucí výplní či mezizubní kazy.

Stuchlík zároveň upozorňuje, že situace sice není dobrá, ale registruje pomalu se zlepšující trendy. „Lidé si začínají uvědomovat, že péče o zuby a dásně je nedílnou součástí každodenní rutiny, která nejen prodlouží trvanlivost vlastního chrupu, ale nakonec ušetří i nemalé peníze. Pacienti si stále více uvědomují nutnost preventivních prohlídek a návštěvy profesionální dentální hygieny,“ doplňuje doktor Stuchlík. Vyplynulo to z informací získaných ve stomatologických zařízeních v souvislosti se Světovým dnem ústního zdraví, který připadá na 20. března.

Málokdo ví, že součástí preventivní prohlídky je i základní dentální hygiena – vyčištění mezizubních prostorů, atd.

Málokdo ví, že součástí preventivní prohlídky je i základní dentální hygiena – vyčištění mezizubních prostorů, atd.

Situace je velmi odlišná ve velkých městech a mimo ně. „Zatímco v Praze, Brně či Hradci Králové je zubní péče na velmi vysoké úrovni, v menších městech nebo vesnicích je složité vůbec zubní ordinaci najít,“ míní Stuchlík. Ze statistik dále vyplývá, že na preventivní prohlídky u stomatologa chodí jen necelých 30 % populace z celkového počtu klientů registrovaných v zubních ordinacích či na klinikách.

„Drtivá většina ostatních vyhledává zubního lékaře až v momentě, kdy mají nějaký problém nebo rovnou bolest,“ konstatuje Stuchlík. Lidé si podle stomatologů neuvědomují, že preventivní péče o chrup může zamezit většině potíží, se kterými lidé do ordinací přicházejí. „Ze všech pacientů, kteří u nás přijdou k profesionální hygienistce, jen každý dvacátý chce změnit vlastní špatnou techniku čistění zubů. Správné čistění ústní dutiny je klíčové pro zdravý chrup a dásně, čistý zub se zkrátka nezkazí,“ vysvětluje Jan Stuchlík.

Zapomíná se také, že dentální hygiena a preventivní prohlídky jsou zásadní rovněž pro správný vývoj dětských zubů. Děti by si podle zubařů měly vštěpovat návyky v péči o chrup od malička. Profesionální dentální hygienu je možné začít navštěvovat už kolem sedmého roku života dítěte. První preventivní prohlídku u stomatologa by dítě mělo absolvovat s prvním zoubkem a následně pak dvakrát do roka, stejně jako dospělý. Návštěvy s rodiči na dentální hygieně už ve 3 nebo 4 letech s příslušnou instruktáží pomohou u dítěte odstranit také strach z návštěvy ordinace.

Průběh preventivní prohlídky

Nejdříve ze všeho by si měl lékař prohlédnout celkový vzhled pacienta. Zkontrolovat, zda nejsou zřejmé nějaké otoky či zda není kůže někde zarudlá. V ústech lékař zreviduje sliznice, jazyk a množství slin. K samotnému chrupu je nutno přistupovat svědomitě a prohlédnout všechny výplně, citlivé krčky, protetické práce a samozřejmě i případné nové kazy. Součástí chrupu jsou i dásně, které si zaslouží neméně pozornosti. Stomatolog se zpravidla zaměřuje na hloubku žlábku mezi zubem a dásní (max. 3 mm) a s tím spojenou případnou parodontitidu. „Málokdo ví, že součástí preventivní prohlídky je i základní dentální hygiena – vyčištění mezizubních prostorů, očištění měkkého plaku a zubního kamene. Neznamená to ale, že by vám zubní lékař měl provést kompletní hygienu, pokud se na vašich zubech vyskytuje zubního kamene více, nejspíše vám doporučí návštěvu dentální hygieny,“ vysvětluje MUDr. Jan Stuchlík. Individuálně se pak kontrolují zuby s ošetřenými kořenovými kanálky, zuby po úrazech či implantáty.

Součástí prohlídky by měl být i rentgen!

V rámci preventivních prohlídek by vám měl zubař v individuálně stanovených intervalech provést skusový snímek pravé a levé strany zubů (tzv. bittewing), kde jsou vidět nejen mezizubní kazy, zubní kámen v mezizubních prostorech, ale hlavně případný ústup kosti při parodontitidě (lidově paradontóze). „Často je vhodné zhotovit přehledný panoramatický snímek – tzv. ortopantomogram, tedy hlavně u pacientů, které vidíme prvně. Stomatolog má pak přehled o celkovém stavu chrupu klienta. Jsou zde vidět nejen mrtvé zuby či třetí moláry (známé jako „osmičky“), ale také zde lze odhalit různé cysty či nádory v kosti. Rentgen tedy slouží i jako onkologická prevence,“ doplňuje Stuchlík.

Zdroj: U lékaře

Čtěte také:

   
04.03.2016 - Zuby - autor: Vendula Kubalíková

Komentáře:

 1. [19] karlapav [*]

  No musím říct, že i když normálně zuby tolik neřeším, teď mě nalákala tahle nabídka - za supr cenu a ještě oblíbený kartáček k tomu.. přece jen, zuby mám jen jedny.. http://www.stomapro.cz/nase-sluzby/dentalni-hygiena/

  superkarma: 0 19.04.2017, 21:52:12
 2. avatar
  [18] metro84 [*]

  A nebude to taky tím, že se lidi prostě zubaře bojí? Jako třeba já. Navíc mám citlivé zuby a když jsem šla na dentální hygienu poprvé, tak jsem tu proceduru ani nevydržela do konce. Sml15 Sml15

  superkarma: 0 31.10.2016, 12:08:11
 3. [17] Boros [*]

  Dudlajlama — #10 Mně taky stály korunky na 4 přední zuby 2/3 platu (nejlevnější, co byly) plus 2 tisíce lepidlo.

  superkarma: 0 06.03.2016, 12:43:05
 4. avatar
  [16] Davidek [*]

  .. ta moje škrabačka teda cákáSml52 .. teda ne ona ale ta odsávací mašinka .. nejvíc mě vadí ta poloha skoro hlavou dolů .. otřes

  superkarma: 0 04.03.2016, 23:07:03
 5. avatar
  [15] Dudlajlama [*]

  Karo Líná — #11Tak to je masakr, mam kliku na hygienistku, ktera me necakaSml16. Akorat mne musi zubni kamen skrabat rucne, protoze nesnasim ten ultrazvukovy.

  Koukam, ze v CR to jde s pojistovnami taky od deseti k peti, myslela jsem, ze cisteni je dvakrat do roka na pojistovnu, asi jak u ktere.

  superkarma: 0 04.03.2016, 21:37:09
 6. avatar
  [14] Dudlajlama [*]

  P. S. Ta praxe mne nejak ulitla :o))), tim, ze se pohybuju uz skoro 25 let v cizi reci, mi obcas nejaky vyraz ci chybka neprijde divny.

  superkarma: 0 04.03.2016, 21:34:09
 7. [13] Karo Líná [*]

  Dudlajlama — #10 Zubař už je drahý i tady. Můj strejda si nechával částečně předělávat pusu za 100 tisíc a je to už řadu let, teď by to bylo ještě dražší. A máš pravdu, že je to na lidech vidět čímdál víc, dřív jsem tolik vyhnilých úst nepotkávala. A když se vyjede za hranice na Slovensko, je to ještě výživnější.

  superkarma: 0 04.03.2016, 19:08:09
 8. [12] Karo Líná [*]

  Dudlajlama — #10 Viz můj příspěvek, čištění bylo hrazené pojišťovnou ještě nedávno. Evidentně už není. Nebo stále je a zubařům už se to nechce dělat? To nevím.

  superkarma: 0 04.03.2016, 19:02:14
 9. [11] Karo Líná [*]

  Prevenci poctivě dodržuju, 2x ročně sedím v křesle, nevynechala jsem nikdy. Ještě před dvěma lety mi zubař udělal nejen prohlídku a nutné opravy, ale zbavil mě i případného zubního kamene. Vše v rámci prevence Sml67 Před dvěma roky se ovšem situace radikálně změnila. Najednou mi ten samý zubař řekl, že zubní kámen už neodstraňuje a že musím odteď začít chodit k hygienistce. Obratem mi vtiskl do ruky vizitku, je prý výborná.

  Sice jsem se divila, co je to za novoty, ale šla jsem tam. Slečna byla sice milá a hodná, ovšem zážitek to pěkný nebyl. Celou dobu jsem ležela v záklonu a voda stříkající z těch jejích nástrojů mi tryskala rovnou do očí, na čelo, do vlasů... Několikrát jsem ji požádala, jestli by to nešlo udělat jinak, že je to hodně nepříjemné. Asi nešlo, protože to takhle pokračovalo celou hodinu Sml15 Odcházela jsem odtamtud jako vodník, řasenka mi stékala po tvářích, mokré vlasy připlácnuté k čelu. Zubní kámen jsem sice už neměla, ale zážitek za rovnou tisícovku to opravdu nebyl valný. Od té doby jsem tam nebyla a docela se mi stýská po tom, jak to fungovalo dřív - vše rovnou v ordinaci a bez problémů Sml15 No jo, doba jde dopředu, co naděláme.

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #15
  superkarma: 0 04.03.2016, 19:00:22
 10. avatar
  [10] Dudlajlama [*]

  Lídy — #9 Myslela jsem, ze cisteni je hrazene pojistovnou? Najit zubare v mensim mestem je tezke, muj syn ma zrovna podobnou situaci, stara pani sla do duchodu, jeji praxy nikdo neprevzal a noveho zubare je nemozne najit.

  Ale i jinak je videt v CR hodne zanedbanych chrupu, hlavne u chlapu, viz muz me zname, ktery je ve strednim veku a k zubari nepujde ani kdyby cert na koze jezdil. Proste si ty zuby nechava vyhnit. Ziju na kontinente, kde jsou udrzovane zuby stavene na jedno z prednich mist a muzou rozhodnout treba i o neprijeti do prace. A ze je tu zubar sakra drahy, lidi si berou nakladnejsi zakroky i na splatky.

  1. na komentář reaguje Karo Líná — #12
  2. na komentář reaguje Karo Líná — #13
  3. na komentář reaguje Boros — #17
  superkarma: 0 04.03.2016, 18:02:43
 11. avatar
  [9] Lídy [*]

  Boros — #2 Tak to je síla, nedivím se, že to pak takhle dopadá. Já jsem měla svou zubařku přes 20 let, byla jsem s ní spokojená a když odcházela do důchodu, docela jsem se bála, kdo přijde po ní. Přišel mladý zubař, nevím jestli hned po škole. Je to trošku změna, oproti paní zubařce dělá co 2 roky RTG (ten je ale na pojišťovnu) a pracuje s modernějšími výplněmi, ale jinak jsem naštěstí dopadla dobře. Nic nevnucuje, vysvětlí, dá se s ním diskutovat o možných postupech atd.

  Jinak chodím 2x ročně preventivně, mezizubní kartáčky nebo nitě nepoužívám (už paní doktorka mi vysvětlila, že pro mě ani nejsou vhodné) a dentální hygienistky také obcházím obloukem. Myslím, že je to dneska dobrý byznys...

  1. na komentář reaguje Dudlajlama — #10
  superkarma: 1 04.03.2016, 11:20:08
 12. avatar
  [8] RenataMor [*]

  prevence je nezbytná

  superkarma: 0 04.03.2016, 11:15:29
 13. [7] bobulebob [*]

  Sml22

  superkarma: 0 04.03.2016, 11:12:59
 14. avatar
  [6] vodilulu [*]

  chodim dvakrat rocne na hygienu kde v jedné je i preventivni. jednou za dva roky rengen. kazu mam minimalne a vzdy je podchycen hned takze zadny stresy. za kartacky mezizubni sice dam nejake ten peniz za rok ale za nevrtani to stoji Sml67 a kdyz clovek omezi cukr a cukrovinky tak hned na to ma

  superkarma: 0 04.03.2016, 10:59:19
 15. [5] funnka [*]

  já se přiznám,že se zubařce vyhýbám jak to jde

  superkarma: 0 04.03.2016, 10:34:12
 16. [4] Darmovzalova [*]

  chodím 1x za rok a vždycky se děsím kolik to bude stát .

  superkarma: 0 04.03.2016, 10:18:15
 17. [3] bobani [*]

  to je z říše pohádek

  superkarma: 0 04.03.2016, 09:53:25
 18. [2] Boros [*]

  Choďze na prevenci, když zaplatíte jen za registraci (jen za to, že si vás zubař založí kartu u sebe v PC). A preventivní prohlídka cca 10 minut za 1200 Kč. Plus jednou za rok RTG a odstranění kamene se platí extra. A nedejbože, když se musí zub léčit. Tady u nás je velmi málo zubařů, co jedou na pojišťovny (před lety houfně vypověděli smlouvy) a dopadá to tak, že lidé prostě přidou do nemocnice na zubní až tehdy, když je zub bolí. Zrovna včera jsem tam byla se synem (ten byl řádně objednán na trhání osmičky) a viděla jsem tam asi 5 nebo 6 takových nešťastníků....smutné

  1. na komentář reaguje Lídy — #9
  superkarma: 0 04.03.2016, 07:11:57
 19. [1] manislava [*]

  Sml15

  Když ty ceny

  superkarma: 0 04.03.2016, 05:19:18

Profil uživatele
Registrace nového uživatele | Zaslat heslo

Komerční tipy

Novinky

Dnešní vydání

Nové v rubrice

Nejčtenější články

Poslední komentáře

Fotogalerie

Partner rubriky

Ankety

Výzkum žena-in.cz – téma bolest, horečka a nachlazení

Náš tip

Doporučujeme